Magyar szentek szobrai: a kassai Szent Erzsébet-székesegyház
A kassai dóm Közép-Európa egyik legszebb és legjellegzetesebb gótikus székesegyháza.

Az első, Szent Erzsébet tiszteletére szentelt, 13. században épült román stílusú templom 1378-ban leégett, helyén kezdték el építeni 1380 körül a mai székesegyházat. A Zsigmond király idejében kezdett építkezés Mátyás király idejében és segítségével folytatódott, majd 1508-ban a mai szentély megépítésével fejeződött be.
A székesegyház három kapuja közül az északi kapu a legdíszesebben kiképzett. Ezt azzal magyarázták, hogy ez a kettős kapu nyílik a város főterére, a városháza felé, ahol a középkori élet folyt. „Aranykapunak” (Porta aurea) is hívták, aranyozott szobrai miatt, de 1860-ban a szobrok aranyozását eltávolították.
A Szent László-szobor érdekessége, hogy mellén kereszttel ábrázolták, ugyanis őt szemelték ki az első keresztes hadjárat vezetőjének. A bejárat fölött a faragott dombormű az Utolsó ítélet képsorát eleveníti meg, míg a Szent Erzsébet szobra melletti két dombormű a szent életéből vett egy-egy jelenetet ábrázolja.
Az eredeti gótikus szobrok az idők folyamán erősen megrongálódtak, ezért a Steindl Imre vezetésével történt 19. század végi nagy átalakításkor ezeket Budapestre szállították és helyükre 1888-ban a Lantay Lajos szobrászművész által alkotott hű másolatokat állították.
Megjelent a Magyar7 2023/8. számában.