Meyke ruhái Rimaszombatban
Augusztus végéig látható a rimaszombati Gömör-Kishonti Múzeumban a Meyke: Hagyomány a divatban c. iparművészeti kiállítás, amelynek ruhagyűjteményében egyebek mellett, a matyó és a barkó népviselet elemei is felfedezhetőek.

Molnár-Madarász Melinda „Meyke”, a Magyar Iparművészeti Egyetemen végzett vizuális és környezetkultúra, ruhatervező és kerámia szakon, ő a MEYKE márkanév megalapítója. Már gyerekként divatfigurákat, motívumokat rajzolt. Ez az érdeklődése a későbbiekben is megmaradt és divattervezőként is a magyar népművészet változatos történelmi táj-egységeinek jellemzőit és sokszínűségét használja alkotásaiban. A mai modern nő számára készíti variálható, haute-couture és pret-á-porter ruháit. Kollekcióját gyakran állítják párhuzamba Bartók Béla és Kodály Zoltán műveivel. A magyar hagyomány értékeit megőrizve modern és közérthető öltözékeket alkot.
A MEYKE divatruhák a történelmi Magyarország, a magyar népművészet változatos tájegységeinek jellemzőit és sokszínűségét hordozzák magukon. Eddigi kollekcióit öt tájegység, a kalocsai, matyó, kalotaszegi, torockói és barkó népviselet értékeit felhasználva készítette el, jelenleg pedig a gömöri tájegység feldolgozása van folyamatban.
A még fennmaradt barkó népi emlékeket a Hagyományok Háza és a Barkó Kézműves Egyesület 2012-ben kezdte el összegyűjteni. A legjellemzőbb barkó motívumkincs pixeles rajzolatú, keresztszemes és szálszámolásos, színes mintákból építkezik. Kerültek elő fényképek a barkó ruhákról is, de ezek főként polgári viseletek. Teljes paraszti viselet nem maradt fenn, de hímzett vászon alsóruhákat találtak, így Meyke a kollekcióján keresztül segített népszerűsíteni a barkó rózsa és tűzliliom motívumokat, valamint a fellelt formavilágot.
Rimaszombatban a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozata alkalmából nyílt meg a kiállítása, majd június folyamán egy kurátori tárlatvezetésre és pódiumbeszélgetésre is sor került a divattervezővel, akit Kerényi Éva, a múzeum munkatársa kérdezett munkájáról.
Molnár-Madarász Melinda elmondta, fontosnak tartja, hogy hagyományőrzés címén ne csupán a magyar népi viseletek díszítőművészetét, motívumkincsét vegye át, hanem a régi viseletek felépítését, szerkezetét is. Míg más divattervezőknek a népművészet csupán egy kaland, egyszeri inspirációs forrás, számára viszont ez sokkal többet jelent annál. Szeretné megismerni a gyökereket, s egyfajta missziós munkaként tekint arra, hogy a divat nyelvén közelebb hozza a mai nő számára a népi értékeket.
Az egymásra épülő kollekciók célja a tradíciók őrzése mellett a kommunikáció, s ezen keresztül az értékrend, ízlés formálása, nemzetünk megismerése és megismertetése nemcsak a magyar, hanem a külföldi közönséggel is. Ruháit láthatták már New Yorkban, Washingtonban, Milánóban, Brüsszelben, Berlinben, Pekingben és Dubajban is.
A Fölszállott a páva műsorában Kocsis Enikő táncművész és Morvai Noémi műsorvezető is viselte ruháit, de öltöztette már Sebestyén Mártát és Pankovits Nikolett magyar–amerikai jazzénekest.
Megjelent a Magyar7 2022/29.számában.