Megújult a girálti kőoroszlán
A girálti kőoroszlán az ország egyik legkorábbi első világháborús emlékműve. Faragó Félix alkotását 1918. augusztus 25-én avatták fel. A homokkőből faragott, mancsai között magyar zászlót tartó oroszlánszobor talapzatán olvasható felirat szerint: „A világháborúban a hazáért vérüket ontott hős fiainak az ellenséges hadak kiűzése felett érzett hála jeléül emelte a Girálti járás közönsége”.

Az oroszlán mintájául a Lánchíd hídfőjét díszítő oroszlánok szolgálhattak. A girálti emlékmű eredetileg az egykori járási hivatal épülete előtt állt, a ‘70-es években a régi városháza elé szállították, majd a ‘80-as évek végén került vissza a helyére.
– írja Orosz Örs Szoborsorsaink című könyvében.
Az emlékmű, amelyen az áthelyezések és az eltelt több mint száz év alatt az idő vasfoga is súlyos nyomokat hagyott, most megújult. Ebben Magyarország kassai főkonzulátusa és Girált városa is közreműködött. Az ünnepélyes átadáson Lengyel Miklós, a Külgazdasági és Külügyminisztérium képzésekért, ösztöndíjprogramokért és tudománydiplomáciáért felelős helyettes államtitkára úgy fogalmazott, most ismét háború dúl Európában, talán még jobban át tudjuk érezni azoknak a békevágyát, akik a szobrot emelték, akik arra vágytak, hogy a fegyverek elnyugodjanak, és ismét béke legyen a világban.
– mondta Lengyel Miklós.
Hetey Ágota, Magyarország kassai főkonzulja igazi sikertörténetnek nevezte a szobormentést. Mint mondta, már a helyiekkel való első személyes találkozás alkalmával meggyőződött róla, hogy a város a magáénak érzi az emlékművet és kész áldozni a felújítására.
– mondta a főkonzul.
Ján Rubis, Girált polgármestere háláját fejezte ki a főkonzulátus segítségéért és köszönetet mondott Jozef Kutný restaurátornak a hozzáértő munkáért. Mint mondta, a felújítás célja nemcsak a szobor eredeti állapotának a helyreállítása volt, hanem elsősorban az, hogy jelképezzék vele az országaink között fejlődő baráti kapcsolatokat.
A szoboravatást megelőzően – ahogyan azt már évek óta teszik a kassai magyarok a helyi Csemadok szervezésében – Margonyán, a Dessewffy család kriptájánál emlékeztek az aradi vértanúkra, és megkoszorúzták Dessewffy Arisztid honvédtábornok emléktábláját.
Lengyel Miklós helyettes államtitkár itt egyebek mellett arról beszélt, az aradi vértanúk emléke az általuk mutatott példa ereje miatt fontos, és nemcsak nekünk, magyaroknak, hanem minden szabadságszerető nép számára. Mint mondta, ugyan az aradi tizenhármak vértanúként haltak meg, de ne csak a tragédiát lássuk példájukban.
– fogalmazott.
A magyarországi vendég szerint nemcsak hőseinkre kell emlékezni, hanem az is fontos, hogy megőrizzük emlékhelyeinket, hogy azokat a következő nemzedékek is láthassák. Magyarország nagy hangsúlyt helyez arra, hogy a magyar történelem emlékhelyeit ápolja, megőrizze az utókor számára, s ehhez egyre több szlovák település partner Kelet-Szlovákiában.
– mondta Lengyel Miklós.
Megjelent a MAGYAR7 41. számában.