Megvan a nyertes pályázat – elkezdődhet a szentgyörgyi zsinagóga felújítása
A szenci után – amelyet nemrégiben adtak át új rendeltetésének a város polgárainak nagy örömére – a közeljövőben megújul a szentgyörgyi zsinagóga is. Pozsony megye önkormányzata ugyanis szeptemberben nyilvános építészeti pályázatot hirdetett a helyreállítására, amelynek célja az volt, hogy megtalálják a legjobb építészeti megoldást a fontos nemzeti kulturális műemléknek számító szentgyörgyi zsinagóga helyreállításához és revitalizálásához.

„A szentgyörgyi zsinagóga kivételes helyet foglal el az ország történelmi és építészeti örökségében. A pályázat célja egy olyan javaslat megalkotása, amely nemcsak az épület történelmi jelentőségét tükrözi, hanem az épületet és azt övező területet is felhasználva egy kulturális központot is létesít a nyilvánosság számára” – jelentette ki akkoriban Juraj Droba, Pozsony megye elnöke.
Az épületben hosszú évekig az enyészet volt az úr, a megyének a szó szoros értelmében az utolsó pillanatban sikerült megmentenie. „2021-ben került a tulajdonunkba, ezt követően az épületet stabilizáltuk, mivel az a veszély fenyegetett, hogy a tető beszakad. A meghirdetett építészeti pályázat eredményeinek ismertetésével most megint közelebb kerültünk egy lépéssel a megvalósításhoz” – fogalmazott a megyeelnök.
Hozzátette, örömmel tölti el, hogy a beérkezett pályázatok mind rendkívül színvonalasak, és tiszteletben tartják ennek a kulturális örökségnek a történelmi jelentőségét, egyúttal korszerű megoldásokat javasolnak a közösségi kihasználására.
„A kiírásra 18 pályázat érkezett be neves építészeti műhelyektől. A nyertes pályázat az FVA stúdió műhelyéből került ki, Martin Vanko építész vezetésével. A pályázatokat elbíráló bizottság nagyra értékeli a Pezinská és Mikoviniho utcákat összekötő közterület minőségét.
– áll a megye sajtóközleményében, amely szerint ez a javaslat felel meg a leginkább a megye elvárásainak, a kiválasztott funkciókat, a jövőbeli finanszírozást és a további működtetést illetően is. Teljes mértékben alátámasztja a zsinagóga történelmi jelentőségét, üzemeltetési szempontból változatos, műemlékvédelmi szempontból pedig visszafordítható.
A zsinagóga a város északkeleti részén, a Szentgyörgyi Városi Műemlékrezervátum területén található. „Ez a 18. századból származó nemzeti kulturális műemlék hosszú évekig lepusztult állapotban volt, és az összeomlás veszélye fenyegette. A megye a visszavásárolt épület stabilizálásán és a tetőszerkezet megjavításán túl megtisztította a környező területet is, és előkészítette a feltételeket a további helyreállításhoz” – fogalmazott portálunknak Neszméri Tünde megyei képviselő.
A szentgyörgyi zsinagóga Szlovákia egyik legrégibb zsinagógája. 1791-ben alapították, a helyi zsidó hitközség kiszolgálására, a 17. századi Edelhof udvarházban. A szentgyörgyi ortodox egyház 1876-ban kezdte felújítani az épületet, amely mellé egy közösségi házat, ún. zsidó házat is épített. Ebben lakások voltak az alkalmazottak számára, egy korszerű mikve és egy nagy tanterem.
A judaizmus történetének egyik legnagyobb rabbija, Chatam Szófer is dolgozott itt, aki 1809-ben a városban talált menedéket, és munkájával hozzájárult a helyi zsidó közösség lelki életéhez. „Chatam Szófert ma is a világ egyik legnagyobb rabbijaként tisztelik.
A zsinagóga nemcsak a szellemi örökség szimbóluma és a zsidó történelem egy fontos korszakának emlékműve lesz, hanem egy élő kulturális központ is. Szentgyörgy így felkerülhet a legjelentősebb zsidó örökségek térképére, amivel hozzájárul Pozsony megye és Szlovákia kulturális gazdagságának prezentálásához a nagyvilágban” – hangsúlyozta Patrícia Mešťan, Pozsony megye hivatalvezetője.
A nyertes pályázat a történelmi tér nyitottságára és integrálása helyezi a hangsúlyt egy tágabb kulturális kontextusba. A pályázat a belső és a külső tér közti kapcsolatból indul ki, ami a helyreállítás alapját képezi. A zsinagóga szimbolikusan elszigetelt, mély spirituális jelentéssel bíró térként éled újjá, az új elemek és azok nyitottsága pedig lehetővé teszik a kapcsolatot a tágabb környezettel és az aktuális kulturális eseményekkel.
A zsinagóga mellett felépül egy kulturális-információs pavilon is, amelyben egy olvasóterem is helyet kap, a földszinten koncertek, kisebb időszakos kiállítások is megvalósulnak majd, de műemlékvédelmi oktatás, különböző oktatási programok iskoláknak és egyéb szabadidős tevékenységek is megvalósulhatnak majd itt a tervek szerint a jövőben, s a megújult és kibővített épület a megye további zsidóemlékeivel együtt bekapcsolódhat a térség kulturális turizmusába is.
Az emeleten egy Chatam Szófernek szentelt állandó kiállítás létesül, amely a hely történelmi jelentőségét hangsúlyozza. A zsinagóga és a pavilon összekapcsolása a tervek szerint oly módon történik, hogy egy természetes kapcsolat jöjjön létre a zsinagóga „elszigetelt” szimbolikus tere és a pavilon környezettel kommunikáló nyitott tere között. Ez garantálja majd, hogy a hely nemcsak egy szimbolikus műemlék lesz, hanem a kulturális és társadalmi események élénk központja is.
A zsinagóga helyreállításának becsült költségei mintegy 1,1 millió euróra rúgnak, áfa nélkül. Ez az összeg magába foglalja a műemlék beépített területének helyreállítását, a bővítést, az udvar és a kerítés helyreállítását is. A projekt részét képezik a az építészeti tanulmány befejezésével, a területrendezéshez szükséges projektdokumentáció kidolgozásával, az építési engedéllyel, a megvalósítással és jóváhagyással kapcsolatos tevékenységek, valamint a szerzői jogi felügyelet és a közművesítés is.
A szenci zsinagóga megvásárlása és felújítása után most a szentgyörgyi zsinagóga következik, amelyet korábban magánkézből vásárolt vissza a megye. Európai szinten is egyedülálló ez a zsinagóga, amelyet családi házak vesznek körül. Szentgyörgy a Szenci járás falvainak életében egyebként fontos szerepet töltött be a múltban, ide jártak eladni a piacra a falusiak a halat, illetve a többi terményt is, a 18-19. században pedig több faluból is ide jártak a gyerekek iskolába a módosabb parasztcsaládokból. Én ezért is fontosnak tartom, hogy ez a szentgyörgyi műemlék is megújuljon” – nyilatkozta portáluknak Neszméri Tünde megyei képviselő.