Kiszebábot készítettek virágvasárnapra Vízkeleten
A téltemetés ősi hagyományát elevenítették fel a mátyusföldi Vízkeleten. A Csemadok szervezésében kétnapos húsvétváró, tavaszköszöntő rendezvényt tartottak, amely a kiszebáb elúsztatásában csúcsosodott ki.

Első alkalommal készítettek és úsztattak kiszebábot Vízkeleten. A kis faluban már évtizedes hagyománya van a téli Lucázásnak, így most megpróbálkoznak a téltemetés ősi hagyományának felelevenítésével is. Reménykednek benne, hogy sikerül új szokást meghonosítani a faluban, hiszen az ilyen hagyományőrző alkalmakon találkozhat a falu apraja-nagyja – mondja a Vízkeleti Csemadok képviseletében Viczén Piroska és Király Katalin. Elárulják, a Lucázás népszokását a mátyusföldi kézműves-házaspárnak, Szomolai Adriannának és Szomolai Lászlónak köszönhetően sikerült feleleveníteni Vízkeleten. Ők vezetik a lassan huszadik évébe lépő Manóvár kézművestábort is, amelyet minden nyáron megszerveznek a vízkeleti futballpályán.
A húsvétváró tavaszköszöntőre is őket hívták meg, így a falu gyermekei szombaton ismét együtt kézműveskedhettek Szomolaiékkal. Különleges húsvéti díszeket, kopogtatókat, falidíszeket készítettek, kizárólag természetes alapanyagokból. Viczén Piroska és Király Katalin elárulták, ez az idei év első nyilvános Csemadok rendezvénye Vízkeleten, szeretnének most már újra életet hozni a vízkeleti közösségbe a hosszú pandémiás időszak után.
Szombaton öreg ruhákból és megfőzött fűzfavessző lepucolt és kiszárított hajából, Adri néni segítségével elkészítették a gyerekek a kiszebábot, amelyet a virágvasárnap délutánján leúsztattak a Fekete-Víz folyón. A rendezvényre a helyi önkéntes tűzoltók is kivonultak a gyerekek nagy örömére. „Haj, ki kisze haj, kivisszük a betegséget, behozzuk az egészséget, haj kisze haj” – hangzott a kiszebáb úsztatásához járó népi rigmus.
A kiszebáb égetés téltemető népszokás. A kiszebábu egy szalmából készült bábu, mely általában egy leányt ábrázol. A télűzéshez, a tavasz eljövetelének ünnepéhez kapcsolódó népszokás kelléke. A néphagyomány szerint a báb elégetése megszabadítja az embereket minden bútól és bajtól. Ma már vidéken is csak elvétve ismerik és tartják meg ezt a hagyományt, régi ünnepet.
