2024. október 19., 19:36

Majdnem 30 évvel öregebbek...

Vámbéry Ármin ülőszobrának megkoszorúzása után a 30 évvel öregebbek című, a 21. Nemzetközi Vámbéry Konferencia előadásaiból készült kötet bemutatójára került sor a dunaszerdahelyi Country Pubban, amelyet Keller László altajista, a Vámbéry Tudományos Kollégium titkára ismertetett.

keller-laszlo-hodossy-gyula-dobrovits-mihaly-es-darko-jeno
Galéria
+7 kép a galériában
Keller László, Hodossy Gyula, Dobrovits Mihály és Darkó Jenő
Fotó: Lacza Gergely

Hála istennek, hogy évről évre el tudunk ebből az apropóból jönni ide Dunaszerdahelyre, és beszélhetünk arról az örökségről, ami a dunaszerdahelyieknek olyan fontos, kezdte köszöntőjét Hodossy Gyula, a Vámbéry Polgári Társulás igazgatója, aki kifejtette, hogy a 21. kötet bemutatója zömmel a tavalyi Vámbéry Nemzetközi Konferencia előadásait tartalmazza, ami azt jelenti, hogy huszonkettedik alkalommal gyűltek itt össze a konferenciák előadói és a kezdeményezés támogatói, pártfogói és szimpatizánsai, azonban a Vámbéry Polgári Társulás ennél hosszabb életet élt már meg.

Közel 30 éve kezdtünk el itt Dunaszerdahelyen, bár akik nem tudják, azoknak elmondom, hogy még a kommunista érában, a '80-as évek második felében sikerült Vámbéryről elnevezni a katolikus templom körüli teret, tehát sikerült az akkori elvtársakat megkörnyékezni ezzel a névvel, és még egy emléktábla is kikerült valamelyik tömbépület oldalára, amit aztán később valamilyen oknál fogva le is vettek. A tér elnevezésének egyébként az a pikantériája, hogy '89 novembere után, amikor elkergettük a kommunista hatalom nagyjait, mint afféle rendszerváltó figura, én is a képviselőtestületbe kerültem, és azt a feladatot adtam a kollégáimnak, hogy ezeket a szovjet utcaneveket, térneveket, iskolaneveket stb., azonnal szüntessük meg és végre állítsuk vissza a rendet. Amikor a végén rákérdeztem, hogy sikerült-e, azt a választ kaptam, hogy minden meg lett szavazva. Mondták, hogy persze, Gyula, minden szovjet név lekerült, Vámbéry is. Az akkori képviselők ugyanis azt gondolták, hogy ő is valamilyen szovjet tábornok lehetett, ha róla itt tér van elnevezve. Úgyhogy a következő képviselőtestületi ülésen kellett visszaszavaztatnom, mondván itt valami félreértés történt... Ekkor arra gondoltam, ha őt ennyire nem ismerik, akkor valamit tennie kellene Vámbéry ügyében. Azt gondoltam és gondolom ma is, hogy Vámbéry Ármin szellemi öröksége mindenki számára nagyon fontos lehet”,

mesélte el az előzményeket Hodossy Gyula. Mindez folyományaként megalapíttatott a Vámbéry Polgári Társulás, ami azóta is méltóképpen kezeli Vámbéry örökségét. Dobrovits Mihály turkológus volt az a személy, akinek a segítségével sikerült tudományos alapokra helyezni a Vámbéry-kutatást, és megszervezésre kerülhetett az első konferencia is. Az évek folyamán sikerült odáig jutni, hogy ez lett az egyetlen minden évben megrendezett magyar nyelvű nemzetköz turkológiai konferencia, hangsúlyozta Hodossy, s mint megtudtuk, mindig egy Vámbéry-idézet adja a könyv címét, a 21. antológia emiatt kapta a Harminc évvel öregebbek nevet. A kötetben a tavalyi előadásokon kívül a 2. könyvből is átemeltek pár szöveget, mivel ahhoz már nem lehet hozzáférni.

vambery-21
Az antológia 21. kötete
Fotó:  Lacza Gergely

Keller László a kötet ismertetése során elmondta, hogy valamikor a 18. kötet megjelenése környékén megemlítette a konferencia nagykorúvá válását, ami lényegében egy példátlan sikersorozat egy ilyen városban és ilyen közösséggel. Azonban nem jöhetett volna létre mindez, ha nincs Hodossy Gyula, szögezte le.

