Könyvbemutató: A történelem a kortárs magyar regényekben
Február 27-én Görözdi Judit A történelem a kortárs magyar regényekben című monográfiájának bemutatóját tartották a Pozsony Magyar Intézetben.

A fővárosban szervezett rendezvényen maga a szerző, Görözdi Judit, a Szlovák Tudományos Akadémia Világirodalmi Intézetének vezetője, hungarológus, irodalomtörténész, valamint Gál Jenő (prágai Károly Egyetem), a kötet lektora, és az est moderátora, Gazdag József író, szerkesztő beszélgettek a szerzőnő legújabb tanulmánykötetéről.
Gál Jenő a kötet bemutatása során kiemelte, nagyon fontos tény, hogy Görözdi Judit könyve szlovák nyelven is megjelent. Mint elmondta, örömmel tölti el, hogy a szerző olyan magyar művekre hivatkozhat, amelyek szlovák fordításban is megjelentek.
A történelem a kortárs magyar regényekben (szlov. Dejiny v súčasných maďarských románoch) című tanulmánykötetében Görözdi Judit a kortárs magyar történelmi regényeket mutatja be a szlovák olvasóknak. Gazdag József szerint a szerző rendkívüli alapossággal, széles műveltségi horizonttal és nagy tudásanyagot mozgatva tett kísérletet a témával kapcsolatos kérdések megválaszolására.
Görözdi Judit művében azt elemzi, hogy a történelemmel foglalkozó irodalmi szövegek hogyan írják szét és bontják le a történelemtörténeteket, miképpen egészítik ki a múltról szóló ún. nagy elbeszélést, és mi módon gondolkodnak a történelemről.
A szerző tizenegy magyar író tizenkét művét veszi górcső alá, és ezen regények történelmi szemléletét tárgyalja: Esterházy Péter Harmonia Cealestis, Darvas László A könyvmutatványosok legendája, Márton László Testvériség I-III., Grendel Lajos Galeri, Závada Pál Természetes fény, Rakovszky Zsuzsa A kígyó árnyéka, Kováts Judit Hazátlanok, Bánki Éva Esőváros, N. Tóth Anikó Fényszilánkok, illetve Krasznahorkai László Háború és háború.
A monográfiával kapcsolatos beszélgetés során szó esett többek között a történelmi emlékezet dekonstrukciójáról Esterházy Péter regényeiben. Ugyanakkor kitértek arra is, hogy Görözdi könyvének egyik fejezetében külön a női szerzők – név szerint Rakovszky Zsuzsa, Kováts Judit, Bánki Éva és N. Tóth Anikó - regényeit tárgyalja.
Ezen írónők műveinek specifikuma, hogy női optikán keresztül szemlélik a történelmet. Ennek kapcsán feltehetjük a kérdést, mi is valójában a történelem? Azt jelenti-e, hogy ki nyerte a csatát, és ki került hatalmi pozícióba, vagy az is történelemnek számít, amikor az egy kisember vagy más marginalizált (pl. etnikai) csoportok szemszögéből mutatkozik be – mondta Görözdi Judit.
Kováts Judit egyik regényében például a szepességi németek és magyarok történetét dolgozza fel a 2. világháború alatt. Ez a történet nem része sem a magyar történelmi narratívának, mert annak határain kívül esik, sem a szlovák történelmi narratívának, mert nem szlovák történetről van szó – fejtette ki Görözdi Judit.
Ugyanakkor Závada Pál Természetes fény című regényében több elbeszélőt használ, akik mind másként látják ugyanazt a történelmi eseményt vagy pillanatot. Emellett a nyelvi elbeszélés ellentmond a könyvben megjelent képi anyaggal, ami további érdekes megfontolandó kérdéseket von maga után- mondta a szerző.
A tanulmánykötetet a Szlovák Tudományos Akadémia kiadója jelentette meg.