2024. december 4., 14:00

Kisújfalu iskolája egy kis paradicsom

Az iskola tavaly ünnepelte fennállásának 30. évfordulóját, amely 2021-ben a COVID19-pandémia miatt nem tudott megvalósulni. A visszaemlékezés megerősítette a közösséget. Nagyon fontos ez egy kisiskola számára, ahol mind a finanszírozás, mind a humán erőforrás terén nehézségek vannak.

Kisújfalu iskolásai
Fotó: Bokor Klára

Csenger Orsolya igazgatóval beszélgetünk, aki harmadik éve vezeti az iskolát.

Megtudtuk, az iskolát az idei tanévben 13 gyermek látogatja, akiket három pedagógus – Tóth Valéria, Fűri Erika és az igazgató asszony oktat. Az oktató-nevelő, fejlesztő munkát nagymértékben segíti Matušek Ovšonka Flóra, gyógypedagógus, Csiba Móricz Zsófia, logopédus. A szakemberek díján a szülők közösen osztoznak az önkormányzattal.

Egy épületben az óvodával

Kis iskola, kis óvoda, egy épület. Az óvodával több rendezvényt is közösen valósítanak meg, mint például a szülők számára szervezett karácsonyi és anyák napi műsort, farsangi jelmezbált, gyermeknapot, nyári tábort. Kis létszámú iskola lévén összevont osztállyal működnek. Minden évfolyamnak közös tanóra a testnevelés, technika és képzőművészet, valamint a természet- és környezetismeret. A gyerekeknek másfél órájuk van alkotni, ami nagyban segíti a munkában való elmélyülést, alaposságot, új technikák elsajátítását.

A képzőművészet terén az írásos hagyományainkból is merítnek, hiszen a kisújfalusi diákok régen maguk készítették gyékényből az iskolatáskájukat. E növény megmunkálásához Szénási Veronika, helyi népmesemondó, népi kézműves van a segítségükre.

„Öröm számomra, hogy Kisújfalu gyermekviseletéről századfordulós fotók kerültek elő, melyek arra motiváltak, hogy beadjunk egy pályázatot a magyarországi Csoóri Sándor Alaphoz, és megvarrathassuk a kisújfalusi gyerekviseleteket. Hála az égieknek nyertes pályázatunk született, 2750 € értékben kaptunk támogatást” – sorolja az igazgató asszony.

Kisújfalu kisiskola
Fotó:  Bokor Klára

Kitér arra is, mivel egy épületben vannak az óvodásokkal, így az iskola-előkészítősök heti egy alkalommal lesétálnak egy emeletet, és a Kukucskáló népi foglalkoztató keretén belül 45 percet töltenek leendő iskolatársaikkal.

A pedagógusok számára már ekkor látható, milyen fejlettségi szinten vannak az óvodások, így amennyiben szükséges, felhívják a szülők figyelmét a hiányosságokra, akiknek lehetőségük van tudatosan felzárkóztatni gyermekeiket az iskolakezdésre. Jelenleg 19 kis gyermek látogatja a helyi Napsugár óvodát, így az iskola is reménykedve tekint a jövőbe.

Igyekeznek diákjaikat a legtöbb elérhető versenyre felkészíteni magyar nyelvtől, a matematika versenyen át a szavaló- és énekversenyekig. Jó kapcsolatot ápolnak a helyi Humanity nappali foglalkoztatóval, melynek köszönhetően rendhagyó alkalmakkor a gyerekek nagyszülei, rokonai, falubeliek tartanak különböző kézműves foglalkozásokat a gyerekeknek.

Kisújfalu kisiskola
Fotó:  Bokor Klára

Mikor a helyszínen jártam, az iskola által megpályázott „Dajme spolu gól”(Lőjünk közösen gólt!) projektnek köszönhetően a gyerekek éppen Juhász Áron, fiatal tanárjelölt mozgásfejlesztő labdajátékait élvezték. Áron bácsi elmondta, hogy ez tulajdonképpen a foci népszerűsítése változatos eszközökkel. A gyerekek lelkesednek ezekért a foglalkozásokért, amelyeket általában a szabadban tartanak, de a téli időszakban egy nagyobb osztálytermet alakítják át erre a célra. A megpályázott programnak köszönhetően 600 € értékben kapott az iskola sportfelszerelést (sportmezeket és nadrágokat, különböző méretű labdákat, akadályokat). Rendhagyó testnevelés órának számítanak a helyi szakember, Fazekas Mónika gerinctorna foglalkozási is, ahová heti egy alkalommal járnak a kisdiákok.

Készülnek a kurrikuláris reformra

„Azt gondolom, a mai gyerekek tevékenységközpontú oktatást igényelnek. Ezt szem előtt tartva igyekszünk a tanóráinkat felépíteni. A szlovák nyelv oktatásához már második éve alkalmazzuk Bakos Adrianna Játékosan szlovákul módszerét, amely úgy látjuk elnyerte mind a tanulóink, mind pedig a pedagógusaink tetszését. Az írás- és olvasás, illetve matematika tanításához a magyar népi hagyományainkat hívjuk segítségül, melyek mozgással, énekekkel, mondókákkal átitatottak.

