2025. április 12., 10:28

Megemlékeztek a Felvidékről kitelepített magyarokról Dunaszerdahelyen – KÉPEKKEL

A Felvidékről kitelepített magyarok emléknapja alkalmából szervezett megemlékezést a a Városi Sport- és Szabadidőparkban található Kitelepítettek emlékművénél április 11-én Dunaszerdahelyen a Pázmaneum Társulás.

a-felvidekrol-kitelepitett-magyarok-emleknapja-dunaszerdahelyen-08
Galéria
+16 kép a galériában
A Felvidékről kitelepített magyarok emléknapja Dunaszerdahelyen
Fotó: Lacza Gergely

A felvidéki magyarság legsötétebb évei generációs traumaként öröklődtek át nemcsak a elszakított országrész területein élő magyarok emlékezetében, hanem azokéban is, akik valamilyen rokoni kapcsolatban voltak vagy vannak az itt élőkkel. A seb még mindig nem gyógyult be, és a 21. század generációja is őrzi ezt a lelki sérülést, hiszen azóta sem kért bocsánatot egyetlen (Cseh)Szlovákiában regnáló kormány vagy közjogi méltóság sem a kollektív bűnösséggel ártatlanul megbélyegzett felvidéki magyarságtól. Az itt élők számára csupán némi vigasztalás, hogy a magyar Országgyűlés 2012. december 3-án emléknappá nyilvánította április 12-ét, a magyar lakosság Felvidékről Magyarországra való kitelepítésének kezdőnapját, ami azt jelenti, hogy méltó módon megemlékezhetünk erről a dicstelen időszakról. Csehországba viszont már sokkal korábban, 1945–1946 telén elkezdődött a felvidéki magyarok erőszakos deportálása.

a-felvidekrol-kitelepitett-magyarok-emleknapja-dunaszerdahelyen-04
A Felvidékről kitelepített magyarok emléknapja Dunaszerdahelyen
Fotó:  Lacza Gergely

A dunaszerdahelyi megemlékezésen többek között jelen volt Újvári Zoltán István, a Pozsonyi Magyar Nagykövetség beosztott diplomatája, Horony Ákos, a Szlovák Kormány kisebbségi kormánybiztosa, Hájos Zoltán, Dunaszerdahely polgármestere, Puha György és Karaffa Attila, Dunaszerdahely alpolgármesterei, Nagy Darina hivatalvezető, Varga Viktor, a Csallóközi Népművelési Központ igazgatója és Bögi Ferenc, Bögellő község polgármestere.

karaffa-attila
Karaffa Attila
Fotó:  Lacza Gergely

Karaffa Attila, Dunaszerdahely város alpolgármestere, a Pázmáneum Polgári Társulás elnöke kifejtette, hogy társulásuk immár 20 esztendeje jelen van Dunaszerdahelyen, és szervezi rendezvényeit, amit abban az igyekezetben tesz, hogy a helyi lakosoknak, az ő gyermekeiknek és unokáiknak meg tudják mutatni azokat az értékeket, amelyeket őseink is átadtak nekünk.

Emlékezni jöttünk, hiszen városunk egyik emléknapja is a Felvidékről kitelepítettek emléknapja. Azok a sebek, azok ma is fájnak, hiszen 80 évvel ezelőtt kimondták ránk az ítéletet, és azóta »háborús bűnösök« vagyunk, hiszen nem változtatták meg ezt a jogszabályt. Azóta mi minden nap ezzel szembesülünk, de mi itt élünk Dunaszerdahelyen, itt élünk a szülőföldünkön, és bátran vállaljuk magyarságunkat, és erre biztatjuk a jövő generációját is, hogy ők is bátran, hittel, és mindig büszkén tegyék ugyanezt, természetesen tiszteletet adva más nemzeteknek, de ami a sajátunk, abból ne adjunk”,

hangsúlyozta az esemény szervezője.

hajos-zoltan
Hájos Zoltán
Fotó:  Lacza Gergely

Hájos Zoltán, Dunaszerdahely polgármestere beszédét egy idézettel kezdte:

»A csehek és a szlovákok végérvényesen eldöntik, és már el is döntötték, hogy a németekkel és a magyarokkal mostani körülmények között egy államban nem tudnak és nem fognak együtt élni. E háború után már nem lesznek az első világháború utáni régi rendszer értelmében való kisebbségi jogok. Minden bűnös megbüntetése után a németek és a magyarok nagy többségének el kell menni ebből az államból.« Így nyilatkozott Eduard Beneš 1945. május 12-én, amelyet Pozsonyban a Pravda napilap tett közzé. E gondolat jegyében kezdődtek meg azok az intézkedések, amelyek a magyar lakosság jogfosztásához és üldözéséhez vezettek”,

szögezte le a polgármester. Mint mondta, a magyarokat kollektív bűnösséggel vádolták, elvették állampolgárságukat, kizárták őket a közéletből, megfosztották állásaiktól, tanulási lehetőségeiktől, a kulturális egyesületeik is megszűntek.

A magyar közösség elűzésének célja mögött politikai nyomásgyakorlás és etnikai tisztogatás állt.

