Koronavírus és a gyerekek
A gyermekek körülbelül ugyanannyira hajlamosak megfertőződni a koronavírussal, mint egy átlagos felnőtt. Erről Dominika Valent Raffajová molekuláris genetikus beszélt a DenníkN napilapnak.

A szlovákiai városok és falvak néhány napja bezárták játszótereiket, a bejáratoknál pedig táblák hirdetik, hogy belépni tilos. Ennek ellenére nem mindenki tartja tiszteletben a tilalmakat. Például némely pozsonyi játszótereken továbbra is látni szülőket gyerekeikkel.
A szülők nyilván abban bíznak, hogy a gyerekeknek kisebb az esélyük, hogy a koronavírussal megfertőződjenek. Ha pedig el is kapják a betegséget, könnyebben átvészelik a fertőzést.
Ugyanakkor Dominika Valent Raffajová molekuláris genetikus szerint ez az állítás nem teljesen igaz. Például egy tanulmány szerint, amelyet Kína déli részén található Sencsen városában készítettek, kimutatták, hogy a gyermekek körülbelül ugyanannyira hajlamosak megfertőződni az új koronavírussal, mint egy átlagos felnőtt. Az egyetlen és alapvető különbség abban rejlik, hogy a gyerekek esetében nem annyira magas a komplikációk aránya. Ezért úgy tűnhet, hogy a gyerekek ellenállóbbak a fertőzés ellen.
A gyerekek esetében a betegség lefolyása enyhébb. Egy tanulmányban, melyben 2143 koronavírussal fertőzött gyermeket vizsgáltak, 55-százalékuk tünetmentességet vagy csak enyhe tüneteket mutatott, és csak 5,6% volt kritikus állapotban.
Jelenleg nem tudni, milyen szerepet játszanak a gyerekek a koronavírus terjesztésében. Éppen a tünetmentességük az oka, hogy nem tesztelik őket annyira tüzetesen. Valószínű azonban, hogy a gyerekek jelentős szerepet játszanak a koronavírus terjesztésében, hasonlóképpen, ahogy ez a szezonális influenza esetében is történik.
Ugyanakkor a koronavírus esetében leginkább lokális jellegű terjesztésről beszélünk, amely a közös háztartásokban zajlik. A felnőttek sokkal hajlamosabbak a vírust terjeszteni, mivel sokkal többet utaznak, mint a gyerekek.
A genetikus egyetért azokkal az intézkedésekkel, amelyek alapján bezárták a szlovákiai játszótereket, mivel nagyon sok szülő és gyermek tartózkodik ezeken a helyeken. Tudjuk, hogy egy gyermek mindent a szájába vesz vagy megnyal. A játszóterek és a játszósarkok esetében ezért nagy a valószínűség a betegség terjesztésére.
Mivel sok betegség esetében a gyermekek tünetmentesek, így a szülők nem is tudatosítják, hogy más gyermeket is veszélyeztethetnek
– mondta Raffajová, aki szerint nagyon felelőtlen dolog a szülőktől, ha ebben az időszakban a bezárt játszóterekre viszik gyermekeiket.
Egy amerikai tanulmány szerint a SARS-CoV-2 vírus 2-3 napot is képes túlélni a rozsdamentes acélon és műanyagon. Valószínű, hogy a vírus több órát is képes túlélni a kinti környezetben és a mászókákon. Ebben az időszakban nagyon fontos a higiéniai szabályok betartása. A koronavírus-fertőzés megelőzésének érdekében a gyerekek kezeit gyakran és alaposan meg kell mosni szappannal legalább fél percig. A nagyobb gyerekek esetében védőmaszkokat is ajánlatos használni, hogy minimalizáljuk a cseppfertőzés esélyét – mondta a szakember.
Vannak azonban esetek, amikor egy szülő nem tud másként tenni. Ilyen az, amikor egy anyuka egyedül van a gyermekével, és mivel nem hagyhatja otthon, így magával viszi bevásárolni. Ez esetben el kell magyarázni a kicsiknek, hogy nem szabad semmihez nyúlniuk, és a nyilvános helyek látogatása után ajánlatos fertőtlenítő szappannal megmosni a gyerekek kezét. Az üzletekben pedig úgy kell mozogni, hogy a lehető legnagyobb mértékben elkerüljünk más embereket.
Ugyanakkor fontos, hogy a gyerekekkel kint is tartózkodjunk. Egy séta során feltöltődhetünk D-vitaminnal, és egyben a szülők és gyermekek számára is a kint töltött idő kellemes kikapcsolódás lehet.
Habár jelenleg nem engedhetjük meg, hogy a gyerekek rendszeresen kint tartózkodjanak, mégis naponta legalább fél órát ki kell menni a gyerekekkel. Erre legideálisabb hely a természet, ahová a szülő kijárhat gyermekeivel. Ellenben a járványveszély idején egyáltalán nem ajánlatosak a csoportos séták vagy a nagyszülők látogatásai – mondta a szakember.
