2025. január 29., 14:28

Mit mutatott a múmiáról a CT?

A rimaszombati kórházban CT-vizsgálatnak vetették alá a Gömör-Kishonti Múzeum egyik leghíresebb kiállítási objektumát, a 2500 évnél is idősebb egyiptomi múmiát.

 

CT-felvétel
Galéria
+2 kép a galériában
Fotó: Lichtmannegger László

A Tasheritnetiak nevű nő múmiája az egyiptomi Abusir el-Meleq temetkezési helyről származik. Szlovákiában jelenleg mindösszesen öt egyiptomi múmia található, közülük a rimaszombati az egyetlen női múmia. Feltehetően a 21–25. egyiptomi uralkodó dinasztia időszakából, tehát a Kr. e. 1087 és 664 közötti időszakból származik.

Kerényi Éva, a Gömör-Kishonti Múzeum igazgatója és történésze elmondta, hogy a múmiához Süteö-Munkácsi István ügyvéd, földbirtokos és utazó egyiptomi útja során jutott hozzá 1910-ben. Ötezer aranyért vásárolta meg Kairó környékén, s egy fügefából készült, egyiptomi díszítésű koporsóval együtt hozták Rimaszombatba, majd Süteö-Munkácsi más tárgyakkal együtt a múzeumnak adományozta.

A 142,5 cm hosszú, vállánál 32 cm, csípőjénél 31 cm széles múmiát decemberben, nagy odafigyeléssel, légmentes csomagolásban a rimaszombati kórház radiológiai osztályára szállították, hogy CT-vizsgálatot végezzenek rajta. Mivel élettelen testről van szó, ezért sűrűbb rétegű felvételek készülhettek, ami azt jelenti, hogy a vizsgálat során nagyobb dózisú sugárzást alkalmaztak.

CT-vizsgálat
Fotó:  Lichtmannegger László

Juhász Péter sebész főorvos szerint a vizsgálat egyedülállónak számít Szlovákiában, az orvoslás és a történelem szempontjából is unikális érdekesség. Rákay Anna radiológus pedig arra mutatott rá, hogy az 1970-es években készített röntgenfelvételekhez képest most sokkal tisztább képet kaptak a mumifikált nő állapotáról. A mumifikálás során minden belső szervét eltávolították, így a koponyaüregből hiányzik az agy és néhány foga sincs már meg.

Kiderült, hogy az egyiptomi nő rövidebb életet élt, mint korábban gondolták (50-60 év helyett mindössze 30-40 évet élhetett) és nem volt csontritkulása. A múmiának hosszabbak az ujjai és íveltebb a koponyája, mint a mai európai embernek.

A vizsgálati eredményeket a pozsonyi Comenius Egyetem Természettudományi Karának Antropológiai Tanszékén dolgozó kutatók további tudományos, antropológiai kutatásoknak vetik alá. 

A vizsgálat során készített metszetekből egy speciális szoftver segítségével elkészítik a csontváz és a koponya 3D-s modelljét. A múmia arcrekonstrukciója a Gömör-Kishonti Múzeum felújítás alatti, állandó kiállításának részeként kerül majd bemutatásra.

Megjelent a Magyar7 2025/3. számában. 

CT-felvétel
Galéria
+2 kép a galériában

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.