2024. május 12., 07:58

Mindennapi kenyerünk: kiállítás a szőgyéni tájházban - KÉPEKKEL

Tájházi találka keretében nyílt meg az érsekújvári Thain János Múzeum által előkészített kiállítás, amely bemutatja a gabona termesztésének és a kenyér készítésének módját, és az ehhez használatos eszközöket. A kiállítás anyagának nagy része az érsekújvári múzeum tulajdonát képezi, a többi pedig helyi gyűjtéséből származik.

Szőgyéni tájház
Galéria
+18 kép a galériában
Méri Szabolcs polgármester, Farkas Zsolt esperes-plébános, Svajcer Edina tájházvezető, Bihari Tamás, a Thain János Múzeum igazgatója és Majka Škrabáková a Thain János Múzeum etnográfusa. Előtérben Kurucz Tamara ezüstsávos mesemondó.
Fotó: Bokor Klára

„Kiállításunk célja, hogy bemutassuk őseink mezőgazdasági munkásságát, közelebb hozzuk a ma emberéhez a hagyományos gazdálkodási gyakorlatokat, valamint a kenyér sütésének folyamatát. A tárlat utazás az emberiség történelmében, kultúrájában” – mondta el a megnyitón Svajcer Edina tájházvezető.

Szőgyéni tájház
Fotó:  Bokor Klára
Farkas Zsolt helyi lelkiatya kifejtette, már az első sumér városokban sütöttek kenyeret, de az Ur városából kivonult Ábrahám is frissen sütött kenyérrel kínálja látogatóit. A Jézustól tanult Miatyánk szövegében is hangsúlyos a mondat: Mindennapi kenyerünket add meg nekünk ma. Sőt, az átváltoztatás után Urunk a saját testét is kovásztalan kenyér formájában adja nekünk lelki táplálékul.

„A múlt heti ministráns futball tornára meleg kenyeret hoztak a támogatók. A gyerekek, akik néha ímmel-ámmal eszik meg a kenyeret megrohamozták, a többi finom étel szinte mellékes volt a számukra” – mesélte el az atya legutóbbi pozitív élményét.

Szőgyéni tájház
Fotó:  Bokor Klára

Méri Szabolcs Szőgyén polgármestere beszédében hangsúlyozta, hogy míg őseink imába foglalták a kenyeret, ma sok negatívumot is hallunk róla.

Régen a kenyér összetartotta a közösséget, az emberek a búzát a falu malmába hordták őröltetni, vámot hagytak a búzásól, a hazavitt lisztből kenyeret sütöttek.

A család együtt ült le az asztalhoz, keresztet rajzoltak a kenyérre mielőtt megszegték, köszönetképpen azért, hogy van mit az asztalra tenni. Sokáig élt ez a szokás, de az üzleti előszeletelt kenyér vásárlásával kihalófélben van. A házi sütésű kenyérhez a gazdasszony nem csak erejét, tudását, de a szívét is adta. Azért lehetett annyira finom, hogy sokan nosztalgiával gondolnak a kemencéből előkerülő gőzölgő kenyérre.

„Volt idő, amikor úgy látszott, feledésbe merül a kenyérkészítés tradicionális módja. Aztán egyszer csak történt valami, és az emberek újra megteremtették a kovászolás divatját. Az otthon sütés kezd a mindennapok részévé válni, a kézműves pékségek széles választékukkal reneszánszukat élik” – emelte ki Melecsky Beáta műsorvezető.
Szőgyéni tájház
Fotó:  Bokor Klára

A kiállításmegnyitót színes kultúrműsor követte – fellépett a Csillagfény stúdió, az óvodások és alapiskolások, az Iglice Néptáncegyüttes, a Kenderes Énekegyüttes, a Szőlővirág Népdalkör, a Szőgyéni Dalkör, az Arizona Dancing és Sukola Tamás, volt hangszerbemutató és Fifti-Fifti koncert. A kézművesek saját termékeiket kínálták, a gyerekek népi játékokkal játszottak. A tájházi mulatság éjjel kettőig tartott a Party Duóval.

Szőgyéni tájház
Galéria
+18 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.