2020. február 3., 19:11

Megismétlik az igazgatói pályázatot két Nyitra megyei könyvtárban

Egyebek mellett két könyvtár-igazgatói pályázat újbóli kiírásáról is szó esett a Nyitra Megyei Önkormányzat február 3-i ülésén – tájékoztatta portálunkat Farkas Iván, a Magyar Közösség Pártja megyei frakcióvezetője.

Fotó: Farkas Iván archívuma

„A Nyitra megyei kulturális intézmények igazgatói pályázatai kapcsán a komáromi Szinnyei József Könyvtár és az érsekújvári Anton Bernolák Könyvtár esetében az 1. forduló végén nem hirdettek végeredményt. Mindkét helyen csupán egy-egy jelentkező akadt, akik nem tudták meggyőzni a pályázati bizottságot. Komáromban a jelenlegi igazgató, Renáta Filková, Érsekújvárban pedig egy kiváló szakember, Kecskés Ildikó könyvtáros szaktanácsadó, a Szlovákiai Magyar Könyvtárosok Egyesületének elnöke pályázott. Végeredmény hiányában a mai ülésen arról döntöttünk, hogy a megyei hivatalnak pár napon belül ki kell írnia a megismételt pályázatot, ahová további jelentkezőket is várnak“ - tudtuk meg az MKP-s frakcióvezetőtől.

Majd arról is beszámolt, hogy a Nyitra és Pest Megyei Önkormányzat által 2015-ben létrehozott Pontibus Európai Területi Együttműködési Csoportosulás (EGTC) egyes szerveiben lejárt a tisztségviselők mandátuma.

„Annak felügyelő-bizottságában mindkét részről két-két személy dolgozhat. Örvendetes, hogy az egyikük Csenger Tibor, Nyitra megye MKP-s alelnöke, akit a mai döntésünkkel újabb négy évre megerősítettünk tisztségében“ - tudatta Farkas Iván.

Korábban már írtunk arról, hogy általános érvényű rendelet elfogadtatásával enyhítene a Nyitra megye egyes településein a következő években mutatkozó kritikus orvoshiányon a Magyar Közösség Pártja megyei frakciója, illetve a Viola Miklós, MKP-s gútai sebészorvos vezette megyei egészségügyi bizottság.

E témáról a hétfői megyei tanácskozáson ismét szó esett, a kívánt rendeletről azonban csak az áprilisi ülésen szavaznak a képviselők.

„Korábban a Nyitra Megyei Hivatal Ľubomír Ševčík megyei főorvossal együtt egy nagyon fontos elemzés készített a Nyitra megyében rendelő családi, gyermek-, fogorvosokról, s kiderült, hogy a körzeti orvosok 43, a gyermekorvosok 58, a fogorvosok 40 százaléka már 60 év feletti. Ezért 2018 tavaszán a megyei MKP-frakciónk nevében - Szlovákiában akkor még elsőként! - javasoltam elfogadni, hogy az eddigi 8 támogatási rendszerünk mellett hozzuk létre a saját forrásokra épülő 9. rendszert. Abból az orvoshiánnyal veszélyeztetett településeken új rendelőt nyitó vagy a régit felújító orvosoknak nyújtanánk anyagi támogatást. E határozati javaslatomat akkor a képviselő-testületünk megszavazta, s egyúttal Ľubomír Ševčík megyei főorvost azzal bízta meg, hogy dolgozza ki a tervezett támogatási rendszerrel kapcsolatos szabályzatot. Bár az elemzés a nőgyógyászok rendelőit is feltérképezte, de ők mégsem részesülnének megyei támogatásban“ - fejtette ki interjúalanyunk.

Sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy amikor tavaly októberben Ševčík doktortól és a megyei hivataltól számon kérte, hogy hol tart a kért szabályzat kidolgozása, megtudta, hogy időközben – a Nyitra megyei illetékesek tétlenségének „köszönhetően“ – három másik megyében már létrehoztak ilyen támogatási rendszert.

Beavatkozásom következtében a vonatkozó aktualizált javaslatot a megyei tanács idén januárban megvitatta, a mai testületi ülésen pedig felidéztük az említett elemzés döbbenetes eredményeit és a megoldási javaslatomat. Az említett 9. támogatási rendszerrel kapcsolatos általános érvényű megyei rendelet megszavaztatása pedig az áprilisban esedékes következő önkormányzati ülésünk egyik napirendi pontja lesz. Remélhetőleg, azt a testületünk majd jóváhagyja, és végre megyénkben is beindulhat e támogatási mód“ - zárta tájékoztatását Farkas Iván.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.