2024. szeptember 11., 14:32

Megtartani az orvosokat a régióban

Egészségügyi ügynökséget hoz létre Kassa megye azzal a céllal, hogy javítsa az egészségügyi ellátás hozzáférhetőségét a régiókban, illetve támogassa az egészségügyi dolgozókat és segítse a pályakezdőket.

orvos
Fotó: TASR

A Kassa Megye Egészségügyi Ügynöksége nevű nonprofit szervezet létrehozásáról legutóbbi ülésén döntött a megyei képviselő-testület. Egyúttal jóváhagyta a Kassa megye egészségügyi politikájának prioritásai a 2024–2028-as időszakra elnevezésű stratégiai dokumentumot is, amely áttekintést nyújt az egészségügyi ellátás aktuális helyzetéről az egyes régiókban, egyúttal konkrét megoldásokat is kínál a gondokra. A javasolt intézkedéseket a megyei egészségügyi ügynökségnek kellene majd átültetnie a gyakorlatba.

Rastislav Trnka, Kassa megye elnöke rámutatott, egyes keleti régiók komoly orvoshiánnyal, illetve egyéb egészségügyi szakdolgozók hiányával küzdenek.

– Ezért olyan megoldásokkal állunk elő, amelyek segítenek biztosítani a minőségi egészségügyi ellátást Kassa megye minden szegletében, külön súlyt helyezve a járóbeteg-ellátásra, amely kiemelt szerepet játszik az egészségügyi ellátás rendszerében – mondta.

A megye elképzelése szerint az ügynökség önállóan teljesítené a megyei önkormányzat programcéljait az egészségügy területén. Fő céljai között szerepel az egészségügyi ellátás hozzáférhetőségének javítása, illetve biztosítása a megye azon térségeiben, ahol az nem megfelelő mértékben vagy egyáltalán nem elérhető, továbbá az egészségügyi szolgáltatások minőségének javítása a megye egész területén.

Az ügynökség egyebek mellett platformként működne a fiatal, pályakezdő egészségügyi dolgozók számára, segítve belépésüket az egészségügyi rendszerbe a megye területén, egyúttal támogatást nyújtana azoknak is, akik már a rendszerben dolgoznak. Emellett meg kellene szólítania és motiválnia kellene a hazai és külföldi egészségügyi dolgozókat, hogy éljenek a megyében kínálkozó munkalehetőségekkel. Továbbá projekttervek (illetve konkrét projektek előkészítésével, különös tekintettel a járóbeteg-ellátásra), valamint külső finanszírozási lehetőségek keresésével is számol.

A nonprofit szervezet finanszírozását kezdetben a megyei költségvetésből fedezik majd, viszont a jövőben tevékenységét más forrásokból is finanszíroznák.

Szükséges az ügynökség?

A megyei képviselő-testület ülésén nem mindenki értett egyet az ügynökség létrehozásával. Jaroslav Polaček képviselő, Kassa főpolgármestere például annak a meggyőződésének adott hangot, hogy az ügynökség elé kitűzött célokat a megyei hivatal is megvalósíthatná, nem kellene egy külön szervezet létrehozásával terhelni a megyei költségvetést.

Trnka azzal érvelt, hogy bizonyos műveleteket, ügyleteket lehetetlen biztosítani ezen a szinten.

Ezért egy önálló entitás jön létre, egy jogi személy, amely biztosítja majd az orvoslétszám növelésének egész folyamatát, elsősorban a járóbeteg-ellátásban, ahol a legkritikusabb a helyzet

– mondta a megyeelnök.

Az egészségügyi ügynökség jövő évi finanszírozásáról decemberben, a költségvetéssel együtt dönt majd a megyei képviselő-testület. Trnka megjegyezte, az erre a célra fordítandó összeg nagysága attól függ, milyenek lesznek a megye bevételei. Annak kapcsán, hogyan, illetve honnan lehetne orvosokat csalogatni a régióba, elmondta, hogy erre például Délkelet-Ázsiában lát lehetőséget. Más országokat, uniós tagállamokat is megcéloznak, de ott nagy a konkurencia, főleg, ami a fizetéseket illeti, mondta.

orvos
Fotó:  TASR
Öregedő orvosok

Az egészségügy egyik legnagyobb problémáját az orvoshiány, illetve az orvosok elöregedése jelenti. Kassa megye területén a tavaly év végi adatok alapján összesen 323 körzeti orvos rendelt, ebből 156-an, azaz az orvosok 48,3 százaléka 61 éves vagy annál idősebb. A gyermekorvosoknál még rosszabb a helyzet, 175 orvosból 95-en, azaz 54,3 százalékuk van túl a hatvanon. A megye kiemelte, az átlagéletkor azt mutatja, hogy rövid időn belül hatalmas problémák elé nézünk, a járóbeteg-ellátás rendszerének összeomlása sem kizárható.

Beke Beáta megyei képviselő rámutatott, ahogy egész Szlovákiában nehéz helyzetben van az egészségügy, sok minden nem működik megfelelően, és óriási az orvoshiány, ez Kassa megyére is igaz. Ezen is hivatott segíteni a már említett stratégiai dokumentum, illetve a megyei egészségügyi ügynökség létrehozása. Mint kifejtette, most a szervezet megalakítását hagyták jóvá, az év végén a működéséhez szükséges anyagiakról is szavaz majd a képviselő-testület a megyei költségvetéssel együtt.

– Az ügynökség létrehozását gyakorlatiasabb szempontból úgy közelíteném meg, hogy annak fő feladatai között szerepel a stratégiai dokumentumban megfogalmazott célok végrehajtása, az orvoshiány enyhítése, orvosok keresése, visszacsábítása, segítségnyújtás számukra az adminisztratív feladatok és a fejlesztések terén, valamint segítségnyújtás és tanácsadás a lakosoknak, például a szakorvosok keresésénél vagy az egészségbiztosítóval való kapcsolatuk, ügyvitelük javítása kapcsán.

Gergely Papp Adrianna megyei képviselő, Debrőd polgármesetere az orvosok elöregedését emelte ki az egyik legfőbb gondként. Mint mondta, szinte minden környékbeli faluban, ahol van rendelő, ezzel küszködnek, nincs orvos, aki átvenné távozó kollégája helyét. Ez érezhető Szepsiben is, a poliklinikán, ahol többféle szakorvos rendel, de sokan vannak a nyugdíjkorhatár környékén vagy már rég túlhaladták azt, mondta.

A kérdés az, hogyan lehet ezeket az orvosokat pótolni. Nem tolonganak vidékre az orvosok

– emelte ki hozzátéve, a szakkivizsgálásokkal is gondok vannak.

– Ha Kassát vagy Sacát nézzük, nem is annyira a szakorvosok hiánya vagy a felszereltség a probléma, hanem a várakozási idő. Rengeteget kell várni a kivizsgálásokra – mutatott rá, aminek ugyancsak az az oka, hogy kevés a gyógyító személyzet.

Megjelent a Magyar7 2024/36. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.