Liszt Ferenc szerette Pozsonyt
A Csemadok Pozsonyligetfalui Alapszervezetének szervezésében került sor a XXXVII. Pozsonyi Városi Kulturális Napok alkalmából G. Kovács László történész, műfordító Pozsony történetéből című előadására, amely ezúttal Pozsony jelentőségét taglalta a zenetörténet egyik legnagyobb alakjának, Liszt Ferencnek az életében.

Mint ismeretes, Liszt Ferenc gyerekkorától többször is megfordult Pozsonyban, az egyik talán számára is legjelentősebb látogatása során mindössze kilencéves volt. A csodagyerek Liszt a nagyközönségnek Pozsonyban tartotta bemutatkozó koncertjét, amely gyakorlatilag a nemzetközi karrierjét elindította.
– mondta a történész az előadás során, hozzátéve, a fellelhető adatok és információk alapján Liszt Ferenc összesen huszonkét alkalommal járt a városban.
Egyértelműen kijelenthető tehát, hogy Liszt kedvelte Pozsonyt, erősen vonzódott a városhoz, voltak családok szép számmal, amelyekkel baráti kapcsolatot tartott fenn.
– S bár nem itt született, és nem is itt halt meg, a közismert híres nagyvárosok (Budán és Pesten kívül Weimar, Párizs, Róma) mellett Pozsony Liszt életének nagyon fontos helyszíne volt, kiskorától kezdve 1885-ig, amikor 74 évesen utoljára járt Pozsonyban – tette hozzá G. Kovács László.
De nemcsak Liszt Ferenc kedvelte Pozsonyt, a pozsonyiak is rajongtak Lisztért, és napjainkban is tisztelettel adóznak a világhírű zeneszerző emlékének, amiről az itt található emléktábla vagy a pozsonyi dóm alatt, a Rudnay téren elhelyezett mellszobra is tanúskodik, de kertet, sőt utóbb teret is elneveztek róla Pozsonyban.
– fogalmazott a történész.
Liszt Ferenc a 19. század egyik legjelentősebb romantikus zeneszerzője, egyben az egyetemes zenetörténet egyik legnagyobb alakja volt, nem csoda tehát, hogy több nemzet is a magáénak szeretné vallani.
– Liszt köztudottan vegyes házasságból származott, édesanyja osztrák volt, Lager nevű, az édesapja pedig magyar: Liszt Ádám. Maga Liszt Ferenc Magyarországon született Sopron megyében, és világéletében ragaszkodott Magyarországhoz, és magyar útlevéllel járta be a világot.
– tette hozzá a történész.
Liszt Ferenc annak ellenére, hogy élete végéig nem tanult meg tökéletesen magyarul, magyar művésznek vallotta magát, amit többször kifejezésre is juttatott. „Bizonnyal megengedik nekem, hogy a magyar nyelvnek sajnálatos nem tudásától eltekintve, én születésemtől síromig szívemben és gondolataimban magyar maradjak” – nyilatkozta egy ízben a zeneszerző.
Megjelent a Magyar7 hetilap 2023/46. számában.