2025. március 16., 14:41

Megkondult az idők misztikus órája – Megemlékezés Éberhardon

Éberhardon vasárnap Petőcz György mártír emlékműve előtt emlékeztek meg az 1848/49-es forradalom és szabadságharc 177. évfordulójáról. A megemlékezés a Szózatot követően Író Erzsébet szavalatával kezdődött, majd a résztvevőket Horňák István, a Csemadok Országos Elnökségének tagja köszöntötte.

Éberhardi megaemlékezés
Neszméri Tünde megyei képviselő volt a megemlékezés ünnepi szónoka
Fotó: Éberhardi Csemadok

 „1848-ban ezen a napon a nemzet megmutatta, hogy számára a szabadság mindennél többet ér, hogy képes kockáztatni, hogy képes szembeszállni az elnyomó hatalommal, és béklyóit lerázva képes a haladás útjára lépni. Noha ez az út nem a beteljesülés útja lett, mert a végén nem a diadalkapu állt, hanem a bitófa, mégis azt mondhatjuk: megérte” – fogalmazott az ünnepségen Horňák István. Hozzátette, tudnunk kell, hogy a szabadságnak ára van, és a születése éppolyan fájdalmas a társadalomnak, mint a gyermek születése az anyáknak.

Éberhardi megemlékezés
A megemlékezés Iró Erzsébet szavalatával kezdődött
Fotó:  Éberhardi Csemadok

177 évvel ezelőtt a lánglelkű költő, Petőfi Sándor és társai utat mutattak. „Ez az út követendő ma is, és higgyük el, hogy az egykori forradalmárok mai boldogulásunknak is a kovácsai voltak” – mondta, hozzátéve, a falu szülöttének, Pozsony vármegye másodalispánjának emléke ne a múltba révedést és a reményvesztést, hanem a jövőbe vetett hitet jelentse mindannyiunk számára.

Éberhardi megemlékezés
Horňák István köszöntötte a megemlékezés résztvevőit
Fotó:  Éberhardi Csemadok

A megemlékezés ünnepi szónoka Neszméri Tünde, Pozsony megyei képviselő volt. „Nemrégiben a kezembe került a Zászlónk című havilap 1916. március 15-ei száma, melynek címlapján egy aktuális írás volt olvasható. A szerző így kezdte írását: „Március 15-e van ma. Két évvel ezelőtt a szegedi Önképzőkörben szavaltam a Talpra magyart. Akkor is kard volt az oldalamon, kövekkel tarkított, fekete bársonytokban. Olyan kard, amely sohase látott vért” – kezdte ünnepi beszédét a képviselő, hozzátéve, ez a cikk az aktuális hadi helyzetről is szól, azokról a vívódásokról is, amelyeket a katonák átéltek.  Az ünnepi szónok a cikk első sorai annak utolsó mondatokat is idézte:

Egyszerre csak megkondult az idők misztikus órája: Itt az idő, most vagy soha! Nini, fölvettük a nagyapák üzenetét. Mindent értünk. Halló! Halló! Isaszeg? Branyiszkó? Komárom? Budavár? Igen, nagyapó – itt az unokád. Átvettem lelked örökét, az feszíti a blúzom, a szívem, az agyvelőm, annak erejével rajzolom tovább az én unokáim útját az élő Isten csillagos egére. Igen, nagyapó lelked itt érzem ereimben. Jól fölvettem üzeneted. Ne félj: a magyar név megint szép lesz, méltó régi hírnevéhez!”

Őseink sejtjeit mi is magunkban hordozzuk, mondta a megyei képviselő, mégis, mintha a mai ember nem szívesen emlékezne, nem szívesen okulna, pedig van miből tanulnunk, főleg nekünk, magyaroknak.

Éberhardi megemlékezés
A megemlékezés résztvevőinek egy része
Fotó:  Éberhardi Csemadok

Ünnepi beszédében Neszméri Tünde a megyei hivatalnok Petőcz György sorsára is kitért, akit 1849 tavaszán nevezett ki a megyei hatóság a Csallóközben táborozó csapatok ellátási biztosává. A császáriak azonban május 13-án utasítást adtak Petőcz György letartóztatására, és május 16-án meg is kezdték a vizsgálatot ellene, melyben a magyar csapatok ellátása, az újoncállítás és a hírszerzéssel kapcsolatban kiadott utasítása miatt felségárulással vádolták meg. A perben enyhítő körülménynek számított, hogy Burits altábornagy jelentése szerint Petőcz jól végezte ellátó biztosi feladatát, amikor a császári királyi csapatokat szolgálta, és hogy saját akaratából tért vissza a császári szolgálatba.

Ennek ellenére május 23-án vagyonelkobzásra és kötél általi halálra ítélték a hivatalnokot. Ezt Welden altábornagy még aznap lőpor és golyó általi halálra enyhítette. Az ítéletet május 24-én reggel hajtották végre.

„Az 1848-49-es forradalom és szabadságharc a magyar történelem egyik legjelentősebb időszaka volt, bár a szabadságharcot az osztrákok az orosz cár segítségével leverték, a forradalom vívmányait már nem tudták eltörölni.

A magyar nép 1848-49-ben ismét bizonyította szabadság iránti szeretetét, a fejlődés iránti igényét.

Emlékezzünk hőseinkre, gondoljunk rájuk példaképként, és ne feledjük, a múlt megismerése és a múltból való okulás megerősíthet bennünket is” – zárta ünnepé beszédét a megyei képviselő, amelyet követően a résztvevők elhelyezték a koszorúikat és virágjaikat az emlékműnél.

Éberhardi megemlékezés
A mártír Petőcz György leszármazottjai koszorúznak
Fotó:  Éberhardi Csemadok

A megemlékezésen Magyarország pozsonyi nagykövetsége nevében jelen volt Kénerné Bodroghalmi Fruzsina konzul asszony, és a mártír Petőcz György leszármazottjai, Petőcz Károly és családja is.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.