2025. április 18., 18:18

Megbocsájtva, de felejtve soha

Az ország több pontjához hasonlóan Gömörben is tartottak megemlékezéseket a felvidéki magyarok kitelepítésének emléknapja alkalmából.

Kitelepítések megemlékezés Lévárt
Fotó: Virsinszky Tamás

Az egyik legkisebb gömöri településen, Lévárton a helyi önkormányzat és a Rákóczi Szövetség Gyöngyösi Szervezete közösen szervezett koszorúzással egybekötött megemlékezést, amelynek külön rangot és meghittséget adott, hogy azon a csehországi deportálást saját bőrükön átélt, mára már a 90-es éveikben járó idősek is részt vettek.

A méltóságteljes eseményen Halász Márta, Lévárt polgármestere köszöntött mindenkit határon innen és határon túlról, külön kiemelve azokat, akiket 1947-ben szülőföldükön ártatlanul meghurcoltak és még most is közöttünk vannak: a lévárti Tóth Istvánt és a dereski Üveges Irén nénit. A kitelepítéseket megélt további két személy Gallo Magdaléna, Halász Márta nagynénje és Viczén Mária azonban már nem tudott részt venni az ünnepségen.

Halász Márta, Lévárt polgármestere
Halász Márta, Lévárt polgármestere mond beszédet
Fotó:  Virsinszky Tamás
Már beszélhetünk róla

Faragó László, a Héthatár Nemzetismereti Egyesület elnöke és a Rákóczi Szövetség Gyöngyösi Szervezetének elnöke felidézte, hogy az Országgyűlés 2012 decemberében nyilvánította emléknappá április 12-ét, a magyar lakosság Felvidékről való kitelepítésének kezdőnapját. A Rákóczi Szövetség minden évben fontosnak tartja, hogy méltó módon emlékezzen meg arról a több mint százezer magyarról, akiket a Beneš-dekrétumok következtében állampolgárságuktól, közösségüktől, vagyonuktól megfosztva szülőföldjük elhagyására kényszerültek. Ebből a célból a szövetség minden évben pályázatot hirdet, amely célja, hogy minél több településen szervezzenek megemlékezéseket. Faragó László utalt rá, hogy az egykori jogfosztó rendelet napjainkban is érvényes.

A felvidéki magyarok sokáig hallgattak, hordozták a rájuk sütött „bűnös, mert magyar” bélyeget, tűrték a méltatlan bánásmódot, amely itthon érte őket. Az egykori bűnös hatalmak közül kettő (Csehszlovákia és a Szovjetunió) már kimúlt. Ma már beszélhetünk róla, és emlékezhetünk azokra, akik megszenvedték magyarságukat, mert magyarok voltak és azok is maradtak"

– hangsúlyozta a Héthatár Nemzetismereti Egyesület elnöke.

Faragó László
Faragó László mond beszédet
Fotó:  Virsinszky Tamás
Vízkereszt napján indult a kálvária
Fájó eseményre emlékezünk itt a Turul szobra alatt, amelyet a jogfosztás és meghurcoltatás hetvenedik évfordulójára avattunk fel. Ez szimbolizálja magyarságunkat és visszatérésünket a szeretett szülőföldünkre, valamint hirdeti, hogy „megbocsájtva, de felejtve soha!”

– mondta Halász Márta, hozzátéve, hogy a deportáltak nagy része már nem lehet közöttünk, kevesen élnek már közülük.

Ők mind a mai napig még csak bocsánatkérést sem kaptak. Emlékezünk, de nem azért, hogy gyűlöletet gerjesszünk, hanem azért, hogy még egyszer ebbe a hibába ne essünk és tanuljunk, okuljunk a történelemből"

– fejtette ki a polgármester.

78 évvel ezelőtt vízkereszt napján kezdődött meg Lévárt község kálváriája, a Csehországba történő deportálás.

A községből 1947. január 6-a és 26-a között 19 családot, összesen 77 személyt szállítottak ki katonai teherautókkal a tornaljai vasútállomásra, s innen pedig marhavagonokban Csehországba. Tornalja környékének 49 községéből 2636 személyt szállítottak el kényszermunkára, köztük dereskieket, lévártiakat, sánkfalvaiakat, kisvisnyói, felsőrási, alsórási embereket.

