Nádszeg, a magyar csoda képviselője Szent István ünnepén
Több ezren vettek részt a Szent István búcsún a mátyusföldi Nádszegen. A települést a Felvidék egyik legmagyarabb falujaként lehet szeretni. A helybeliek otthon maradtak a búcsún, vendégeket hívtak és az államalapítás égisze alatt mutatták meg, hogyan kell méltón, hagyományokat szívből megélve ünnepelni a magyar nemzetet.

Jubileumi, tizedik évadába lépett az idén a nádszegi Szent István búcsú. Több ezer ember érkezett a településre, hogy élvezze az igazi, minőségi kultúrát és átélje a magyar hagyományok élő zsibongását a Lombok alatt.
Ugyanis ezt a nevet kapta a nádszegi Szent István ünnepség, hiszen a hagyományokhoz híven a templomkertben, a fák hűs lombjai alatt, lampionokkal díszített szabadtérben tartják ezt a messzeföldön híressé vált rendezvényt. Az elmúlt években már felszámolták a nádszegiek azt a régi szokást, hogy búcsú idején elmenjenek kirándulni, elkerülve ezzel a drága körhintázást és a kommersz forgatagot. Ehelyett a nádszegiek egy hagyományokkal telített, ízig-vérig magas szintű kultúrával telített búcsút kaptak a helyiek összefogásának és a nemzeti értékekhez való ragaszkodásának köszönhetően.
A jubileumi évben táncház, Csík zenekar, Presser Gábor és a Borostyán együttes tette le védjegyét a nádszegi kultúrkrónika lapjain.
Az ünnepi, Szent István tiszteletére ajánlott szentmisét Elek László atya celebrálta. A szentmisét követően a helyiek a régió közjogi méltóságaival egyetemben megkoszorúzták a nádszegi templomkertben álló Szent István szobrot. Ünnepi beszédet mondott Kacz Éva, Nádszeg polgármestere és Pánczél Károly, országgyűlési képviselő, a Nemzeti Összetartozás bizottságának elnöke, aki kiemelte, hogy
szerte a nagy magyar Felvidéken 71 Szent Istvánnak szentelt templom van, az államalapítás ünnepe pedig minden magyar szívben ünnepnapnak számít. A képviselő hangsúlyozta az összetartozást, és azt, hogy a magyar országgyűlés örökké magáénak érzi a leszakított magyar területeket is.
- fejtette ki Pánczél Károly ünnepi beszédében. Hozzátette, Szent István ünnepe és a Szent Korona a magyarság összetartozását is szimbolizálja. A nemzet összetartozása nem csupán szimbólum, nem egy álom, nem fikció, rózsaszín köd, hanem maga a valóság. Trianoni keresztre feszítettségünk ellenére életben maradtunk, boldogulunk, gyarapodunk. 103 évvel Trianon után elmondhatjuk: megmaradtunk, jó erőben vagyunk, szülőföldünkhöz ragaszkodunk. A száz év magány véget ért, nem vagyunk egyedül. Nincs egyedül a felvidéki, délvidéki, erdélyi, kárpátaljai és az anyaországi magyar. Üzente Pánczél Károly, aki Duray Miklós gondolatait idézve zárta ünnepi felszólalását.
– emelte ki ünnepi beszédében Kacz Éva polgármester. Majd hozzátette, a lélek törekszik a Teremtőjéhez, ahogyan azt Szent István királyunk is tudta, amikor minden tíz falut arra kötelezett, építsen templomot.
A viszontagságos, dúlt időkben nincs is egyebünk, mint a hit, ami vigaszt nyújt és bátorít bennünket a nehéz időkben. Az összetartozás a „minden tíz falu”-val kezdődik és ott is ér véget. Ha nincs többé a tíz falu, ami fontosnak tartja a templomát, az imát, a hit megtartását, akkor nem marad nemzet, csak csőcselék. Nem marad ember, csak ego és akkor magyarnak lenni nem lesz küldetés többé, ami csoda dolgok megtételére tesz képessé. Akkor majd nem dobban meg a szívünk, ha a Himnuszt halljuk, magyar Nobel-díjasokról szólnak a hírek vagy amikor magyar olimpikonok a világ tetejére állhatnak. Akkor majd magyarnak lenni csak nyűg és különbözőség lesz, amelyet könnyebb levetnünk, mint felvállalnunk.
– nyilatkozta ki beszédében Nádszeg polgármestere.
A nádszegi nagybúcsú fókuszpontja a Csík zenekar fellépése volt, akik Presser Gábort látták vendégül. A nagykoncertre, a magyar legendákra több ezren voltak kíváncsiak a lombok alatt. A polgármester az eddigi legjobb és legnagyobb rendezvényként tekint vissza az elmúlt napokra, örömét fejtette kis, hogy
nagyon sok felvidéki magyar van, akik a kommersz, tömegkultúra helyett értékelik az igazi, ízes, vérbeli magyar virtusú nádszegi hangulatot, köszönetét fejezte ki minden segítőnek és résztvevőnek, hogy méltó tizedik Szent István ünnepet tudhatnak magukénak.
