2024. november 12., 15:09

Mács József hagyatéka Bátkának

Hét évvel halála után szeretett szülőfalujába került Mács József író, újságíró hagyatéka. A balogvölgyi település könyvtárában helyezték el a Felvidék krónikásának nevezett író több személyes tárgyát és több mint kétezer könyvét.

Mács József
Fotó: Virsinszky Tamás

A községi könyvtár újbóli megnyitására és az átadási nyilatkozat aláírására október utolsó hétvégéjén került sor. A jeles alkalmon részt vett Mácsné (szül. Máté) Julianna, Mács József özvegye, s a család nevében ő írta alá a hagyaték ajándékozásáról szóló nyilatkozatot. 

Hencz Péter, Bátka község polgármestere ennek apropóján nagy tisztelettel köszöntötte az egybegyűlteket az egykori Bornemissza-kúria előtt, ahol kialakították a községi könyvtárat. A kastély baloldali szárnyában évtizedek óta orvosi rendelők működnek, a jobb oldali szárnyban található az idősek klubjának a helyisége, illetve maga a könyvtár.
A hagyaték útja Pozsonytól Bátkáig 
Jóska bácsi még életében úgy gondolta és szerette volna, ha az a könyvgyűjtemény, amit ő évtizedek alatt összegyűjtött, ide kerül Bátkába. Ez az időpont akkor jött el, amikor Juci néniék elköltöztek Pozsonyból és aktuálissá vált, hogy ezeket a könyveket ide szállítsuk. Összesen 74 zsáknyi könyvről volt szó, amely a Gál család segítségével került ide a könyvtárba"

– részletezte Hencz Péter. 

A polgármester hetilapunknak elárulta, hogy még ettől a könyvtártól is „méltóbb” helyet próbáltak találni a gyűjteménynek. Az egyházzal karöltve tervezték a volt református iskola épületének teljes körű felújítását, amelyben egy külön Mács József-emlékszoba is helyet kapott volna. A benyújtott pályázat azonban nem kapott támogatást, s a könyvek a falusi könyvtárban maradtak. 

Mács József
Fotó:  Virsinszky Tamás
"Azt gondoltam, mégsem méltó, hogy zsákokban heverjenek ezek a könyvek, ezért a község önköltségen vállalta, hogy rendezi, kiállítja és mindenki számára elérhetővé teszi a gyűjteményt. Kérésemre Ferencz Edina és Hencz Bálint a nyári szünidő folyamán a köteteket feldolgozták, megszámozták és leltárba vették. Végül összesen 2040 kötet került ki a polcokra" – tette hozzá a polgármester, hangsúlyozva, hogy számukra nem fáradságos feladat, hanem megtiszteltetés és természetes kötelesség, hogy Mács József emlékét és a rájuk hagyott örökséget ápolják. 
Írógép és egyéb emléktárgyak

A könyveken kívül személyes tárgyak, emléklapok, fényképek és különböző dokumentumok is a gyűjtemény részét képezik. Ezeket Gyurán Ágnes és Hencz Annamária ízlésesen rendszerezték. A vitrinszekrényben láthatók Mács József kötetei, a megjelenés sorrendjében.

Mács József
Mács József írógépe
Fotó:  Virsinszky Tamás
Itt elsősorban olyan dolgok vannak összeválogatva, amelyeknek bátkai kötődése van. Emlékplakettek, tagsági igazolványok, elismerések, sajtómegjelenések, de egy grafika, az író arcképe és imakönyve is megtekinthető. Az íróasztalon pedig az írógépe, tolla, szemüvege és a kalapja van"

 – ismertette Gyurán Ágnes, a bátkai alapiskola igazgatóhelyettese. Elmondta, hogy a Mács József hagyatékából származó könyveket MJ jelzéssel látták el, az újsággyűjtemények között pedig a Hét című folyóirat számai találhatók meg 1960-tól 1990-ig. Jóska bácsi ugyanis 30 éven át volt a lap szerkesztője, munkatársa. 

Az író két lánya közül az idősebb, Mács Ildikó vett részt az ünnepségen, fiatalabb lánya, Tünde baleset miatt nem lehetett jelen.

Mács Ildikó, az író lánya megköszönte mindenki segítségét, aki közreműködött a gyűjtemény elhelyezésében, és meggyőződését fejezte ki, hogy a hagyaték jó helyre, megfelelő kezekbe került.

Mács József
Mács Józsefné és Hencz Péter aláírják az átadási nyilatkozatot
Fotó:  Virsinszky Tamás
"Úgy gondolom, hogy édesapám emléke él, a lelkünkben mindenképpen. A család nagyon boldog, hogy a hagyaték ilyen jó helyre került. Oda került, ami az életében az egyik legfontosabb helyszín volt, vagyis a szülőfalujába. Állandóan visszatért ide, kötődött hozzá, írt róla, a témái szinte mindig a szülőfalujához kapcsolódtak, foglalkoztatta a bátkai emberek sorsa. De nagyon fontos volt számára az is, hogy a felvidéki magyarság ne asszimilálódjon, hogy a magyar gyereket magyar iskolába adják a szülei. Sokat járt vissza Bátkába. Itt mindig megbecsülték, életében is több szép ünnepséget rendeztek a tiszteletére és halála után is érezni ezt a megbecsülést" – mondta Mács Ildikó, a miskolci Felvidék Ház szakmai igazgatója.

A könyvtárban lévő hagyaték megtekintése után a községháza nagytermében folytatódott az emlékünnepség, ahol kultúrműsor, az átadási nyilatkozat aláírása és szeretetvendégség is volt. A programot Sebők Csilla, a Bátkai Alapiskola és Óvoda igazgatója vezette. Az iskola pedagógusainak jóvoltából részletek hangzottak el Mács József életművéből, sőt egyedi könyvjelző és kvízjáték is készült erre az alkalomra.

Megjelent a Magyar7 hetilap 2024/45. számában.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.