Magyar kézművesség a Felvidéken - KÉPEKKEL
Március 7-én újra élettel telt meg a gömörsídi Motolla Közösségi Ház. Termeiben csodás kézműves alkotásokból nyílt kiállítás, amelyek a Kárpát-medence néprajzi egységét tükrözik. A termékek a Szlovákiai Magyar Kézműves Szövetség által meghirdetett Magyar kézművesség a Felvidéken 2024 pályázatra érkeztek.

A Szlovákiai Magyar Kézműves Szövetség negyedik kiállítását Mihalovics Zsófia népdalénekes és Benko Pál, a szövetség elnöke nyitotta meg.
– részletezte Benko Pál, hozzátéve, hogy összesen 278 alkotás érkezett, ebből 173-at válogattak be a tárlatra.
A legfiatalabb alkotó a kilencéves Balázs Hunor, aki nemez játékokkal jelentkezett a felhívásra.
– Ötéves korom óta nemezelek. Anyukám ismerttette meg velem ezt a hobbit, amit nagyon szeretek. Egy kígyót és két nemez labdát készítettem a kiállításra. Azt szeretem ebben a tevékenységben, hogy nagyon puha dolgokat készíthetek és egy tárgyat tovább lehet fejleszteni – mondta Huni, aki otthon is szívesen játszik saját készítésű játékaival.
Édesanyja Popovics Judit a nemezelés mellett kézműves szappanok készítésével is foglalkozik. Mindkettőből láthattunk ízelítőt a kiállításon. Judit számára rendkívül fontos, hogy a mindennapokban is hordható ruhadarabokat, használati tárgyakat gyártson.
– tudtuk meg Judittól, aki nemrégiben szélesítette termékpalettáját.
– Mivel a Motolla Kézműves Körben gyerekekkel is foglalkozunk, innen jött az ötlet, hogy számukra is készítsek valami különlegeset. Mesebőröndöt alkottam, amelynek az a lényege, hogy a benne lévő nemez babát lehet öltöztetni, illetve egy mesekönyv is tartozik hozzá, és Nemez Ili elmeséli a nemezelés menetét – fűzte hozzá Judit.
A kiállításon láthattunk hímzett terítőket, párnákat és táskákat, gyapjú szőnyegeket, festett kazettákat, aratókoszorút, csipketerítőket, fonott kosarakat, kerámia edényeket, gyöngyékszereket, bőrdíszműves termékeket, és sok egyéb csodát.
Így, tavasz közeledtével külön kiemelném Benko Tünde hímes tojásait, amelyek amellett, hogy csodaszépek, az írókázás ősi technikáját is dicsérik, amit ma már nagyon kevesen ismernek, még kevesebben művelnek, és ezért felkerült a szlovák szellemi kulturális örökség listájára.
A kiállítás előzetes egyeztetés alapján húsvétig tekinthető meg a gömörsídi Motolla Közösségi Házban.
Megjelent a Magyar7 2025/10. számában.
