2020. augusztus 4., 09:44

Kísérleti jelleggel konyhai hulladékot gyűjt Érsekújvár városa

Bár az önkormányzatok a törvényből kifolyólag csak 2021-től lesznek kötelesek biztosítani a konyhai biohulladék osztályozott gyűjtését, Érsekújvár önkormányzata e hónap elejétől kéthónapos kísérleti projektet indít, hogy januárban már a legjobb megoldást tudják választani.

Mint tudjuk, a szemeteskukákban leggyakrabban konyhai hulladék szerepel – főtt ételmaradékok, hús- és pékáru, gyümölcs, tejtermékek. Nem is lehet csodálkozni, hogy éktelen bűz terjed a szemetesek körül. Ez a fajta hulladék okozza az ún. hulladéklerakó gáz – metán, nitrogén-oxidok és hidrogén-szulfid – ellenőrizhetetlen termelődését.

A város a lakáskezelőkkel folytatott tanácskozást követően 23 lakótömböt és egy utcányi családi házat választott ki a projekt helyszínéül. Az itt élők augusztus elsejétől szeptember 30-ig külön fogják gyűjteni a konyhai hulladékot. A családi házak biológiailag lebomló zsákokkal ellátott vödröket kapnak, a lakótömbök elé zárható gyűjtőharangokat vagy konténereket tesznek le, és a kiválasztott bejáratok kulcsot kapnak a szemeteshez. A biohulladékot úgy a családi házaktól, mind a lakótömböktől hetente egyszer fogják elszállítani.

Érsekújvár városa két hónap elteltével kiértékeli a projektet, hogy az eredmény ismeretében döntsenek arról, hogy januártól a gyűjtés mely formáját fogják bevezetni.

A legolcsóbb megoldás az lenne, ha a biohulladékra minden háztartásnak zsákot osztanának ki és ráhagynák a lakosokra, hogy a hulladékot maguk vigyék ki a gyűjtőudvarba. Az önkormányzat onnan elszállítaná a legközelebbi biogázüzembe, amely képes volna ezt a mennyiséget megfelelően feldolgozni. Egy tonna biohulladék feldolgozásának ára hozzávetőlegesen 50 euró.

Érsekújvárban a lakosságtól beszedett szemétdíj fokozatosan csökken, a kiadás viszont növekszik. A különbséget a költségvetésből toldják ki. Ez nem kis összeg, a város 2018-ban 568.500 eurót fizetett hozzá a hulladékgazdálkodáshoz. Januártól a kiadások a konyhai biohulladék gyűjtésével is növekedni fognak – a város vezetése ezzel a kísérleti projekttel is a legjobb és leghatékonyabb megoldást keresi.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.