Magyarországi forrásból újult meg a vásárúti Páduai Szent Antal római katolikus templom
Vásárútnak egykoron fatemploma volt, ezt azonban a középkorban egy árvíz elmosta. Csak jóval később építettek kőtemplomot, amelyet 1672-ben szenteltek fel Páduai Szent Antal tiszteletére, ez azonban 1754-ben tűzvész martalékává vált.

1757-ben Batthyány József gróf – későbbi esztergomi bíboros érsek – a templom újjáépítését szorgalmazta, felépítésének költségeit nagyrészt maga állta. Miután a templom elkészült, pozsonyi prépostként ő szentelte fel, ismét csak Szent Antal tiszteletére. 1906-ban az épületet megnagyobbították, és kereszthajóval, valamint két oldalhajóval látták el. Azóta csupán kisebb felújításokat élt meg a templom, és idén újra szükségessé vált néhány javítás. A több hónapos megfeszített munkának meglett az eredménye. Mede Károly atyát, Vásárút plébánosát kérdeztük a munkálatokról.
Miért volt szükség a felújításra?
A templom külső oldala legutóbb 1960-ban kapott brizolit vakolatot, ennyi idő elteltével a száraz falak alulról fokozatosan elkezdtek nedvesedni, ami több problémát is okozott, nem beszélve arról, hogy az állandóan nedves falak az épület biztonságát is veszélyeztetik, és a helyi klíma is megváltozik. Tudtuk, hogy a magyar kormány templomfelújítási programja a határon túli magyarlakta településekre is kiterjed, így 2020-ban mi is szerencsét próbáltunk. A községi hivatal az egyházközséggel közösen nyújtotta be a pályázatot. Megírtunk egy komoly indoklást, csatoltuk hozzá a templom tervrajzát és felvázoltuk elképzeléseinket. A Bethlen Gábor Alap segítségével a maximálisan igényelhető összeget, 15 millió forintot (41 662 euró) pályáztunk meg, amelyet 2021 őszén sikerrel elnyertünk. Minden munkafázisra versenypályázatot kellett kiírnunk.
Konkrétan milyen felújítási munkálatok zajlottak?
Mivel az épület alsó része beázott, először el kellett távolítani a nedvességet, nagyjából 180 cm magasságban leszedték a vakolatot, majd rendbetették a falakat és leszigetelték. A szigetelést és az injektálást egy dunaszerdahelyi kft. végezte. Ez a munkafolyamat nagyjából februártól április végéig tartott, május 6-án fejezték be az utolsó simításokat. A munka következő fázisát azonban csak a falak teljes megszáradása után lehetett elkezdeni, így májustól júliusig várnunk kellett. Augusztus folyamán megkezdték a külső festést. Az egész templom épületét újrafestették, még a tornyot is, a kijavított alsó szakaszt azonban egy speciális festékkel kellett bevonni, amely nagyban taszítja a nedvességet, így megvan az esély arra, hogy jó ideig nem lesz probléma a falak átázása. A festés egy részét is a magyarországi pénzből finanszíroztuk, itt azonban már igénybe kellett vennünk a községi hivatal, a vásárúti szövetkezet és a hívek segítségét is, mivel a speciális festék, amelyet az alsó résznél használtak, nem volt éppen olcsó. A komplett felújítás augusztus végére lett kész. Ezúton szeretném megköszönni mindenkinek a segítségét, aki kivette a részét a munkából és aki adományával hozzájárult ahhoz, hogy időben be tudjuk fejezni a felújítást. Itt elsősorban a polgármesterre, a községi hivatalra, a pályázatíróra, a szövetkezetre és a hívekre gondolok, de természetesen köszönet illeti Magyarország Kormányát, a Bethlen Gábor Alapot, a felújításban részt vett cégeket és munkásokat, továbbá mindenkit, aki támogatta ezt a dolgot.
A templom külső falának színvilága kissé megváltozott. A színek kiválasztásánál egyeztetni kellett az egyházzal, esetleg a műemlékvédőkkel?
Az állam általában lemond arról, hogy egy templomot műemlékké minősítsen, mivel akkor a finanszírozásáról is gondoskodnia kellene. A vásárúti templom sem műemlék, így sem az államnak, sem a műemlékvédőknek, de még az egyháznak sincs beleszólása abba, hogy milyen színűnek kell lennie az épületnek. A polgármester úrral olyan árnyalatokat választottunk ki, amelyek – úgy gondolom – hagyományhűek, megnyugvást sugallnak, nem kirívóak, illenek az épülethez és illeszkednek a terepviszonyokhoz is. A hívek is pozitívan álltak hozzá a felújításhoz és a színválasztáshoz.
A felújítás folyamán minden olyan munkafázist sikerült befejezni, amit elterveztek?
Lényegében igen, már csak a belső rész festése hiányzik azon a részen, ahol a beázott falak voltak, de ezt az elmaradást a következő években, az anyagi lehetőségekhez mérten, szeretnék folytatni, illetve befejezni.