Meseváros varázslatai
A dunaszerdahelyi Csaplár Benedek Városi Művelődési Központban a múlt héten 48. alkalommal rendezték meg a gyermekszínjátszók és bábosok seregszemléjét, a Duna Menti Tavaszt.

Az országos gyermek báb- és színjátszófesztivál el nem évülő rendezvény, amelyet nem lehet sem megunni, sem elhamvasztani, nem megy ki a „divatból”, mert éltetik a kreatív csoportvezetők, pedagógusok, szülők és persze a gyerekek. Mert ott lenni izgalmas, fellépni jó, meghajolni örömteli érzés.
A seregszemlét már hagyományosan a Csemadok Országos Tanácsa megbízásából a Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet társrendezőkkel közösen szervezi meg.
A megnyitón a helyi Kis Csallóközi Néptánccsoport rövid műsora után Hájos Zoltán, Dunaszerdahely polgármestere köszöntötte a megjelenteket és kifejtette, ez a verseny nemcsak arról szól, hogy a csoportok hogyan képesek egymást és mindnyájunkat szórakoztatni, hanem arról is, hogy az anyanyelvünket, a kultúránkat, a hagyományainkat és a népszokásainkat hogyan tudjuk átadni a fiatal generációnak, amely remélhetőleg majd szintén átadja ezt a tudást és szellemi örökséget a gyermekeinek, erősítve közösségünket. Bárdos Gyula, a Csemadok országos elnöke többek között a következőket mondta:
Berényi József, Nagyszombat megye alelnöke, a Szövetség EP-listavezetője kiemelte, ezen a fesztiválon a résztvevők megtapasztalhatják, hogy a Felvidék más részén is élnek magyarok, akik megértik egymást, mert azonos a nyelv és azonos a kultúra. A rendezvény emlékművét a Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet nevében Takács Ottó igazgató és Sátor Zoltán, a Csemadok Dunaszerdahelyi Területi Választmányának elnöke, továbbá a Harkácsi Pimpó Bábcsoport tagjai koszorúzták meg. Borsi Ferenc és az Óbudai Népzenei Iskola növendékeinek műsora után a kultúrház épületében zajlott a bábcsoportok megmérettetése.
Takács Ottótól, a Szlovákiai Magyar Művelődési Intézet igazgatójától, az esemény fő szervezőjétől megtudhattuk, hogy idén 24 csoport lépett színpadra. A felkészítőkkel együtt 485 főt fogadtak, naponta 80-90 vendéget szállásoltak el.
A bábosok zsűrijét idén Badin Ádám, Himmler Zsófia, Szluka Judit és Szabó Zsuzsa alkották.
– nyilatkozta Badin Ádám bábművész, aki megemlítette, az értékeléskor a felkészítőknek is adnak teret, hogy elmondják észrevételeiket. Az értékelésnél a gyerekzsűri is jelen volt, s Badin Ádám szerint ez a zsűri felkészült fiatalokból állt, akik kellőképpen meg tudták indokolni döntéseiket.
A színjátszók műsorát és a szerkesztett játékok előadásait a seregszemlén Benes Tarr Csilla, Ledőné Dolmány Mária, Regős János és Szvorák Zsuzsa zsűrizték.
– összegzett Benes Tarr Csilla, a Vekker Műhely színész-drámatanára, aki szerint a Duna Menti Tavasznak a mindenkori feladata a színház szeretetére való nevelés, és az, hogy mi végül is egy közösség vagyunk, közös nyelvet beszélünk.
Az idei Duna Menti Tavasznak sok érdekessége volt. Hosszú idő után újra szerepelt a seregszemlén óvodás csoport, a vásárúti Így tedd rá csapata Kálmán Szilvia óvónő vezetésével. A csoport ezüstsávos minősítésben részesült, továbbá az óvodapedagógusok és gyerekek színpadi együttlétéért kapott különdíjat. A speciális igényű, hátrányos helyzetű tanulókból alakított királyhelmeci Varázskerék Gyermekszínjátszó Csoport idén teljesen új szereplőkkel lépett színpadra, produkciójuk pedig aranysávot ért és a közönség körében is nagy sikert aratott. Először érkezett az eseményre a csallóközaranyosi csoport is, amelynek tagjai szintén aranysávot kaptak, felkészítőjük, Zsidek Pál pedig a színházpedagógiai értékteremtésért vihetett haza különdíjat.
– fejezte ki örömét a vásárúti óvodások felkészítő óvó nénije, Kálmán Szilvia.
Zsidek Pál, a csallóközaranyosiak felkészítő tanára az idei tanév elején vetette fel a színjátszó kör ötletét, ami a gyerekek körében osztatlan sikert aratott.
A Kóczán Mór Alapiskolában eddig nem volt hagyománya a színjátszó körnek, s a saját kútfőből született Szekrény, cipő, osztály című darab arról szól, hogy milyen problémákkal küszködhet egy gyermek az iskolában.
– fejtette ki Zsidek Pál.
A Szenczi Molnár Albert Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola Tátika Bábcsoportja visszatérő vendég. Narnia című bábelőadásuk ezúttal ezüstsávot ért.
– A Narnia az én ötletem volt, mert az egy rövidebb könyv, s talán egyszerűbb színpadra vinni – mesélte az egyik szereplő, Fülöp Tamara. Céljuk az volt, hogy minél meseszerűbb világot hozzanak létre a színpadon. Az előadás egyik érdekessége az volt, hogy a kisebbek „szolgáltatták” a díszletet.
A Duna Menti Tavasz konferansziéja már másodízben volt az a mosonmagyaróvári Kaszás Kornél, aki a Petőfi Program jóvoltából segíti a Csemadok munkáját. Közreműködésével a rendezvény szintet lépett, ami nem csoda annak tudatában, hogy Kornél rádiós és műsorvezetői múlttal is büszkélkedhet.
