Kondé-emlékévet hirdettek a Csallóköz szívében
Dunaszerdahely városa tavaly jeles szülöttjét, a jogtudós Szladits Károlyt „emelte a magasba” egy emlékév keretében, idén pedig a város történetének talán legismertebb, mégis méltatlanul elfelejtett családja, a pókateleki Kondék előtt tiszteleg.

A jeles elődökre való visszatekintés, illetve a helytörténeti ismeretek bővítése érdekében tavaly év végén, még a Szladits-emlékévhez kötődve látott napvilágot két kiadvány. Ezekkel a város történelmét, illetve jeles személyiségeit szeretnék közelebb hozni a fiatalabbakhoz, fogalmazott A. Szabó László, Dunaszerdahely alpolgármestere. "A Kondé-emlékév meghirdetésével, valamint a várostörténeti kifestő, illetve Dunaszerdahely jeles személyiségeit bemutató kiskiadvány megjelentetésével nem valamiféle múltba révedés volt a célunk, hanem a városhoz való kötődés, vagy ha úgy tetszik, a lokálpatriotizmus megszilárdítása" – mondta az alpolgármester. A kiadványokat tavaly év végén szerették volna eljuttatni a város magyar óvodáiba és iskoláiba, ám a koronavírus-járvány ezt a tervet is átrendezte.
"Mivel tudatában vagyunk annak, hogy sok városlakó sem ismeri behatóan a település történetét, valamint annak egykori jeles személyiségeit, ezúttal a legkisebbeken, a gyerekeken keresztül próbáljuk meg eljuttatni hozzájuk a legalapvetőbb információkat. Meggyőződésünk, hogy a kiadványban szereplő egykori dunaszerdahelyi kiválóságok méltó példaképei lehetnek a felnövekvő nemzedéknek, és újabb értékek teremtésére is ösztönzik majd a fiatalokat. Köztük vannak ugyanis a jövő feltalálói, mérnökei, orvosai, pedagógusai, művészei, sportolói, és nem utolsósorban a leendő városvezetők is" – mondta el A. Szabó László.
– mondta Nagy Attila helytörténész.
A konzervatív beállítottságú társulás fő célja felhívni a figyelmet a helyi értékek fontosságára, valamint arra, hogy a magyar identitás, a lokálpatriotizmus nem avítt, molyrágta szövet, hanem épp ellenkezőleg, élő és jövőt adó alap.
– tette hozzá Nagy Attila, a Biró Márton Polgári Társulás elnöke. Ő a szerzője annak a brosúrának, amely Dunaszerdahely jeles személyiségeit veszi számba. Legfontosabb mondanivalója a fiataloknak, hogy tudatosítsák, városuk, Dunaszerdahely sok tudóst, művészt adott a régiónak és a hazának.
Ugyancsak Nagy Attila nevéhez fűződik a városi médiavállalat, a Perfects által megjelentetett várostörténeti kifestő, amelyet kifejezetten az óvodásoknak és az alapiskolák alsósainak szántak.
Ebben a település egykori és mai épületein keresztül mutatják meg Dunaszerdahely helyi értékeit, érzékeltetik, milyen változásokon ment keresztül a múltban a Csallóköz szíve. Kifesthetik a gyerekek a Nagyboldogasszony- és Szent György-templomot, a hajdani Fehér kastélyt, a régi vasútállomás épületét, vagy a ma Csallóközi Múzeumként ismert Sárga kastélyt, de a jelenkori Thermálpark épületét is.
"Külön büszkeséggel tölt el, hogy a rajzokat a lányom készítette" – mondta Nagy Attila. Az emlékév folyamán rendbe szeretnék tenni a köztemetőben lévő legrégebbi Kondé-sírt, ami az elhunytak maradványainak a kiemelésével járna, és kialakíthatnánk egy méltó kegyeleti helyet a családnak. A társulás régi terve a védett sírok, jeles személyiségek, néhai papok, lelkészek, katonák sírjainak gondozása, az „SOS – Mentsétek meg lelkeinket” program. Ezt is a fiatal generációk bevonásával képzelik el, mint ahogy nekik szólnak az emlékévben meghirdetésre kerülő művészeti és helytörténeti versenyek. A szakmai, illetve a kutatói oldalt pedig a Csallóközi Múzeummal közösen szervezett családtörténeti konferencia és kiállítás jelenítené meg. Ennek pedig egyfajta esszenciája, összegzése lesz az év végén megjelenő konferenciakötet, a Múzeumi Híradó ennek szentelt száma.
Az írás megjelent a Magyar7 hetilap 2022/04-es számában.