Több tízezer embert telepítettek ki kényszerrel, marhavagonokban, gyakran családokat szétszakítva. A kitelepítések során a vagyonokat elkobozták, az otthonokat elvették, sokan kényszermunkára kerültek. Bár a nyugati nagyhatalmak, különösen az Egyesült Államok tiltakozott a kollektív bűnösség elve ellen, a Szovjetunió támogatásával 1946 és 1947-ben sor került a magyarok tömeges kitelepítésére. Csehszlovák–magyar lakosságcsere során közel 77 ezer magyar hagyta el a szülőföldjét, összesen 16 ezer hold termőföldet vettek el a kitelepítettektől és 15 700 lakóházat. Magyarországról 60 257 lakos költözött Csehszlovákiába, 15-5000 holdat hagytak hátra és 4400 lakóházat. Hájos emlékeztetett arra is, hogy a nemzetközi fórumokon a magyar hatóságok mindig hangsúlyozták, hogy a helyzet előnytelen és aránytalan, hiszen magyarországi szlovákok nem voltak kényszerítve lakóhelyük elhagyására, ellenben Csehszlovákiában élő magyarokat, magyar családokat a hatóságok összeírták és háborús bűnösként el kellett hagyniuk a szülőföldjüket. Az állam elkobozta vagyonukat, amelyeket ők maguk, szüleik és nagyszüleik kétkezi munkájukkal szereztek meg. Pedig a magyar katonák már nem voltak hadban sem Szlovákiával, sem a csehszlovák protektorátussal, sem pedig Tiso bábállamával, és nem is támadtak cseh vagy szlovák területeket a második világháború folyamán.

Itt szeretném felhívni a tisztelt emlékezők figyelmét arra, ha a közösségünk tagjainak deportálását vagy kitelepítését 1949 után hajtották volna végre, akkor a törvények értelmében már akkor jogerősen háborús bűntettet követtek volna el azok, akik ezt a tervet kiötlötték és megvalósították, hiszen 1949-ben írták alá a genfi egyezményt, amely tiltja a lakosok kényszerkitelepítését”,

húzta alá a polgármester.

a-felvidekrol-kitelepitett-magyarok-emleknapja-dunaszerdahelyen-05
A Felvidékről kitelepített magyarok emléknapja Dunaszerdahelyen
Fotó:  Lacza Gergely
Tehát Tisztelt Szlovák Értelmiségiek Egyesülete! A magyar lakosság önként s dalolva hagyta volna el szülőföldjét, amelyről önök olyan hangzatos gondolatokat fogalmaztak meg, vagy mégsem? Hát nem! Mert bizonyára, ha az önök családja is érintettet volna deportálással vagy a lakosságcserével, akkor ilyen következtetésekre nem jutottak volna”,

üzent Hájos azoknak a szélsőséges polgári társulás tagjainak, akik feljelentése miatt nem olyan régen rendőrségi kihallgatásra kellett mennie pusztán a Felvidék kifejezés nyilvános használata miatt a város egyes rendezvényein, majd azt is megemlítette, hogy a kitelepítésekben vagy lakosságcserében közvetlenül vagy közvetett módon minden felvidéki magyar család érintett, és ez alól az ő családja sem kivétel, mert apai nagyanyjának szüleit Tallósról a román határhoz közeli Tótkomlósra telepítették ki.

Sajnos azok közül a védtelen emberek közül, akik átélték a kitelepítés viszontagságait, a marhavagonokkal való szállítás borzalmait, nagyon kevesen élnek már, de megérdemelnék, hogy a szlovák politika részéről végre megtörténjen a bocsánatkérés. A deportálások és a kitelepítések emléke traumaként él közösségünkben, amelyet egy megfelelő politikai gesztussal fel lehetne oldani, amely előremutató lehetne Szlovákia és Magyarország viszonyában és a szlovák–magyar megbékélést is elősegíthetné”,

zárta beszédét Hájos.

poda-tamas
Póda Tamás
Fotó:  Lacza Gergely

Ezután Bíró Bulcsú, Dunaszerdahely diákpolgármestere, a Szent István téri közös igazgatású iskola diákja szavalta el Kulcsár Tibor Gyökerek című versét, majd Póda Tamás, a Szabó Gyula Alapiskola diákja mondta el Rákos Lóránt A bűnöm az című művét. A rövid műsor végén a Szabó Gyula 21 – Közös Igazgatású Szakközépiskola és a Rákóczi Szövetség helyi szervezetének diákjai adják elő Kulcsár Tibor Szétszórt magyarok könyörgése a kilakoltatás idején és a Tétlenség idején című verseit, továbbá Demjén Ferenc A szabadság vándorai című szerzeményét. A diákok felkészítő tanára Kiss Demeter Gabriella és Klőr Levente volt.

karaffa-attila-hajos-zoltan-es-puha-gyorgy
Karaffa Attila, Hájos Zoltán és Puha György
Fotó:  Lacza Gergely

A rendezvény végén kerül sor a Kitelepítettek emlékművének megkoszorúzására, majd a jelenlévők közösen elénekelték a Himnuszt.

a-felvidekrol-kitelepitett-magyarok-emleknapja-dunaszerdahelyen-01
Galéria
+16 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.