Kisújfalu kisiskola
Fotó:  Bokor Klára

Az idei tanévtől a környezet- és természetismeret órákat Tóth Vali tanító néni heti másfél órában tartja kisdiákjainknak. Célunk, hogy a tanóra első része gyakorlatorientált, a tanulók tapasztalataira épülő foglalkozás legyen, míg a második részében az elsajátított ismeretek feldolgozásán, elmélyítésén van a hangsúly. Igyekszünk odafigyelni tanulóink lelki épségére is, épp ezért minden hétfőt háromnegyedórás reggeli körrel nyitunk, ahol a hétre való hangolódással, népi szokásokhoz, hagyományokhoz fűződő történetekkel, dalocskával, ritmusjátékkal nyitunk meg. Mivel a népi kultúra iránt nagy az érdeklődésem, ezért számomra öröm az effajta foglalkozás” – emeli ki Csenger Orsolya.

Az iskola udvara
Az iskola udvara
Fotó:  Bokor Klára

„A 2026/27-es tanévtől az oktatási reform által az alsó és felső tagozat mellé, ún. ciklusokat vezetnek be. Az egyes ciklusba tartozik az 1., 2., 3. osztály, a másodikba a 4. és 5. Mi, mint kisiskola eldönthetjük, hogy csak az egyes ciklust választjuk, vagy a másodikat is, amihez viszont meg kell nyitnunk az 5. osztályt. A fenntartóval egyetértésben mindenképpen a második lehetőség mellett állunk. A kurrikuláris reform nehézsége és egyben szabadsága, hogy a minisztérium részéről nincs konkrét oktató-nevelő módszer kidolgozva, felállítva. Nehézség, hiszen nincsenek szigorú tanórai (idő) keretek, és könnyebbség, mert az iskola vezetősége ismerve az adott település, régió helyzetét, összetételét, érdeklődését, gondolkodását, „testreszabott” programot tud felállítani. Nekünk, pedagógusoknak, gondolkodásmódunkat, szemléletmódunkat kell fejleszteni, nyitottnak lenni a játékos módszertanra” – sorolja az intézményvezető.

Megtudtuk, az iskola rendelkezik informatikateremmel. Idén kaptak dotációt a minisztériumtól új digitális eszközökre: tanári laptopokra, okostévére, számítógépre. Rendszeresen járnak a gyermekek a komáromi Jókai Színház és a Komáromi Városi Művelődési Központ előadásaira, úszótanfolyamra, helyi szinten minden kulturális eseményen tematikus műsorral részt vesznek.

A kisiskola előnyei közé tartozik, hogy a gyerekeknek minden évben lehetőségük van megtanulni és fejleszteni úszástechnikájukat, így az alsó tagozat végére szinte nincs gyerek, aki ne tudna úszni.

Az igazgatónő segítségével megalakult Kisújfalun a Rákóczi Szövetség Ifjúsági Szervezete is, melynek vezetője Fodor Péter pedagógus. Az újonnan alakult szervezet célja, hogy a tanulóikban minél jobban elmélyüljön a Kárpát-medencéhez tartozás érzése, hogy anyaországi és határon túli új diáktársakat ismerhessenek meg, bővüljenek az ismereteik, és nem utolsó sorban céljuk, hogy a településen belül identitásában erős, aktív, kamaszokból álló közösség alakuljon ki. Emellett 2022-től a Szlovákiai Magyar Pedagógusszövetség Érsekújvári Területi Választmányának munkájába is aktívan belekapcsolódtak.

Kisújfalu kisiskola

Többen tartanak az összevont osztályoktól, de sok előnye van.

Otthonos, családias a hangulat, kisdiákjaiknak hamar meg kell tanulniuk önállóan dolgozni, figyelmesebbnek és türelmesebbnek lenni egymás iránt, hiszen egy osztályban két különböző évfolyamot tanít egyszerre a pedagógus, és több tanórán 6-10 éves korú gyerekek együtt vannak jelen. A második óra után van bő félórás szünet, amikor a gyerekek asztalhoz ülve friss tízórait kapnak, ha szép az idő, a tízórait követően az udvaron játszanak. Az étkezdében helyben főzik az egészséges ebédet. Van dicséret-vásáruk, ahol a gyerekek a begyűjtött dicséreteket iskolai eszközökre válthatják. Természetesen illetlen viselkedés esetén a dicséretek száma csökken. E dicséret-vásárt a szociális kompetenciák és magatartásuk fejlesztésének érdekében (segítőkészség, együttműködés, empátia) találtuk ki. Egyelőre úgy látjuk, motiválja kisdiákjainkat.

„Mindenképp kiemelném az önkormányzat erős támogatását, és az intézmény mellett működő szülői szövetség segítő munkáját. Utóbbi szervezet jelenlegi elnöke Mátyás Klára, akinek vezetésével idén is több alkalommal szerveztek és szerveznek adománygyűjtést intézményünk számára. E két szerv erős támogatása nélkül az intézmény nem tudna fennmaradni”- tájékoztat az igazgatónő. Az iskola fenntartója a község.

Geri Valéria
Fotó:  Bokor Klára

Geri Valéria polgármester kijelenti, az önkormányzat szándéka az iskola megtartása, ezt a szülők is igénylik. Azt is szeretnék, ha megnyílna az 5. osztály is, bár e körül még sok a kérdés, még nem tudni pontosan mik lesznek a nyitás feltételei.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.