Mács József hagyatéka Bátkának
Hét évvel halála után szeretett szülőfalujába került Mács József író, újságíró hagyatéka. A balogvölgyi település könyvtárában helyezték el a Felvidék krónikásának nevezett író több személyes tárgyát és több mint kétezer könyvét.

A községi könyvtár újbóli megnyitására és az átadási nyilatkozat aláírására október utolsó hétvégéjén került sor. A jeles alkalmon részt vett Mácsné (szül. Máté) Julianna, Mács József özvegye, s a család nevében ő írta alá a hagyaték ajándékozásáról szóló nyilatkozatot.
– részletezte Hencz Péter.
A polgármester hetilapunknak elárulta, hogy még ettől a könyvtártól is „méltóbb” helyet próbáltak találni a gyűjteménynek. Az egyházzal karöltve tervezték a volt református iskola épületének teljes körű felújítását, amelyben egy külön Mács József-emlékszoba is helyet kapott volna. A benyújtott pályázat azonban nem kapott támogatást, s a könyvek a falusi könyvtárban maradtak.
A könyveken kívül személyes tárgyak, emléklapok, fényképek és különböző dokumentumok is a gyűjtemény részét képezik. Ezeket Gyurán Ágnes és Hencz Annamária ízlésesen rendszerezték. A vitrinszekrényben láthatók Mács József kötetei, a megjelenés sorrendjében.
– ismertette Gyurán Ágnes, a bátkai alapiskola igazgatóhelyettese. Elmondta, hogy a Mács József hagyatékából származó könyveket MJ jelzéssel látták el, az újsággyűjtemények között pedig a Hét című folyóirat számai találhatók meg 1960-tól 1990-ig. Jóska bácsi ugyanis 30 éven át volt a lap szerkesztője, munkatársa.
Az író két lánya közül az idősebb, Mács Ildikó vett részt az ünnepségen, fiatalabb lánya, Tünde baleset miatt nem lehetett jelen.
Mács Ildikó, az író lánya megköszönte mindenki segítségét, aki közreműködött a gyűjtemény elhelyezésében, és meggyőződését fejezte ki, hogy a hagyaték jó helyre, megfelelő kezekbe került.
A könyvtárban lévő hagyaték megtekintése után a községháza nagytermében folytatódott az emlékünnepség, ahol kultúrműsor, az átadási nyilatkozat aláírása és szeretetvendégség is volt. A programot Sebők Csilla, a Bátkai Alapiskola és Óvoda igazgatója vezette. Az iskola pedagógusainak jóvoltából részletek hangzottak el Mács József életművéből, sőt egyedi könyvjelző és kvízjáték is készült erre az alkalomra.
Megjelent a Magyar7 hetilap 2024/45. számában.