Királyhelmeci Művelődési Esték a Covid-19 árnyékában
A Bodrogközi Magyar Közösség Háza három közérdekű online előadást is műsorára tűzött a Királyhelmeci Művelődési Esték keretében. Mindhárom korunk legveszélyesebb fertőző betegségével foglalkozott. Elsőként a helyi kórház gyerekgyógyász főorvosa, Bánhegyi András tartott előadás A Covid-19 árnyékában /I. rész/ címmel, majd Vaszily Mária körzeti orvos folytatta a témát a háziorvosok teendőinek ecsetelésével, végül Chachaľak Judit belgyógyász főorvos zárta a sort, aki közelebb hozta az érdeklődőkhöz a Covid-osztályon folyó munkát, beszélt a vakcinákról és a Poszt-COVID szindrómáról.

Bánhegyi doktor úr előadásában hangsúlyt kapott a Covid első és második hulláma közötti különbség a gyerekek megbetegedése szempontjából, beszélt a megelőzés fontosságáról és annak tényezőiről, az immunrendszer erősítésének mikéntjéről. Elmondta, egy gyerek megbetegedésének milyen stádiumai vannak, és mikor mi a szülő teendője. Végül hangsúlyozta a védőoltás fontosságát.
A háziorvosok szemüvegén keresztül láttatta a betegséget Vaszily Mária doktornő. Ő mondandójában egyrészt arra összpontosított, hogy milyen tényezők befolyásolják a megbetegedést, mi a különbség az egyes tesztfajták között, mikor kell a betegnek háziorvosához fordulnia. Külön kiemelte azt a tényt, hogy maga az antibiotikum nincs hatással a vírusra, azt társfertőzés esetén, a súlyosabb szövődmények megelőzése érdekében szokták csak előírni. Kiemelte: az, hogy
a 65 év felettiek számára nem kötelező a tesztelés, hamis biztonságérzetet kelthet, ezért aki nem érzi jól magát, első lépésként menjen el szűrésre.
Chachaľák főorvosnő előadásának központjában a helyi Covid-osztályon folyó munka állott. Megtudhattuk, hogy
a fertőzés célszerve a tüdő. A fertőzöttek mintegy 3 százaléka nehezen birkózik meg a betegséggel, ezek 5 százaléka kerül lélegeztetőgépre.
Az a legideálisabb, ha az emberi szervezet közepes ellenállást tanúsít a fertőzéssel szemben.
Elmondta, hogyan jönnek létre a mutációk, mi történik azokkal, akik jelentkeznek a Covid osztály rendelőjében, illetve azokkal, akiknek be kell feküdniük oda. A Covid-osztály belgyógyászati részén 10 százalékos az elhalálozás, míg a sürgősségi kórteremben 79 százalék.
Sajnos, a Post-Covid szindróma a betegségen átesettek 20-50 százalékát is érintheti. Végül érvelt a védőoltás fontossága mellett, cáfolva azokat a hiedelmeket, amelyeknek semmi alapjuk sincs az oltásokkal kapcsolatosan.
Az elhangzó előadásokat elsősorban azoknak ajánljuk, akik nem követik a médiákban a témával kapcsolatos beszélgetéseket, a közölt cikkeket. Az előadások az alábbi linkeken tekinthetőek meg:
