2025. március 23., 15:23

Mesés este Füleken

Teltházas érdeklődés mellett zajlott az első Meseest Füleken. A hagyományos mesemondást bemutató közösségi esemény a városi művelődési központ és a Meseszó Egyesület társszervezésében március 21-én valósult meg. A rendezvény keretében öt kiváló mesemondó szórakoztatta előadásával a közönséget.

Meseest
Galéria
+1 kép a galériában
Fotó: Illés Gábor

Szénási Veronika és Hacsi Anna a Meseszó Egyesület sikeres Erasmus+ mobilitás pályázatának köszönhetően látogatott el Fülekre. A helybelieket pedig a losonci születésű Dósa Annamária, valamint az Ipolyi Arnold Népmesemondó Verseny többszörösen díjazott két kiemelkedő ifjú tehetsége, Bobák Melissa és Mihalovics Zsófia képviselte. A tréfás, ám tanulságos történetek kicsiket és nagyokat egyaránt mulattattak. Az est folyamán a Foncsik Énekegyüttes is színre lépett, amely műsorában gyergyói és imregi népdalcsokrot adott elő.

„A nagy múltú magyar folklorisztika elsősorban a népmeséket, mint műfajt kezdte megismerni, feltárni és kutatni. Azután következett a népmesemondók megismerése és a róluk való tudás megosztása. Valójában az 1980-as évektől kezdve beszélhetünk a hagyományos mesemondás megismeréséről. Tehát azt, amit régen falusi környezetben az emberek fonóban, fosztóban, virrasztóban, disznótorban, ugye történetmesélést szintjén megvalósítottak, most újra „tanulják” és tanítják. Hiszen annak érdekében, hogy ez ne csupán múzeumi értékként maradjon meg az utókor számára, az kell, hogy gyakorlati tudást szerezzenek azok a mesemondók, akik ennek a művelői. És hála Istennek most már több százan vannak Kárpát-medencei viszonylatban, akik nem meséket mondó emberek, hanem mesemondó emberek, tehát olyan készségre tettek szert, amivel ezt a fajta régi tudást visszahozták a jelenkorba” – nyilatkozta Varga Norbert, az est házigazdája.

Meseest
Fotó:  Illés Gábor

Hozzátette továbbá, hogy az ilyen meseesteken, vagy mesekocsmákban a hallgatóság találkozik elődei hagyományos kultúrájával, annak nyelvezetével és azzal a fajta történetmeséléssel, ami több ezer évig az emberiség kultúrájában jelen volt, és máig is jelen van.

Ehhez a műfajhoz szervesen kapcsolódnak azok a versenyek is, amelyek a mesemondásnak nyújtanak teret. Ilyen például az Ipolyi Arnold Országos Népmesemondó Verseny, ahol az est két mesélője, Bobák Melissa és Mihalovics Zsófia is többször bizonyította már tehetségét, és olyan kvalitásokra tettek szert, hogy egy nagyobb rendezvény keretében, közönség előtt is képesek mesélni.

Szénási Veronika Naszályról érkezett Fülekre. Elmondta, ahogyan régen a felnőttek felnőtteknek meséltek, egymást szórakoztatták a mesemondással, ők a Meseszó Egyesületben szintén ezt próbálják követni.

„A régi mesegyűjtéseket használjuk alapként, és aztán közösségben mesélünk egymásnak, mesélünk más közösségeknek, ahol nincsenek mesemondók, de szeretnének mesét hallani. Tulajdonképpen a mai gyerekeknek, a fiataloknak, de épp úgy a felnőtteknek is nagyon nagy szükségük van egyfajta nyugalomra, amit a mese világában megkaphatnak. A digitalizáció visz bennünket afelé, hogy már kevesebbet beszélgetünk, nehezebben mondjuk el a problémáinkat. És itt arról van szó, hogy beszélünk, használjuk az anyanyelvünket és beszéltetjük egymást. Egyfajta értékőrzés ez, hiszen a magyar népmese olyan eszköz, amelyben a régi magyar nyelvet, a tájszólásokat bátran, magabiztosan tudjuk használni” – emelte ki a mesemondó.

Meseest
Fotó:  Illés Gábor

Hacsi Panni Nagykátáról érkezett, de a gyökerei Alsókálosához kötik.

A mamukám, aki zeherjei származású, nagyon sokat mesélt nekünk. Én nagyon szerettem hallgatni azt, hogy mi volt régen. És ő mindig elmesélte, hogy milyen volt neki gyerekkorában, milyen volt az apámékkal. Tehát a családtörténeteket tulajdonképpen én magamba szívtam. Amikor megtanultam olvasni, akkor már szerettem olvasni a meséket. Majd óvónőnek tanultam, ezáltal a mesemondás az életem része maradt. Később jött az élőszavas mesemondása, amelynek megfelelő szintű műveléséhez elvégeztem a Hagyományok Háza mesemondó tanfolyamát. Onnantól kezdve már nem csak gyerekeknek meséltem, hanem felnőtteknek is”

– avatott be Hacsi Panni.

Másnap, pedagógusok számára meghirdetett szakmai műhelymunkára került sor, melynek tárgya a mesemondás oktatási célú alkalmazásának népszerűsítése volt. Ezzel zárult a füleki mesés hétvége, melynek sikere láttán, bízunk a folytatásban!

Meseest
Galéria
+1 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.