2025. március 29., 14:03

Mindenkinek van története

Évtizedeken át gyűjtötte a legkülönfélébb történeteket a dobfeneki író, újságíró, Farkas Ottó, míg végül nyugdíjas éveiben a rendezésükbe kezdett. Munkájának meg is lett a gyümölcse, hiszen egy rendkívül termékeny időszakot tudhat maga mögött: az elmúlt 12 évben összesen 19 könyvet adott ki.

 

Mindenkinek van története - Farkas Ottó
Galéria
+2 kép a galériában
Farkas Ottó dedikál
Fotó: Virsinszky Tamás

Farkas Ottó a napokban egy rimaszécsi író-olvasó találkozó során mesélt életéről, munkásságáról, a megjelent kötetekről, s további terveiről. Azt, hogy honnan ered az érdeklődése a mondák és az igaz történetek iránt, egészen gyerekkorára vezeti vissza. Amint azt elárulta, ötéves korában operálták a lábát, ezért nem futkározhatott a többi gyerekkel kint a futballpályán, s hogy ne unatkozzon, szülei, nagyszülei meséltek neki.

Farkas Ottó író-olvasó találkozója Rimaszécsen
Farkas Ottó író-olvasó találkozója Rimaszécsen
Fotó:  Virsinszky Tamás

 

– Nálunk imakönyvön kívül nem nagyon volt könyv, nem is lehetett, mivel nem volt rá pénzünk. 1947-ben az egész családunkat deportálták Csehországba, a nagyszüleimet és szüleimet is. 1949-ben, amikor hazaszöktek, már egy Romániából betelepített család lakott a házukban, mindent feléltek, ami a gazdaságból maradt, a házat pedig lelakták. Az elsődleges feladat tehát a porta helyreállítása, a gazdaság beindítása volt. Így nem vásároltunk könyveket, inkább kölcsön kértem – emlékezik vissza az író, aki az iskolában nem tartozott sem a legjobb, sem a legrosszabb tanulók közé. 

Nyolcadikos korában írta az első versét, amely sokaknak elnyerte a tetszését, neki pedig önbizalmat adott az íráshoz. A Füleki Gimnázium után a Tornaljai Mezőgazdasági Műszaki Szakközépiskolában folytatta tanulmányait, s néhány verset elküldött az Új Ifjúság hetilaphoz, de egyetlen egyet sem közöltek, még csak választ sem kapott. A középiskola után az almágyi szövetkezetben dolgozott a bérelszámolási osztály vezetőjeként.

– Amikor Herényi Béla agrármérnök visszatért kubai útjáról, gondoltam, készítek vele interjút, és elküldöm a Szabad Földművesbe. Postafordultával jött a válasz az akkori főszerkesztőtől, hogy több hasonló írás kell. Így aztán hagytam a verseket és elkezdtem interjúkat készíteni. 

Felkerestem a kisállattenyésztőket, akik nemcsak a mezőgazdaságról, hanem az életükről is meséltek. Ami nem mezőgazdasági téma volt, azt elküldtem A Hétbe, vagy a Nő hetilaphoz. Az akkor Csehszlovákiában megjelent magyar lapok szinte mindegyikébe tudósítottam – idézte fel a kezdeteket Farkas Ottó, aki egyaránt publikált a Gömöri Hírlapban, az Új Szóban, a Vasárnapban, és a Szabad Újságban is. 2012-ben vonult nyugdíjba, s azóta a könyvírásnak szenteli ideje nagy részét.

 

A sors a legjobb író

– Azok közé az írók és szerzők közé tartozom, akik nem az íróasztal mögött találják ki a történeteket, hanem járom a településeket, bekopogtatok a családokhoz és meséltetem az embereket. Úgy szoktam mondani, hogy nincs író, aki olyan történeteket találna ki, mint amilyeneket a sors ír. Egyébként is, mindenkinek van története, csak lehet, hogy nem tud róla. Már Shakespeare is megmondta, hogy minden ember története egy regény, s ez valóban így van – nyugtázta az író, aki elárulta, hogy kezdetben gondot okozott szóra bírnia az embereket. Többen azt mondták, ők nem tudnak semmi érdekeset, de amikor elkezdte mesélni, hogy milyen történetekre kíváncsi, akkor rendszerint mégis eszükbe jutott valami.

Mindenkinek van története - Farkas Ottó
Farkas Ottó egyik kötetével
Fotó:  Virsinszky Tamás

 

Elmondása szerint diktafonnal járta a falvakat és felvette a történeteket, amelyeket aztán később dolgozott fel. A rendszerváltást követően, a ’90-es években nem volt probléma adatközlőket találni, az emberek szívesen elmesélték életük nagy eseményeit. Ahogy telt-múlt az idő, az öregek meghaltak, s velük együtt sok történet és mendemonda a sírba szállt. Az utóbbi időszakban már egyre nehezebb adatközlőket találni, sokan saját településük múltját sem ismerik, pedig rendkívül izgalmas történetek kapcsolódnak egy-egy várromhoz vagy kastélyhoz.

 

A Medvesalja krónikása
– Én írás nélkül nem tudok meglenni. Nekem írnom kell. Van, amikor egy hétig nem írok, de utána le kell ülöm a gondolatokat megfogalmazni és leírni – mondja, ugyanakkor hozzáteszi, hogy vannak történetek, amelyeket nem érdemes az emlékezetre bízni, mert cserbenhagyhatja az embert, ahogy ez vele is előfordult már.

– Húsz évig halogattam, hogy bizonyos történeteket megírjak, de sokat elfelejtettem közülük – vallja be Farkas Ottó, aki végül a felesége unszolására kezdte el írni és rendszerezni a benne felgyülemlett tapasztalatokat, emberi sorsokat, történeteket. Így született meg az első könyve, az Ördög János ugratása című, amelyben medvesaljai mondákat és néhány igaz történetet gyűjtött össze. Azóta pedig szinte minden évben jelentkezik legalább egy kiadvánnyal, amely által az olvasók mind jobban megismerhetik a gömöri és a nógrádi régió hiedelemvilágát, hagyományait, szokásait, mítikus és igaz történeteit.

Újságírói pályafutása során rengeteg érdekes embert sikerült szóra bírnia, mint például az első csehszlovák elnök, Tomáš Garrigue Masaryk lovászát, vagy azt a férfit, aki egy börtöncellában ült Gustáv Husák egykori csehszlovák államfővel. Meséltetett kitelepített családokat, doni visszatérőket, csempészeket, úri kisasszonyokat, kiüresedett kastélyok lakóit. Ezek az elbeszélések mind megtalálhatók köteteiben, múltunk fontos mementójaként. Farkas Ottó ezért is érdemelhette ki a „Medvesalja krónikása” megnevezést.

Az írás megjelent a Magyar7 2025/11. számában.

 

 

 

Farkas Ottó kötetei
Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.