2025. január 17., 14:40

Mégsem lesz japán a U.S. Steel?

Joe Biden elnöki rendeletben tiltotta meg, hogy az amerikai acélipar meghatározó vállalata, a kassai vasgyárat is birtokló U.S. Steel a japán Nippon Steel tulajdonába kerüljön. A japán és az amerikai vállalat egyaránt bírósághoz fordult a rendelet hatályon kívül helyezését kérve. A kassai gyár dolgozói jelentős bónusztól eshetnek el, Rastislav Trnka megyeelnök pedig a foglalkoztatottság miatt aggódik.

kassai vasmű
Fotó: TASR

Az O peniazoch portál szerint az elnöki döntés nemcsak a két nagyvállalatot, hanem a kassai dolgozókat is érintik. Értesüléseik szerint a japán konszern nem sokkal Biden döntése előtt arra tett ígéretet, hogy sikeres felvásárlás esetén bónuszt fizet minden alkalmazottnak, a kassai munkások esetében ez fejenként 3 ezer eurót jelentene.

A Startitup.sk megkereste a kassai vasgyárat azzal kapcsolatban, milyen szakaszban van a bírósági eljárás, illetve, hogy a dolgozók búcsút inthetnek-e a bónusznak, ha a kassai üzem továbbra is amerikai tulajdonban marad. Mindössze egy rövid nyilatkozatot kaptak, miszerint a U.S. Steel és a Nippon Steel „lépéseket tett és tesz azzal a céllal, hogy visszafordítsák Biden elnök döntését”.

Kassa megye elnöke, Rastislav Trnka kiemelte, a régió szempontjából fontos, hogy a foglalkoztatottság növekedjen, vagy legalább megmaradjon a mostani szinten.

– A U.S. Steel a megye legnagyobb munkáltatója, ezért rendkívül fontos, hogy folytatódjon, illetve ideális esetben növekedjen a termelés a gyárban. Mivel a jelenlegi tulajdonosok hosszú ideje nem hajlandók annyit beruházni a gyár fejlesztésébe, hogy növekedjen a termelés és bővüljön a termékportfólió, ezáltal jobb legyen a versenyképesség, jó hír volt, hogy a vállalatot eladják egy erősebb acélipari szereplőnek, aki nagyobb hajlandóságot mutat a beruházásokra. Emiatt Kassa megye szempontjából rossz hírnek számít az eladás blokkolása – mondta.

kassa
Nippon Steel
Fotó:  TASR
A Nippon Steel 2023 decemberében jelentette, be, hogy 14,9 milliárd dolláros üzlet keretében felvásárolja a U.S. Steelt, amely nevét és pittsburghi székhelyét is megtarthatta volna. Az Egyesült Államokba irányuló külföldi beruházásokért felelős bizottság (CFIUS) 2024 decemberében nem tudott állást foglalni abban a kérdésben, hogy a japán beruházás hordoz-e magában nemzetbiztonsági kockázatokat az ország számára. A napokban Joe Biden leköszönő amerikai elnök rendeletben tiltotta meg, hogy az amerikai acélipari vállalat japán tulajdonba kerüljön. Döntését nemzetbiztonsági érdekekkel indokolta, s felelősségnek nevezte, hogy Amerika a hosszú távú jövőben is rendelkezzen erős, hazai tulajdonú, hazai működtetésű acéliparral. A január 20-án hivatalba lépő Donald Trump is ellenzi az eladást, korábban ígéretet tett az üzlet megakadályozására.

A japán és az amerikai cég bírósághoz fordult az elnöki rendelet hatályon kívül helyezését kérve. Eiji Hashimoto, a Nippon Steel elnöke közölte, nem változtatták meg szándékukat, nem látja okát és szükségét annak, hogy feladják a felvásárlással kapcsolatos terveiket, egyúttal meggyőződésének adott hangot, hogy az üzlet mindkét ország számára előnyös.

A Nippon Steel a világ 4. legnagyobb acélipari vállalata, míg az 1901-ben alapított U.S. Steel csak a 21.

Megjelent a Magyar7 2025/1. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.