A másik oldala a történetnek pedig valóban az, amivel most szembesültünk Tüske László professzor úrral, barátunkkal, hogy gyakorlatilag eljutott a konferencia arra a szintre, vagy az életciklusának abba a szakaszába, amikor válogatnunk kell az előadók közül. Tehát nem lasszóval fogjuk, mint az elején, hanem lehetőségünk van arra, hogy szakmai alapon válogassunk a jelentkezők közül. Ma is megkerestek azzal, hogy lehet-e csatlakozni a konferenciához, vagy hogyan léphetnek be ebbe a közösségbe. Nyilván ez egy nyitott közösség, hiszen az egész tudományos kollégiumnak az a lényege, hogy Vámbéry munkásságán keresztül megközelítsük az orientalisztikát, a turkológiát, az iranisztikát, az arabisztikát, a mai modern arab-török országok aktuálpolitikáját, de mégis azt kell mondani, hogy jelen pillanatban, ha nem akarjuk, márpedig nem akarjuk, és nem tudjuk tovább bővíteni a konferencia napjainak a számát, akkor minőségi szelektálást kell végeznünk.”

A magyarországi keletkutatás alapjait bizony Vámbéry Ármin rakta le, ha tetszik, ha nem. Ez nem egy minősítés, hanem tényközlés, húzta alá Keller. Amikor az első konferenciát elkezdték, azt gondolták, hogy minden Vámbéryről fog szólni, de jóval több lett belőle, emelte ki Keller, de azt is hozzátette, hogy hála Sárközy Miklósnak, aki folyamatosan újabb és újabb biográfiai adatokkal és izgalmas tényekkel egészíti ki a Vámbéry életrajzát, a névadóról, illetve annak családjáról is folyamatosan tudnak újat mondani. Kitért arra is, hogy már a mai modern tudomány eszközeivel, módszertanaival is vizsgálják Vámbéry munkásságát, amit sikerült a tizedik, a tizennyolcadik, de most a huszonegyedik kötetben is véghezvinni, mindehhez elég pusztán a tartalomjegyzéket fellapozni.

keller-laszlo_
Keller László
Fotó:  Lacza Gergely
Ha ilyen szemmel nézzük a 21. kötetet, akkor azt gondolom, hogy nem csalódunk. Pontosan ugyanazt kapjuk a tanulmányok szerteágazó témaköreiben, a tanulmányok minőségében, és azt kell mondanom, hogy a tavalyi konferencia minőségben magasan jobbat hozott, mint az az utolsó konferencia, amit én valamikor 5-6 éve utoljára részt vettem. Az is nagy eredménye a Vámbéry konferenciáknak és a köteteknek, hogy bár vitatkozunk egymással, az elmúlt 25 évben soha egyetlen egy alkalommal sem éreztem irigységet, rosszindulatot, vagy extrém esetben gyűlöletet ebben a közösségben. És ez egy nagyon-nagyon pozitív. Egytől egyig érvelhetnék cikkek megállapításai mellett, vagy azokkal szemben, de ha valamit igazán ajánlani szeretnék, akkor az a kötet második fele azért, mert a mindennapjainkról szól. Tanuljunk belőle, és akkor bizonyára úgy tudjuk kezelni a mindennapi híreket, hogy az igazat, vagy legalábbis annak valamiféle leképeződését látjuk majd benne”,

szögezte le Keller.

A kötetet Dobrovits Mihály szerkesztette, aki előszavában azt írja, hogy ismét tág keretek között végezték a munkát, s megkíséreltek olyan témákat körüljárni, ami Vámbéryt ma érdekelhetné, legyen szó az avarok régészetéről, vagy a török gyártású Bayraktar drónokról. A könyv újdonságát a mellékletek jelentik, ugyanis a képtáblákat ezúttal a szövegtörzstől különállóan tördelték. Az előadások (tanulmányok) szerzői: Aslan Margit, Dallos Edina, Darkó Jenő, Dr. Kiss László, Kovács Attila, Michael Knüppel, Lacza Tihamér, Madaras László, Pirický Gabriel, Uhrman Iván, Dr. Tasnádi Edit, Tüske László és Vásáry István.

hodossy-gyula-dobrovits-mihaly-es-darko-jeno
Hodossy Gyula, Dobrovits Mihály és Darkó Jenő
Fotó:  Lacza Gergely
hodossy-gyula-dobrovits-mihaly-es-darko-jeno
Galéria
+7 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.