Elhúzták a királyréviek nótáját
A régi nótaestek hagyományát elevenítették fel a mátyusföldi Királyréven. A Kisbúcsúi nótaesten megünnepelték a Csemadok szervezet 75. születésnapját is. Kiosztották a polgármester- és faludíjakat is.

Nem is gondolná az ember, mennyi sok, ékes hangú hölgy lakja a mátyusföldi Királyrév faluját. A Káras Erzsébet által vezetett Őszi Rózsa Népdalcsoport hölgykoszorúja igazi amatőr virtuóz a magyar nóta területén. Kisbúcsúi nótaestet szerveztek, hogy felelevenítsék a régi magyaros nótaestek emlékét a faluban.
– mesél Szitás Schnábelt Karolina, a Kisbúcsúi nótaest főszervezője, aki a Csemadok Galánta-Vágsellyei Területi Választmányának emléklapját is megkapta Baranyai Alajostól a területi választmány elnökétől a nótaest keretén belül megrendezett díjkiosztón.
A Csemadok 75 évéről Baranyai Alajos beszélt a királyrévi közönség előtt, kiemelte nagyon fontos az, hogy a helyi szervezetek akarjanak kultúrát szervezni, és életben tartsák a helyi magyar hagyományokat, sőt átadják őket az utókornak, hogy még 75 év múlva is felhangozgasson a magyar nóta a mátyusföldi településeken is.
A születésnap alkalmából Szitás Schnábelt Karolina, Faragó Eleonóra és Erdélyi Csaba kapta meg a Csemadok emléklapját áldozatos munkájáért.
A díjeső ezzel nem ért véget. A nótaest első felvonásának záróakkordjaként Királyrév polgármestere, Agócs Gergely polgármester-díjban részesítette Káras Erzsébetet, a magyar nóta helyi őrét. Mézes Márta is polgármesteri díjban részesült, aki a Csemadok helyi alapszervezetének oszlopos tagjaként és a község alkalmazottaként az összes rendezvény szervezésében és kivitelezésében aktívan részt vállalt és idén töltötte be 60. életévét. Csak úgy, mint Királyrév legendás tanító nénije, Puskás Erzsébet, a Süss fel nap! Kézműves táborok alapítója, a Csemadok Királyrévi Alapszervezetének oszlopos vezetőségi tagja. Polgármesteri elismerésben részesült a királyrévi hetvenéves Juhos Zoltán is, aki 2016-ban teljesítette a híres El Caminot, amikor 45 nap alatt jutott el Santiago de Compostellába. Ezután 2017-ben gyalogos zarándokútra indult Csíksomlyóba, ahova a pünkösdi búcsúra érkezett meg. Gyalog útjai során nem felejtette el magával vinni Királyrév zászlóját, ezzel is népszerűsítve a községet. A királyrévi gyalog és emléktúrákon is részt vesz.
Királyrév faludíját a jubileum alkalmából a Csemadok helyi alapszervezete nevében annak elnöke, Erdélyi Csaba vette át.
Hallgatók, andalgók, csárdások, édesanyák szeretetéről írt nóták csendültek fel, sokszor vastapsot érdemelve a népes számú közönségtől. Saját, királyrévi életről, legényekről, leányokról szóló szerzemények is felcsendültek. A nótát Drahos Bangó és zenekara húzta a királyrévi színpadon. Ízig vérig úriember zenészek ők, akik már a fél világot bejárták, hogy terjesszék a magyar nótát, mint hungarikumot, és megismertessék a világgal a magyar cigányzene alázatos és minden szívet megnyerő minőségét.
A közel háromórás nótaest végén a közönség az Isten védd meg szép hazánkat kezdetű magyar népdalt énekelte el az előadókkal együtt. Ezt a népdalt A Csitári hegyek alatt kezdetű népdal dallamára komponálták.
A nótaest alkalmával a jelenlevők megtekinthették a kultúrház előadótermében összeállított kiállítást, amely régi helyi fotókat, újságkivágásokat, sajtómegjelenéseket, népi tárgyakat tartalmaz.
