Merj ugrani szabadon!
A dunaszerdahelyi Szabó Gyula Alapiskola udvarán távolugrópálya melletti fal fehéren, üresen árválkodott már évek óta. Ezt a felületet célozta meg egy nemes cél érdekében az alapiskola egykori diákja, Kovács Norbert és magyarországi művészbarátja, Tripsánszki Dávid András.

A nyár folyamán készült el az a lenyűgözően kifejező és színes falfestmény (murál), amely a ,,Merj ugrani szabadon!” címet kapta. A dunaszerdahelyi TRIKK grafikai stúdió nagy szerepet játszott a munkálatokban, hiszen az iskola falain lévő dekorációk és grafikák többnyire Kovács Norbert és művészcsapata ötletességét dicsérik.
Látszólag sosem hagyta el az alma materét a nemeshodosi Kovács Norbert, hiszen számos alkotás fűződik a nevéhez, amelyeket az iskola falai őriznek.
Mi pedig az arculatot és a grafikákat ajándékoztuk nekik cserébe. Szabó Gyulához, a festőművészhez hűségesek akartunk maradni, és úgy érzem, így ő is élővé vált mindannyiunk számára. Az igazgató nyitottsága pedig szintén fontos volt, mert meglátta az üzenetet a munkánkban.
– Szerettem volna, ha a távolugrással, a sporttal, a dinamikával kapcsolatos mű születik, és azt hiszem, Dávid alkotása felülmúlta a várakozást. Jómagam autóztam ki érte az állomásra, két hatalmas kofferrel érkezett a munkájához szükséges eszközeivel. Kérésére az iskola tornatermében aludt, meleg ételt biztosítottunk számára. Mikor elkészült a falfestménnyel, kicsit elidőzött még Dunaszerdahelyen, látszott rajta, nagyon megtetszett neki a környék. Utólag leírta gondolatait a művéről. Ő az a művész, aki szavakkal is meg tudja fogalmazni az alkotását – mondta Nagy Árpád.
– A távolugrás atlétikai versenyszám, az ugrószámok egyike. Célja, hogy nekifutásból elrugaszkodva a lehető legtávolabbra ugorjon a versenyző. Koncepcióm a nekifutás, elrugaszkodás, repülés, földet érés vizuális szimbólumrendszere volt, különböző karakterek megjelenítésével.
Ezt a témakört jártam körbe és valósítottam meg. Nagyon jó volt az iskolában aludnom és felkelnem, mert ha kedvem tartotta – és nem volt 40°C – éjjel is dolgoztam. A falra vetítettem a terveimet, így dolgoztam. Rengeteget olvastam a témáról, a számítógépemen terveztem meg a részleteket. A kék-sárga színkombináció pedig a véletlen műve, mert nem tudtam, hogy Dunaszerdahely színei is ezek – vallotta be a művész.
Megjelent a Magyar7 2022/35. számában.