Kreatív feladványok a Természettudományi Triatlonon
Tudáspróbában, mérési feladatokban, ügyességi versenyen és drónversenyben mérték össze tudásukat a Természettudományi Triatlonban részt vevők. A matematika, fizika és informatika tudásra épülő nemzetközi versenyt december 11-13. között 16. alkalommal szervezték meg a Füleki Gimnáziumban. A megmérettetés a maga nemében egyedülálló a Felvidéken.

„Itt rámegyünk a nyomkövetőre, és hogyha lefuttatjuk a programot, akkor elvileg pontosan kijelöli a pontokat, ahol a mozgás elvégződött, és akkor itt már a grafikonban is pontosan fogjuk látni az adatokat” – magyarázza az egyik mérési feladat részmegoldását Agócs Boglárka.
A kísérlet során a diákoknak a videómérés alapján kellett meghatározniuk, hogy a Holdon mennyi a gravitációs gyorsulás mértéke.
„Ebben a fizikai videóban azt láthatjuk, hogy van két folyadékunk, egy-egy pohárban, és benne vannak fémvezetők” – ennél pedig a kisfilmen látható jelenséget magyarázzák, amit hangrögzítőre mondanak a diákok. Mivel csapatversenyről van szó, ezért párhuzamosan több feladattal is foglalkoznak. A megoldások során ötvözniük kell a matematika, a fizika és az informatika tantárgyból szerzett ismereteiket.
„A legnehezebb most ez a ventilátoros. Hogy van egy ventilátor és meg kell állapítani, hogy milyen feszültségnél mekkora a fordulatszáma” – mondta Danter Joel, a Dunaszerdahelyi Magyar Tanítási Nyelvű Magángimnázium diákja.
A versenynek idén is voltak online résztvevői. A sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium diákjai második alkalommal vettek részt a versenyen, ezúttal két csapattal neveztek.
„Kétféle feladat is teljesen új volt számunkra, úgyhogy mintha elölről tanultuk volna, mert otthon nem tanulunk ilyesmiket. Úgyhogy ez érdekes is volt, viszont fejtörést is okozott. A Coach 7 alkalmazás, a modellező program és a no thread, meg az MQ TT teljesen új volt számunkra” - mondta Péter Máté, a Székely Mikó Kollégium diák.
A Füleki Gimnázium tanárai igyekeznek minden évben változatos feladatsort összeállítani. Így a résztvevők játékos és kreatív feladványokkal is találkoztak.
„Az idei versenyre 15 csapat jelentkezett. Ez a legnagyobb létszám, amivel eddig működött a verseny. Úgyhogy bízom benne, hogy a megmérettetéssel hozzájárulunk ahhoz, hogy egy kicsit ráfókuszáljunk ezekre a tudományterületekre, hogy ez érdekes lehet, izgalmas lehet, és érdemes ebben akár versenyezni is” – nyilatkozta Molnár László, a Füleki Gimnázium tanára.
A természettudományi versenyek nagyszerű lehetőséget nyújtanak a diákoknak, hogy megmutassák tudásukat és kreativitásukat a különböző tudományterületeken. Az idén a jelenléti versenyen megosztott első helyet nyert a komáromi Selye János Gimnázium és a Dunaszerdahelyi Magyar Tanítási Nyelvű Magángimnázium csapata, az online versenyzők között a Párkányi Gimnázium csapata bizonyult a legjobbnak.