2025. február 10., 11:27

Kibővült a Nógrádi Mikszáth Lexikon

Szklabonya után másodikként Rimaszombatban mutatták be a Praznovszky Mihály által jegyzett Nógrádi Mikszáth Lexikont, amely a több mint harminc évvel ezelőtt ugyanilyen címmel kiadott kötet bővített, átdolgozott változata.

könyvbemutató
Praznovszky Mihály ése Csipka Rozália
Fotó: Virsinszky Tamás

A könyvbemutatóra a Pósa Lajos Társaság szervezésében megvalósuló, idei első Légy Lámpás est keretében került sor. A kötet írójával Csipka Rozália szerkesztő beszélgetett.

Praznovszky Mihály elmondta, hogy ez a lexikon egy különleges, beazonosíthatatlan műfajú könyv. Nem életrajzi lexikon, nem tudományos, doktori disszertáció alapját képező munka, sokkal inkább egy olvasmány, Mikszáthoz vezérlő színes kalauz. Oda sorolható a Mikszáth-szakirodalomhoz, de annak csak a végére. Sok minden van benne a nagy palóc mesemondóról: jeles mondásainak idézetgyűjteménye, többféle életműsorozat, még befejezetlen kritikai kiadás, fotográfiáinak gyűjteménye, szobrainak kötete, gasztronómiai lexikona.

A Mikszáth Kálmán Társaság gondozásában kiadott könyv közel százharminc oldalon át, betűrendben, A–Zs-ig szócikkekben összegzi az író nógrádi kötődését. Stílusa nem tudományos, inkább a szépirodalomhoz közelít. Humor és bölcsesség, irónia és szeretet, ember-

ismeret és a költői lélek szép harmóniája tárul elénk. Megtudjuk belőle, hogy az átkeresztelt falvak, szereplők léteztek-e valójában, a szerző segít ezek beazonosításában, s számot ad azon valós személyekről, akik hatással voltak Mikszáthra. Közülük többen az író egyes műveiben is megjelennek.

Nógrádi Mikszáth Lexikon
Nógrádi Mikszáth Lexikon
Fotó:  Virsinszky Tamás

A szerző érdekes információkkal szolgál Mikszáth szerelmeiről, évfolyamtársairól, egykori tanárairól, szklabonyai emberekről, illetve a történelmi Nógrád vármegyéhez kötődő személyekről.

– A cím egy kicsit megtévesztő, mert nem csupán Nógrádról van szó. Nem pusztán nógrádi helyszínek és nógrádi barátok vannak megemlítve, hanem kicsit túlmegyünk annak határán Hont és Gömör vármegye területére, amit tulajdonképpen úgy is hívhatunk egységesen, hogy Palócország. Mert ez az igazi helyszíne a Mikszáth műveknek, elbeszéléseinek. Őt magát is nagy palócnak hívták – mutatott rá Csipka Rozália.

A vetítéssel színesített könyvbemutató felért egy rendhagyó irodalomtörténeti utazással, Mikszáth mellett szó volt a korról, amelyben élt és persze olyan neves kortársairól, mint Blaha Lujza, Pósa Lajos, vagy éppen az idén születésének 200. évfordulója okán sokat emlegetett Jókai Mór.

Megjelent a Magyar7 2025/5. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.