Nagylibercse evangélikus temploma
A Nógrád megyei Nagylibercse (Ľuboreč) község első okleveles említése 1271-ből származik. Akkor a Kacsics nemzetségből származó Libercsei család volt a birtokosa.

A templomot, amely most az evangélikus egyházé, a Libercsei család ősei építtették valamikor a 14. század közepén.
A szentély északi oldalán volt a sekrestye, ezt azonban lebontották, ma már csak a szentély falában látható a befalazott csúcsíves ajtó. E mellett az ajtó mellett van a falba épített pasztofórium, szamárhátíves faragott díszítéssel. A szentély déli falánál ugyanilyen díszítésű gótikus iker ülőfülke található.
A templom legértékesebb emlékei a különleges szépségű freskók, amelyek 1385-ben készültek. A festő személye ugyan ismeretlen, de annyi bizonyos, hogy Aquileai János műhelyében is dolgozhatott, aki Nyugat-Magyarország több templomában készített freskókat.
A szentély falán Jézus életének jelenetei láthatók: Angyali üdvözlet, Háromkirályok imádása, Szűz Mária megkoronázása. A tizenkét apostol mellett látható a két donátor képe is. Ezeket a freskókat 1889-ben találták meg és restaurálták. 2002-ben egy újabb javítás alkalmával a diadalív bélletén megtalálták az ószövetségi próféták mellképeit is.
