2021. november 9., 14:26

Megújul a somoskői vár

Idén először folyt dokumentált feltárás Somoskő várában. A Füleki Vármúzeum régészeit Sátorosbánya önkormányzata bízta meg azzal, hogy végezzenek feltárást a vár északi ágyútornyában, amely Titton Viktória igazgatónő felügyelete mellett zajlott.

Somoskő
Fotó: Szvorák Emese

A somoskői vár 2016-ban került Sátorosbánya község tulajdonába. Azóta csupán kisebb biztonsági munkálatokat végeztek a várban, egészen mostanáig. Az önkormányzat ugyanis sikeresen pályázott a kulturális minisztérium Újítsuk meg a házunkat! elnevezésű felhívására, melynek köszönhetően elkezdik a vártorony falainak rekonstruálását.

 A falak statikai állapota mostanra kritikussá vált, és Besztercebánya megye támogatásának köszönhetően megnyitjuk a negyedik emeletet is, amely ez ideig zárva volt a nyilvánosság előtt. Az ünnepélyes átadóra várhatóan a jövő évben kerül sor

– mondta el Peter Badinka polgármester, hozzátéve: a munkaügyi hivatalnak köszönhetően az állagmegóvó munkák elvégzésére öt főt tudtak alkalmazni. Az önkormányzat tervei között szerepel, hogy a fedett toronyban a feltárt leletekből kiállítást hozzanak létre.

Több olyan szegmense van a várnak, amely a nyilvánosság számára nem látogatható, ezért a jövőben további attrakciókkal szeretnénk szolgálni az ideérkezőknek

– tette hozzá Peter Badinka. A felújítás első lépése volt a közelmúltban végzett feltárás.

Vozárová Bianka, a Füleki Vármúzeum régésze lapunknak elmondta, a tervezett állagmegóvási munkák előtt el kellett végezni a megelőző régészeti feltárást. Ezért idén szeptemberben egy kétszer háromméteres szelvényt nyitottak az északi ágyúbástya fala mentén, a két lőrés mellett.

Egy hónapos feltárást terveztünk, de három nap alatt végeztünk vele, ugyanis a tervezett háromméteres mélységet meg sem tudtuk közelíteni, mert körülbelül tíz centivel a jelenlegi szint alatt megtaláltuk a vár eredeti habarcs padlózatát, további húsz centivel lejjebb pedig a várhegyet alkotó sziklát

– nyilatkozta a régész, hozzátéve: emiatt sajnos a leletanyag is szegényes, de a megelőző régészeti feltárás így sem volt hiábavaló.

A múlt század 70-es, 80-as éveiben már folytattak kisebb-nagyobb feltárásokat és állagmegóvó munkákat Krúdy Gábor művészettörténész felügyelete alatt, viszont semmilyen írásos vagy egyéb feljegyzés nem maradt fenn róla. A Füleki Vármúzeum által végzett régészeti feltárás ezért az első szisztematikus kutatás, ami azt jelenti, hogy ebből régészeti jelentés is születik, amely tartalmazza a szükséges dokumentációt, fotókat, grafikai feljegyzéseket és egyéb régészeti tartalmat

– tette hozzá Vozárová Bianka.

A somoskői vár a magyar–szlovák országhatár túloldalán, a Somoskő fölé magasodó vulkáni csúcson található, szlovák területen. A várat a 13. század második felében a Kacsics nemzetség építtette. Ezt követően Trencséni Csák Máté, később a Széchenyi, majd az Országh, aztán a Losonczy család birtokába került. Illés Gábor, a Füleki Vármúzeum munkatársa elmondta, hogy 1576-ban török kézre, majd 1593-ban, a vár visszafoglalását követően Forgách Zsigmond birtokába került. 1682-ben portyázó csapatok felgyújtották, ezzel végképp elvesztette hadi jelentőségét. 1826-ban egy tűzvész következtében a vár megsemmisül, ezt követően a helyiek már csak építőanyagként tekintettek rá.

Az 1840-es években Petőfi Sándor is ellátogatott a várba, aki az Útirajzokban így írt róla:

Somoskő nem nagy vár, nem is nagy hegyen fekszik, de bámultam építését, mely gyönyörű öt-, hat-, hétszögű kövekből van.

Látogatásának emlékét egy kunyhó őrzi, amely már a magyar területen található. A házikóban Petőfi emlékkiállítást rendeztek be, amely szabadon és ingyenesen látogatható.

Megjelent a Magyar7 2021/44. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.