Miklós László és Strba Sándor kapták az idei Jedlik Ányos-díjat - KÉPEKKEL
A Szímői Jedlik Ányos Társaság kuratóriuma kétévente ítéli oda díját azoknak a felvidéki tudósoknak, akik a természettudományok vagy a társadalomtudományok terén kiemelkedő munkát végeznek. Idén Miklós László professzor, korábbi környezetvédelmi miniszter, valamint Strba Sándor érsekújvári helytörténész részesült a rangos elismerésben.

Bób János, Szímő polgármestere elmondta, a díjat huszonöt évvel ezelőtt alapították Jedlik Ányos születésének kétszázadik évfordulója alkalmából.
„Olyan ünnepséget szerettünk volna, amely méltó Szímő híres szülöttjének, Jedlik Ányos Istvánnak a munkásságához. Tudtuk, hogy a felvidéki magyar tudósok számára nincs olyan fórum, amely elismerné őket – ezt a hiányt szerettük volna pótolni a díjalapítással" – hangsúlyozta a polgármester. Hozzátette, a díjat Szímő község a Szlovákiai Magyar Tudományos Társasággal, a Szlovákiai Magyar Professzorok Klubjával, a Fórum Intézettel és a Merkuriusz Társasággal közösen hozta létre. Köszönetet mondott Lacza Tihamérnak is, aki segíti a testület munkáját a díjazottak kiválasztásában.
Miklós László professzor a természettudományok terén végzett kiemelkedő munkájáért kapta meg az elismerést, életművét Berényi József, Nagyszombat megye alelnöke méltatta.
Strba Sándor, Érsekújvár szenvedélyes helytörténésze, könyvtáralapító, a társadalomtudományok gazdagításáért, értékteremtő munkásságáért részesült a díjban, méltatója Benyovszky Mánya Ágnes, az érsekújvári Czuczor Gergely Alapiskola tanára, publicista, író volt.
A Jedlik Ányos Emlékünnepség a Szent Márton-templomban vette kezdetét, amelyben egykor magát Jedlik Ányost is megkeresztelték. A szentmisét Várszegi Asztrik pannonhalmi főapát mutatta be Hirka Antal pannonhalmi atyával, Ďurčo Zoltán püspöki helynökkel, Siekel István helyi plébánossal és további atyák közreműködésével.
A mise végén két új szikvíz-lovagot is avattak: Nagy Milán Tamást és Nagy Ferencet, Szímő lakosait.
Az ünnepség a templom előtti Jedlik-mellszobornál folytatódott, amelyet 32 évvel ezelőtt emelt a község a feltaláló-tanár tiszteletére. Kondé Nagy Mónika kiemelte: Szímő példásan ápolja Jedlik emlékét, a nevét viselő emlékszobát halálának századik évfordulóján rendezték be, és az iskolák bevonásával évről évre Jedlik-versenyeket szerveznek.
Az ünnepségen Gubík László, a Magyar Szövetség elnöke is beszédet mondott. „Húsvét után vagyunk, ilyenkor még Jézus tanítványai is elbizonytalanodtak, de Jedlik életében és tanításában ott van az iránymutatás: a tudomány és a nyelv tisztelete, a bátorság, a jókedv, valamint a hit ereje" – fogalmazott.
Szili Katalin, a magyar országgyűlés volt elnöke, a magyar kormány miniszterelnöki főtanácsadója is elfogadta a község meghívását az emlékünnepségre „Hol tartanánk ma, ha nem lettek volna a 19. század nagy magyar tudósai, akikben megvolt a kíváncsiság, a kitartás és a hazaszeretet? A magyar tudósok, köztük Jedlik Ányos, nemcsak a nemzet, hanem az egész világ számára nagy dolgokat adtak" – hangsúlyozta.
A tudományos szimpóziumot Csáky Pál író, politikus, volt EU parlamenti képviselő nyitotta meg, kihangsúlyozva, Jedlik Ányos szülőfaluja milyen elkötelezetten ápolja hagyatékát. „Szímő üzen a magyarságnak, akkor leszünk erősek, ha tudunk és akarunk is tenni megmaradásunk érdekében.”
Dr. Horváth Sándor, az Óbudai Egyetem Bánki Karának dékánhelyettese különleges előadásban idézte fel Jedlik Ányos életét, hangsúlyozva emberségét és lelkiségét. „Három felfedezésével világhír járna neki: ő alkotta meg az első működő elektromotort, ő fogalmazta meg a dinamóelvet és a feszültségsokszorozás elvét. Mégis kevés elismerést kapott, amit a korabeli körülmények és saját szerény személyisége egyaránt magyaráznak" – mutatott rá.
A tudományos szimpóziumon számos rangos vendég vett részt: egyházi méltóságok, iskolavezetők, szervezetek vezetői, korábbi Jedlik-díjasok, valamint Balogh Csaba, Magyarország pozsonyi nagykövete, Csenger Tibor, Nyitra megye alelnöke, Berényi József, Nagyszombat megye alelnöke, Nyitra megye képviselői, Orosz Örs és Bolya Szabolcs is. Jelen voltak Mosonszolnok, Tab és Bana testvértelepüléseinek vezetői, valamint Rajos Dóra, a Magyar Szikvízgyártók Jedlik Ányos Lovagrend Egyesületének elnöke és Messik Miklós, a Magyar Értékekért a Világban Egyesület elnöke is.
Az idei Jedlik Ányos-díjak átadása nemcsak a kiemelkedő tudományos és közösségi teljesítményt ünnepelte, hanem a felvidéki magyar értelmiség kitartó munkáját is. A szímői ünnepség méltó emléket állított Jedlik Ányos szellemiségének, példát adva a tudomány, a hit és a hazaszeretet értékeinek továbbadására a jövő nemzedékei számára.
A kitüntetettekről bővebben a Magyar7 18. számában olvashatnak a kedves olvasók.
