Kié lesz a kassai Jakab-palota?
Erre a kérdésre már évtizedek óta keresik a választ. Folyik a pereskedés annak kapcsán, kinek a tulajdona a Kassa belvárosában található, a város egyik nevezetességének számító, de lassan huszonöt éve kihasználatlanul álló Jakab-palota. A legfrissebb fejlemény, hogy a legfelsőbb bíróság visszautalta az ügyet a kerületi bírósághoz. A városvezetés szerint ez a döntés jelentősen növeli az esélyeiket a per megnyerésére.

A palotát az építési vállalkozóként tevékenykedő Jakab fivérek építették 1899-ben, az egykori városfalon kívül, a Malomárok partján. A neogótikus stílusú palota építésénél felhasználták a nem sokkal korábban felújításon átesett Szent Erzsébet-dóm egyes lecserélt elemeit, faragványait. 1908-ban Bárkány Hugó műépítész vásárolta meg, majd 1941-ben elcserélte a Fő utcán álló egyik házért. Az új tulajdonos a hollóházi porcelángyárat is vezető és fellendítő Szakmáry Károly kassai porcelánkereskedő lett, aki 1945-ben Brazíliába emigrált. A palotát – amely rövid ideig Edvard Beneš székhelye is volt, itt hirdették ki a kassai kormányprogramot – államosították, 1991-ben pedig a város tulajdonába került, reprezentációs célokra használták.
A rendszerváltás után azonban Bárkány Hugó lánya igyekezett megszerezni a tulajdonjogot, de nem járt sikerrel. 2011-ben Szakmáry Károly leszármazottai is pert indítottak.
A járásbíróság 2016-ban elutasította a keresetet, azaz a város javára döntött, ezt azonban két évvel később a kerületi bíróság semmisé nyilvánította. 2019-ben a járásbíróság másodfokon a Szakmáry-örökösök kizárólagos tulajdonának nyilvánította a palotát és a hozzá tartozó telkeket, amit a város fellebbezését követően 2021-ben a kerületi bíróság is megerősített. 2022 februárjában a város a legfelsőbb bírósághoz fordult, amely három év elteltével nekik adott igazat. Megsemmisítette a kerületi bíróság döntését és visszautalta az ügyet a korábban eljáró kerületi bírósághoz.
Jaroslav Polaček, Kassa főpolgármestere sajtótájékoztatón számolt be a legfelsőbb bíróság döntéséről, ami szerinte jelentősen növeli az esélyeiket a per megnyerésére.
– Nagyon közel vagyunk a célhoz, hogy 25 évnyi huzavona után végre visszaadhassuk a palotát minden kassainak – mondta.
A tulajdoni lapon jelenleg is a város szerepel tulajdonosként, ám a folyamatban lévő per miatt csak korlátozottan rendelkezhetett az ingatlannal. Polaček bízik benne, hogy a kerülti bíróság a város javára dönt, és így belátható időn belül megnyílhatnak a palota kapui. Ez után elkezdhetnék a régóta elhanyagolt épület felújítását.
– fogalmazott Polaček.
A Szakmáry-örökösök ügyvédje, Alena Zadáková közölte, tiszteletben tartják a legfelsőbb bíróság döntését. Szerinte nem zavaró számukra, mivel a tulajdonjog megállapítására irányuló keresetük más, bizonyítékokkal kellően alátámasztott tényeken alapul. Hozzátette, jelenleg a 2019-es járásbírósági ítélet az érvényes.
– Ez pedig kimondja, hogy a Jakab-palota Szakmáry Károly örökségének a része, aki ügyfeleim édesapja, illetve nagyapja volt. Két ügyfelem a Jakab-palotában lakott 1945-ig, amikor is el kellett hagyniuk az épületet – mondta.
Megjelent a Magyar7 2025/12. számában.