– Takács Ottó, az esemény fő szervezője kért fel, hogy vállaljam el a műsorvezetést, amit örömmel elfogadtam. Húsz év műsorvezetés után könnyebben ráéreztem a feladatra, de azért fel kell venni a tempót, és alkalmazkodni kell a helyi szokásokhoz.
– mondja Kornél mosolyogva.
Bugár György már több évtizede a Duna Menti Tavasz színpadmestere, először a Csemadok járási instruktoraként, most pedig városi képviselőként. Neki aztán tényleg mindenkiről mindent tudnia kell és a háttérből úgy kell irányítania a rendezvényt és a csoportokat, hogy a közönség ebből semmit se vegyen észre.
– mondta a színpadmester. Ezt Lázok Attila, a Csemadok Dunaszerdahelyi Területi Választmányának járási titkára is megerősítette, aki a rendezvény alatt tényleg mindenhol ott van, ahol lennie kell.
– Az ember ennyi éves tapasztalattal már mindig látja, hogy éppen hova kell odalépnie, mit kell csinálnia, ha széket kell cipelni, széket cipelünk, ha a gyerekeket kell beinvitálni a terembe, akkor azt tesszük. Ám mégis nagy öröm ezt csinálni, amikor látod a gyerekeknek az arcán, mennyire élvezik, hogy itt lehetnek.
Pénteken délelőtt a Kuttyomfitty Társulat Háry, a 70kedő obsitos című előadása után került sor a produkciók kiértékelésére, majd Neszméri Tünde, a Csemadok országos vezetőségének tagja visszaadta a város kulcsát Karaffa Attila alpolgármesternek, aki megköszönte a gyerekeknek, hogy a négy nap alatt méltó módon kormányozták a várost, vagyis Meseországot.
–Azt mondjuk, játszani a gyerekek szoktak, de az embert élete végéig elkíséri a játék, hiszen azzal valamit közvetít is. A gyerekek a kedvességüket, a szeretetüket közvetítették, de a tehetségüket és a tudásukat is. A játékkal az egymásra figyelést is tanulják, és igenis fontos, hogy tudják, nemcsak saját magukkal kell foglalkozni, a többiekre is oda kell figyelni. Megtanulnak csapatban gondolkodni, a csapatsiker az, amire nagy szükség van a mai világban – nyomatékosította Neszméri Tünde.
BÁBOSOK
Gyémántsávos minősítés:
• a feledi Szombathy Viktor Magyar Tannyelvű Alapiskola Meseláda Bábcsoportjának A Holló Jankó előadásáért, rendezte: Makó Kovács Erika;
• a kisgéresi Alapiskola és Református Gyülekezet Mustármag Bábcsoportjának Az edzőért és a csapatkapitányért! előadásáért, rendezte: Blanár Gabriella, Furik Mária és Tóthné Fülöp Veronika;
A gyerekzsűri díja:
• a pozsonyi Duna utcai Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola és Gimnázium Iciri-Piciri Bábcsoportjának az Óriásölő Margaret előadásáért, rendezte: Czuczor Nóra és Farkas Márta ;
SZERKESZTETT JÁTÉKOK
Aranysávos minősítés:
• a csallóközaranyosi Kóczán Mór Alapiskola és Óvoda Kóczosok Színjátszó Csoportjának a Szekrény, cipő, osztály előadásáért, rendezte: Zsidek Pál;
• a komáromi Egressy Béni Városi Művelődési Központ Cooltúrázók Gyermekcsoportjának az Életünk napjai előadásáért, rendezte: Laboda Róbert;
A gyerekzsűri díja:
• a királyhelmeci Helmeczy Mihály Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola Aranykapu Gyermekcsoportjának A tokaji szőlőhegyen előadásáért, rendezte: Gáspár Kornélia, Kóbori Henrietta és Leczo Kornélia;
A zsűri különdíjai
• Különdíj az óvodapedagógusok és gyerekek színpadi együttlétéért a vásárúti József Attila Alapiskola és Óvoda Így tedd rá Gyermekcsoportjának a Mi is fogtuk fülét, farkát! előadásáért, rendezte: Kálmán Szilvia;
• Különdíj a hagyományőrzésért a királyhelmeci Helmeczy Mihály Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola Aranykapu Gyermekcsoportjának A tokaji szőlőhegyen előadásáért, rendezte: Gáspár Kornélia, Kóbori Henrietta és Leczo Kornélia;
• Különdíj a színházpedagógiai értékteremtésért Zsidek Pálnak a csallóközaranyosi Kóczán Mór Alapiskola és Óvoda Kóczosok Színjátszó Csoportja rendezőjének;
SZÍNJÁTSZÓK
Gyémántsávos minősítés:
• a komáromi Eötvös utcai Magyar Tannyelvű Alapiskola Színt Vivők Színjátszó Csoportjának a Szabadítsátok ki Wi-Fi-t előadásáért, rendezte: Laboda Róbert;
A gyerekzsűri díja:
• a hetényi Tarczy Lajos Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola Gólyaláb Színjátszó Csoportjának a Soványító palacsinta előadásáért, rendezte: Gábor Eszter és Kotiers Éva;
A zsűri különdíjai
• Különdíj a színpadi látványért a királyhelmeci Egyesített Iskola Varázskerék Színjátszó Csoportjának A tulipánná változott legény előadásáért, rendezte: Pirigyi Mária és Leczová Alexandra;
• Különdíj a stílusteremtésért Laboda Róbertnek a komáromi Színt Vivők Színjátszó Csoport és a komáromi Cooltúrázók Gyermekcsoport rendezőjének.
Megjelent a Magyar7 hetilap 2024/22. számában.
