Mozgás, Komárom! – weboldal is készült a fontos kezdeményezéshez - KÉPEKKEL
A sport és a mozgás Komáromban volt a témája annak a sajtótájékoztatónak, amelyet Keszegh Béla polgármester június 17-én a Városházán, az új kezdeményezésük több partnerének, támogatójának jelenlétében tartott. Beszámolt annak az átfogó felmérésnek az eredményeiről, amelyből az is kiderült, hogy keveset mozognak a gyerekek. Továbbá bemutatta az új weboldalt, amelyen egyéb információk mellett megtalálhatók az észak- és dél-komáromi sportolási lehetőségek is.

Keszegh Béla elmondta: köztudott és ezen állítást bizonyítja az az 51 országban elkészített, minden korosztályt érintő, átfogó felmérés is, amelyből kiderült, hogy a szükségesnél sokkal kevesebbet sportolunk. Sajnálatos, hogy még az örökmozgónak hitt gyerekek is egyre kevesebbet tornáznak, mozognak, ahelyett egyre több időt töltenek a számítógépek, laptopok, okostelefonok előtt. Mindez kártékonyan hat az egészségre, ami pedig az orvosi várótermek és kórházak zsúfoltságát, túlterheltségét vonja maga után. Pedig már napi egy óra mozgással, sportolással is sok betegséget megelőzhetnék, és javíthatnánk az erőnlétünkön.
Megtudtuk, hogy a vonatkozó komáromi kérdőíves felmérésben összesen 6 helyi önkormányzati iskola, 1 egyházi iskola és 2 gimnázium 2108 hat-tizenhat év közti diákja, köztük 1071 lány és 1037 fiú vett részt.
A felmérésben azt vizsgálták például, hogy hány diák honnan és miként jár iskolába. A legtöbben (44,5 %) közel laknak az iskolájukhoz, ahová sétálva 10 perc alatt beérnek, sokan helyi lakosok, de távolabb van az iskolájuk (23,1 %), még kevesebben más településekről (16,8%), illetve Komárom külső városrészeiből, így Örsújfaluról, Gadócról, Gyulamajorról… (11,6 %) érkeznek. Mivel több szülő Dél-Komáromban dolgozik vagy egy ottani ingatlan számít a családi fészeknek, ezért onnan is akadnak bejárók (1,7 %), az egymástól külön élő szülők gyermekei (2,3 %) pedig felváltva két helyszínről szoktak iskolába járni.
Ki-ki gyalog, kerékpárral, rollerrel, busszal, szülei gépkocsijával érkezik a tanításra, majd tér haza onnan. Ezért a városvezetés és az önkormányzat ehhez mérten fog további fejlesztéseket megvalósítani, miközben nemcsak a sokaság megmozgatását, hanem a közbiztonság erősítését (pl.: a buszmegállókban, újabb kerékpárutak létesítésével stb.) is célul tűzte ki.
A polgármester arról is szólt, hogy Komárom város a helyi mozgási szokások módosításával hogyan próbálja növelni a komáromiak napi mozgásmennyiségét.
Például célirányosan bővíti az ingyenes tömegközlekedés és a kerékpárral való közlekedés lehetőségeit. Továbbá sporteszközöket (pl.: asztali focit, pingpongasztalt és egyebeket) vásárol az oktatási intézményeknek, valamint a lakóhelyektől legfeljebb 15 perc alatt elérhető, szabadtéri fit parkokat és játszótereket épít és fejleszt. „Minden komáromi tanuljon meg úszni!” jelmondat jegyében, a Real K cég anyagi támogatásával szorgalmazza az úszótanfolyamok rendszeres megvalósítását. A helyi sportklubok és élsportolók bevonásával pedig pártolja a gyerekek, ifik vonzó bemutató edzéseken való részvételét.
A továbbiakban bemutatta az új kétnyelvű weboldalt, amelyen az alapinformációk mellett megtalálhatók az észak- és dél-komáromi sportolási lehetőségek, s annak mobiltelefonra optimalizált változata is van. Annak elkészítésével az volt a céljuk, hogy e lehetőségeket korcsoportok szerint (beleértve a mozgáskorlátozottakat is), továbbá lokalitások, valamint sportágak és – klubok szerint is felvázolják. A motiváló tartalmakkal folyamatosan frissülő-bővülő, átfogó oldalon ugyancsak bemutatják, hogy az egyes játszótéri elemekkel milyen mozgásfejlesztés végezhető, és hol érhetők el a más-más tevékenységet végző sportklubok, közkedvelt helyszínek.
A sajtótájékoztatón kezdeményezésük több partnere, támogatója, köztük az Agel Slovakia Rt. képviseletében Filkó Gabriella doktornő Farkas Beátával együtt, továbbá Erik Vlček élsportoló, parlamenti és városi önkormányzati képviselő, valamint Slávik Éva, a Szabadidőközpont igazgatója és nem utolsósorban a sportért felelős alpolgármester, Ondrej Gajdáč is jelen volt.
Rajtuk kívül Dobay Beáta, a Selye János Egyetem Testnevelési Tanárképző Kara Tanszékének vezetője, továbbá a Dôvera egészségbiztosító és Bujna Zoltán városi képviselő is a lehetőségei szerint, például anyagiakkal, konkrét programokkal, pályázati pénzekből infrastruktúra-létesítéssel és -fejlesztéssel, valamint tematikus kerékpárutak és túraútvonalak kialakításával… járul hozzá a Mozgás, Komárom! – program sikeréhez.
Annak ellenére, hogy minderre a városkasszából egyetlen eurót sem tudnak költeni, a szponzoroknak köszönhetően mégis megvalósulhat. A város azonban a helyi nyugdíjasklub tagjainak lehetővé teszi azt, hogy hűségkártyával hetente egyszer másfél órán át ingyen élvezhessék a termálfürdő gyógyhatású vizét és attrakcióit. Továbbá valamennyi helyi alapiskola szabadtéri sportpályáját felújíttatta, s azokat tanítás után a nyilvánosság is használhatja. Ahogy eddig tette, úgy ezentúl is él a különféle pályázati lehetőségekkel, amelyek a helyi sportlétesítményék korszerűsítését is újabbak létesítését szolgálják.