Halász Márta hetilapunknak elmondta, hogy nagyon fontosnak tartja a megemlékezést. Szüleit is deportálták, sokat meséltek neki a megpróbáltatásokról, ahogy fogalmaztak, az életük legkegyetlenebb időszakáról. Kitartásukért minden megbecsülést megérdemelnek. A polgármester ugyancsak köszönetet mondott Ujváry Zoltán professzornak, aki 1991-ben adta ki a Szülőföldön hontalanul című könyvét, amelyben leírta a lévárti emberek csehországi deportálásának a korszakát. Ezért Lévárt község 2004-ben díszpolgárává avatta Ujváry Zoltánt, majd 2021-ben mellszobrot avattak tiszteletére.

Úgy vittek, mint a kutyákat”

A 93. életévében járó Üveges Irén néni Dereskből még jó egészségnek örvend, így lánya, unokája és dédunokája társaságában részt tudott venni a hétvégi megemlékezésen. Irén néni egész családját elhurcolták kényszermunkára 1947 januárjában a csehországi Strakonicébe.

Üveges Irén néni
Fotó:  Virsinszky Tamás
Én emlékezek mindenre, és az a baj, hogy minden nap eszembe jut, ami akkor volt. A kihurcoláskor 14 éves voltam, az öcsém 12, a húgom 5. Katonák jöttek két teherautóval, a hó szakadt, éppen délre harangoztak, amikor minket vittek. A dunnát betették egy szekrénybe, aztán ahogy azt csapdosták jobbra-balra a katonák a szekrényajtó kinyílott, a dunna kiszakadt, a tollú szállt mindenfelé. Borzasztó volt, minket úgy vittek, mint valami kutyákat, vagy mintha valami állatokat vittek volna. Összetereltek az állomáson, aztán marhavagonban vittek Tornaljáról Strakonicébe. De abból a vagonból ki volt szakadva akkora darab, mint egy nagy ajtó, nem tudtunk oda mit tenni, mert még pokróc sem volt, csak ilyen rongypokróc. Nagyon hideg január volt, az ötéves húgomnak a lába száráról a harisnyával együtt jött le a bőre, úgy megfagyott. A gazdánk Prágából hozta el orvos rokonát, az gyógyítgatta be neki a lábát"

– emlékezik vissza Irén néni. Rengeteg tragédiát látott, amelyeket az idő sem homályosított el.

Egy három év körüli kislány kiesett a vagonból, és véresen hevert a nagy hóban, de a vonat nem állt meg csak a következő állomáson. Onnan aztán lázas telefonálgatás és keresés indult utána"

– mondta Irén néni, de a mai napig nem tudja, mi lett azzal a kislánnyal.

Volt egy öreg bácsika – folytatja Irén néni – ahogy bezárták ebbe a vagonba, magába roskadt. Az esze már nem jól működött, szinte belebolondult, ott dörömbölt a két kezével, s mire a vonat megérkezett, meghalt. Ott is van eltemetve, kint a Szudétán.

Üveges Irén családja egy nagy gazdaságban szolgált, szinte cselédként Strakonicében. Az ott töltött időszakról és a hazatérésről tömören annyit mondott, hogy nagyon nehéz volt.

Ki volt nekünk szabva minden, mi azt sem tudtunk mikor van ünnep, se húsvét, se karácsony. Meg voltunk átalkodva. Igen keserves élete volt ott a magyarnak. Második évre, mikor hazajöttünk, itthon meg nem adtak nekünk cukorjegyet sem, még mákot se. Bizony nehéz élet volt. Ha ezt el lehetne sorolni, bizonyisten egy napig beszélnék róla, amit átélt az ember"

– mondja elmerengve Irén néni, akit az átéltek, úgy tűnik, nem törtek meg, hanem még kitartóbbá tettek.

Megjelent a Magyar7 2025/15-16. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről. 

Hozzászólások

Fehér István 2025. 04. 19., szo - 22:03

Megbocsájtani ESETLEG akkor lehetne, ha a tolvaj népek bocsánatot kértek volna! Ez viszont SOHA nem történt meg! VESSZEN TRIANON! MINDENT VISSZA!