Múzeumi nyár Királyhelmecen
Megannyi mókának, kacagásnak, művészetnek és néphagyománynak, kreatív foglalkozásnak és barátságok születésének helyszíne e nyáron a királyhelmeci Mailáth József Regionális Múzeum. Az épületben a Bodrogközi és Ung-vidéki Közművelődési Intézet szervezésében bizonyos napokon különféle érdekességeket kínálnak a 8–15 éves korosztály számára.

A Múzeumi nyár címmel fémjelzett kikapcsolódási lehetőségek mindig félnaposak, nem úgy, mint a TRI-DI-ART (a művészet három dimenziója) nevet viselő egyhetes tábor, amely reggel 9.00 órakor kezdődött és 16.00 óráig tartott.
Júliusban a Múzeumi nyár keretében a gyerekek találkozhattak a szalvétagyűjtés Guiness-rekorderével, Kozák Antóniával, aki megtanította számukra a dekupázstechnikát, majd azt ki is próbálhatták a gyakorlatban azzal, hogy mindenki elkészített magának egy dí-szes virágcserepet.
Blanár Gabriella, aki a papírszínház előadásainak ismert szereplője, idén nyáron kétszer is tartott a gyerekeknek előadást. Az egyikre júliusban, a másikra augusztusban került sor. Ő ezúttal is egy-egy bibliai témát dolgozott fel a fiataloknak. Végül Pirigyi Mária és Szabó Alica Varázskerék nevű színjátszó csoportja a roma kultúra világába engedett bepillantást az érdeklődőknek.
Július utolsó hete a táborozás időpontja volt, ahol egyaránt terítékre került a hagyományos kultúra, a népművészet és a modern művészet. Hétfőn a színházé volt a főszerep, hála a királyhelmeci származású színészeknek, Dino Benjaminnak és Nádasdi Péternek. Ők, miután bemutatták eddigi pályafutásukat, szituációs játékokkal szórakoztatták a táborlakókat.
A szerdai napon a fotósoké volt a főszerep. Akinek van fényképezőgépe, azzal, akinek nincs, okostelefonja segítségével ismerkedett a fotózás rejtelmeivel. Szabó Szilvia és Takács Szabina nemcsak oktatta, hanem a nap végén meg is ajándékozta a résztvevőket.
A negyedik nap a kézműves-foglalkozások időpontja volt, ekkor igazán sokszínű ismeretekre tehetett szert az ifjúság. Trella Erik a fafaragásból, Vígh Katalin a bőrművességből, Balázs Lilla az agyagozásból, míg Molnár Gabriella a nemezelésből nyújtott ízelítőt számukra.
A zárónap már Latóczky László révén a modern művészetről, annak is a street art részéről, vagyis a graffitiről szólt.
Miután a gyerekek megvitatták, kiket szeretnének megörökíteni az előre elkészített méretes lapokon, László segítségével azokat meg is valósították. A táborban összesen 38 gyerek fordult meg, mintegy húszan valamennyi foglalkozáson jelen voltak, míg a többiek érdeklődésük tükrében választottak maguknak programot.
Ami pedig a Múzeumi nyár augusztusi programját illeti, a már említett papírszínház mellett az egyik délelőtt játékos formában esett szó az újságírásról.
Konkrétan arról, milyen követelményeknek kell megfelelnie annak, aki ezt a hivatást választja, majd a gyerekek megismerkedtek a számítástechnika médiában betöltött szerepével Muszka Péter közreműködésével. Lapunk megjelenéséig megtartják a sportnapot is, amelynek keretében bemutatkoznak a kutyás rendőrök.
Talán a legizgalmasabb napnak augusztus 17-e ígérkezik, amikor Cap György helytörténész egy városi sétán mutatja meg az érdeklődőknek Királyhelmec értékeit. Mindenki tud vagy hallott már valamit ezzel kapcsolatosan, de aligha van bárkinek is teljes képe arról, milyen értékeket őriz a Bodrogköz szíve. A szervezők azt is szeretnék tudni, ki mennyire figyelt az előadóra, ezért interaktív játékban kérdeznek majd rá az elhangzottakra.
Ugyancsak augusztusban tartják a vidék amatőr fotósainak képzését. 21-én a miskolci Urbán Helga és Bognár Péter azért érkezik a városba, hogy bővítse fotósaink ismereteit az Adobe Photoshop témában. Ennek a képzésfajtának már hagyományai vannak a Mailáth-múzeumban. Az idei Múzeumi nyár augusztus 28-án zárul, amikor Bodrogsong címmel a bodrogközi és Ung-vidéki szólisták koncertjét tartják.
Az idén azért szervezték a tábort és a félnapos foglalkozásokat, mert a fesztiválok ismert okokból elmaradtak. Ő is úgy tapasztalta, hogy a gyerekek aktívan bekapcsolódtak a feladatokba, a műsor gazdag és változatos volt, és bár nem a múzeum, illetve a könyvtár feladata a táborszervezés, a sikerre való tekintettel a jövőben érdemes lesz ebből hagyományt teremteni. Zárásképpen még hozzátette: nemcsak királyhelmeci gyerekek vettek részt a rendezvényeiken, hanem a teljes régióból érkeztek fiatalok, ráadásul olyanok is, akik korábban nem is hallottak a múzeum létezéséről.
Megjelent a Magyar7 2020/34. számában.