Kézműves tábor a Kaszás Attila tájház ölelésében - KÉPEKKEL
Tizenhatodik éve szervezik meg a mátyusföldi Zsigárd kisközségben a Kaszás Attila Kulturális Fesztivált. Ennek keretében mindig három táborra kerül sor – így fogadja a gyermekeket nyáron, három héten keresztül a kézművestábor, a Gál Tamás és Kiss Szilvia színművészek által vezetett drámapedagógiai tábor, valamint a néptánc tábor.

A zsigárdi Kaszás Attila tájház az idén is otthont adott a méltán népszerű kistérségi kézműves tábornak. Egy generáció cseperedett már fel azóta, hogy tizenhat éve először megrendezték ezt a fantasztikus hangulatú, magyar hagyományokat és kultúrát őrző tábort.
Mára már a régi táborozók gyermekei járnak ide, hogy szakértő kézművesekkel és tanító nénikkel, vagy önkéntesekkel alkossanak.
A kézművesek közül évek óta visszajár a táborba a Szomolai házaspár, akikkel a régió szinte összes gyermeke találkozott már valamilyen kézműves foglalkozáson.
– magyarázta Szomolai Adrianna.
A fiatalok, a gyerekek jó helyen, jó közösségben vannak, a tájház szép, régies hangulatú, ódon falai pedig megadják a magyar népiesség igazi hangulatát.
„Agyagból is gyárthattunk tárgyakat, szép faliképeket készítettünk virágokból, volt gyöngyfűzés és fonalból való alkotás is. Sosem unatkozunk itt“ – mesélték a gyerekek a táborban.
A konyhában mindig esik egy-egy jó szó, vagy ízes falusi beszéd, ott gyűlnek össze a tábor tyúkanyói, őrzői, akik már tapasztalattal vezényelik le a menetet. Hagymás- zsíros kenyeret készítenek, innivalót, töltenek, perecet osztogatnak és ha van rá érdeklődő, Ria néni a tájház őre és ismerője szíves-örömest bemutatja a házat és annak népies berendezését is.
A Kaszás Attila kulturális nyár kapott támogatást a Kultminortól, de a megnövekedett árak itt is fejtörést okoztak. A pályaztok értelmében így a főszervező már nem csak a Pro Traditone polgári társulás és a Csemadok, hanem a helyi alapiskola is. Az oktatási intézmény pályázta meg a Kiss Szilvia és Gál Tamás színművészek színjátszó táborát, amely minden évben egy kis gálával végződik.
Az idei tábor témája Petőfi Sándor költészete lesz – tudtuk meg Baranyai Szabinától a táborok egyik főszervezőjétől, aki örül annak, hogy a kézműves tábor érdekében az egész közösség megmozdult, jöttek a helyiek, és hozták a fonalat, a kis üvegeket, a finomságokat, ha kellett akkor a padokat, amelyeken a táborlakók ültek.
