Megemlékezés a Holló emlékműnél Nagymegyeren – KÉPEKKEL
A XV. Corvin Mátyás Napok egyik rendezvényeként az Alapítási emlékműnél került sor csütörtökön arra a hagyományos, koszorúzással egybekötött megemlékezésre Nagymegyeren, amelyet a Mátyás király által városi kiváltságokat elnyerő település tiszteletére rendeznek meg minden évben.

A legtöbben a helyiek közül csak Holló emlékműnek nevezik Gáspár Péter alkotását, amelyet Nagymegyer Város Önkormányzata 1996-ban állíttatott, mivel az egy hollót ábrázol, aranygyűrűt tartva a csőrében.
Csémi Andrea a koszorúzáson egy Juhász Gyula-strófával köszöntötte a megjelenteket:
„Ez ő! Rőt múltunk ércizmú magyarja,
Királyi holló, mely nyugatra tart,
Mely fölgyújtja a bús magyar avart,
Mely a jövendőt lángolón akarja!”
A nagymegyeriek Szent István korától a komáromi vár jobbágyai voltak, s IV. Béla korában hivatalosan is rögzítették jogaikat, mi szerint semmilyen rangú és rendű főúrnak nem tartoznak, továbbá adót, szolgálatot csak a vármegyének volt joga kiróni rájuk, ecsetelte Varga. A városra vonatkozó első írásbeli oklevélben olvasható elvárásokat a XV. századra azonban elfelejtették. A vármegyében változtak a tulajdonviszonyok, ami magával vonta az elvárások megváltozását is.
ismertette a legendát a megemlékezés szónoka. Bár Mátyás király személyes intézkedése nem bizonyított, sőt, valószínűleg annak a hatalmas legendáriumnak az egyik kis epizódja, amelyet róla „gyártott” a magyar nép évszázadokon keresztül, mindenesetre a történelmi források egyértelműen igazolják, hogy
szögezte le Varga László. A jeles eseményről 1466 után Nagymegyer városvezetői rendszeresen megemlékeztek. Az első ilyen megemlékezés, ami az utókor számára fennmaradt, 1766-ból származik.
húzta alá a helytörténész, majd hozzátette, hogy ez a kultusz 1990 után újabb lendületet kapott.
A XV. Corvin Mátyás Napok rendezvénysorozata holnap számos eseménnyel folytatódik, többek között az 50 éves Thermal Corvinus fürdő tiszteletére szervezett ünnepi alkalommal.