Két ország – egy fesztivál
Ez a mottója a Nógrádi Nemzetközi Folklórfesztiválnak, amelynek az idei volt a 28. évfolyama, és az államhatárral elválasztott történelmi nógrádi régió mindkét oldalán egyszerre valósult meg. A fesztivál főszervezője a losonci székhelyű Nógrádi Művelődési Központ.

Az esemény fő célkitűzése a folklór sokszínűségének bemutatása Európa különböző országaiból érkező együttesek műsoraival, valamint a helyi hagyományokat éltető művészeti csoportok bemutatása és bevonása a fesztivál vérkeringésébe. A július 24-e és 28-a közötti népművészeti programkavalkád előadásait a nógrádi régió szlovákiai és magyarországi részének több településén is megtekinthették az érdeklődők.
Idén tizenegy magyarországi és szlovákiai település kapcsolódott be, Losonc és Fülek mellett, a többi között Divény, Videfalva, Gács, Nagyzellő és Poltár. A megnyitóra hagyományosan a somoskői vár tövében került sor, a nyitógála Losoncon, a fesztiválzáró pedig Bánkon valósult meg.
Az idei programhelyszínek között ismét szerepelt Fülek, ahol a fesztivál egyben a 33. Palóc Napok programsorozatának nyitórendezvénye is volt. Megtartották a Bográcsos Ételek Versenyét és a napot az Unicumbia zenekar fergeteges kubai táncestje zárta.
Tócsni, palócleves, pacalleves, kakashere pörkölt és gulyásleves is készült a katlanos ételek versenyén, amelyen a Csemadok Füleki Alapszervezete szakácsának, Zupko Lászlónak a vegyes gulyását, a karancslapujtői Duci Csapat cukkinis tócsnival kínált kakashere pörköltjét és a füleki Ferenc Family gyomorkímélő pacallevesét emelte ki a zsűri.
Mátyás Zoltán, a bécsi Fekete sashoz nevű étterem egykori főszakácsa szerint a jó étek titka az, ha a szakács a szívét és a lelkét is „belefőzi” az ételbe.
Idén tíz csapat vett részt a gasztrofesztiválon. A három legjobb mellett versenyben volt a Banya Klub, a 47.sz. Kohary István Cserkészcsapat, a Iuvenis Neogradiensis Polgári Társulás, a Csemadok Nógrádi Területi Választmánya, a Pro Kultúra Füleki Férfikar két csapattal és az Erős Nők – Femine Fortis csapata.
Varga Norbert, a Füleki Városi Művelődési Központ munkatársa, szervező örömét fejezte ki, hogy a város újra otthont adhat a rendezvénynek.
– nyilatkozta Varga Norbert.
A Nemzetközi Nógrádi Folklórfesztivál 1995-ben indult, és hosszú ideig ez volt a térség meghatározó fesztiválja. 2013-ban a programhelyszínek redukálódtak, de 2022-ben a Nógrádi Művelődési Intézet kezdeményezésére új lendületet vett, és ekkor tért vissza a fesztivál Fülekre is.
"Hét év szünet után ismét vendégül láthatjuk a külföldi együtteseket, illetve a népművészettel foglalkozó hazai csoportokat. A meghívottak listáját igyekeztünk úgy összeállítani, hogy minél szélesebb palettáját mutassuk meg az európai tánckultúrának."
A színpadi műsort a hazai Foncsik Énekegyüttes és a Barko zenekar programja nyitotta meg, majd a Ďatelinka zenekar és a Jánošík Néptáncegyüttes szólistái léptek színpadra. Műsorukban legújabb CD-jük zenei anyagát mutatták be, ízelítőt adva a nógrádi és a délvidéki szlovákok zenei hagyományaiból. Idén az egyik külföldi fellépő a hollandiai Apeldoorn városából érkezett Phoenix Folklore nevű csoport volt. Mottójuk, a „Feel the Folklore” (Érezd a folklórt) tökéletesen kifejezi a gazdag holland hagyományok és kultúra megismertetése iránti elkötelezettségüket. Előadásaik során arra invitálják a közönséget, hogy egy-egy keringő, mazurka vagy polka erejéig maguk is próbálják ki a holland néptáncot.
A bulgáriai Nashenci Néptáncegyüttes 1979-ben alakult a bulgáriai Stara Zagorában, 1980 óta az ország egyik legkiemelkedőbb együttese. Olyan szellemi műhely, amely a bolgár folklórt és hagyományos kultúrát kedvelő és ápolni vágyó fiatalokat köti össze. A csoport gazdag repertoárjában Bulgária valamennyi néprajzi tájegységének tánchagyománya szerepel.
A Košár Néptáncegyüttes 2018-ban alakult Valašské Meziříčí városában az 1999-ben létrejött Ovečky Gyermek Néptáncegyüttes ifjúsági csoportjaként. Az együttest jelenleg 14 és 23 év közötti táncosok alkotják. A csoport főként saját régiója, azaz a Morva-Havasalföld folklórját viszi színpadra. Fontos számukra, hogy a vidék hagyományos táncait eredeti formában adják elő, ám a táncok és dalok autentikus bemutatásán kívül súlyt helyeznek a régió gazdag és változatos viseletének megjelenítésére is.
A fellépő csoportok sokszínűsége is megmutatta, hogy a Nógrádi Nemzetközi Folklórfesztivál elérte célját, amely a különböző kultúrák és népi hagyományok életben tartása, színpadi formában való továbbadása.
Megjelent a MAGYAR7 31. számában.