2024. szeptember 10., 16:30

Két kastély, egy nemesi család

Galánta városa két Esterházy-kastéllyal büszkélkedhet. Kevesen tudják azonban, hogy a történelmi család szempontjából nem az impozáns, neogótikus kastély volt a jelentősebb, hanem a város szélén álló, miniatűr reneszánsz Esterházy-kastély. Ez volt ugyanis az ősi fészek. Nagy meglepetés volt Galántán, amikor az elmúlt hetekben hazatért az Esterházy család három ágának apraja-nagyja, hogy hosszas idők civódásait elsimítsa, és új szövetséget kössön. 

Esterházy-kastély - Galánta
Az Esterházy de Galantha család hazatért elődei rezidenciájába
Fotó: Szomolai Andrea

A nagyvezekényi csata tragikus történéseit elevenítették fel az idei galántai Esterházy-napokon. A neogótikus Esterházy-kastély megmentéséért és a nemesi család örökségéért dolgozó társulások és a város immár nyolc éve tart történelmi játékokat. A Fringia hagyományőrző egyesület és a tatai vár seymenjei (fizetett zsoldosok, a szerk. megj.) gyönyörű, korhű kosztümökben, nemesi kiállással érkeznek ilyenkor Galántára, hogy rekonstruálják a vidék és az Esterházy család történetének fontos eseményeit. 

Esterházy-kastély - Galánta
A Fringia csoport korhű viseletben méltó képviselője a történelmi játékoknak
Fotó:  Szomolai Andrea

Az előadás a nagyvezekényi csatával kezdődik, majd a csatában elesett négy Esterházy (Esterházy László, a nádor fia, pápai főkapitány, Esterházy Ferenc balassagyarmati főkapitány, Esterházy Tamás lévai vicekapitány, és Esterházy Gáspár aranysarkantyús lovag) nagyszombati temetésével folytatódik a történelmi színház, végül a barokk esküvővel zárul.

Az idei rendezvény különösen nagyszabású volt, mert a város vezetése egy új Interreg projekt bemutatásával is készült. Galánta és Tata városok határon átnyúló kapcsolatának és az Esterházy Heritage – Preserving History for Future Generations – Esterházy-örökség – a történelem megőrzése a jövő generációk számára című projektnek köszönhetően ugyanis megújult a reneszánsz kiskastély, amely az Esterházy de Galantha család ősi fészke, lakhelye volt.

Innen indultak a nagyvilágba, itt írták be magukat örökre a magyarság és a Mátyusföld történelmébe az Esterházy grófok és grófnék. A díszesebb, neogótikus kastély leginkább uradalomként működött vagy védelmi funkciókat látott el.

Esterházy-kastély - Galánta
Tata várának seymenjei a nagyvezekényi csatában
Fotó:  Szomolai Andrea
Hazatérés

Felemelő perceket élhettek át azok, akik kilátogattak a nagyvezekényi csata rekonstrukciójára. Minden évben szép és sokakat vonz a történelmi játék, de ami idén történt, egyszeri és megismételhetetlen.

A szervezők még csak nem is sejtették, hogy az 1652-ben lezajlott, nagy veszteségekkel járó csatát felelevenítő történelmi játékokat idén az Esterházy de Galántha család tagjai is meglátogatják. A legidősebbtől a legkisebb Esterházy utódig, aki alig kétéves, Bécsben született és a Miklós nevet kapta. Sőt a játékban is szerepelt, mint ahogy a többi kis Esterházy, hagyták, hogy a török „elrabolja” őket, kardot ragadtak, és rátámadtak a törökre. A csata végén a Fringia csoport vezetője arra kérte az Esterházy gyerekeket, hogy adjanak le egy lövést az ágyúból, megkeresztelve ezzel a jelentős családi szövetséget, amit a család újra megkötött Galántán

Az idei rendezvényen tiszteletét tette a hercegi cím várományosa, Paul VI. Anton Maximilian Nikolaus Esterházy de Galántha, XIII. Antal II. Esterházy de Galántha herceg fia, aki feleségével, Franciskával (közismert nevén Sissi) és fiukkal érkezett. Az ő apja, XIII. Antal II. Esterházy de Galántha 2023-ban, a Galántai Vásár 37. évfordulója alkalmából látogatott el a városba, amikor is Galánta város díszpolgári címet adományozott neki. 

Paul VI. herceg majd egyszer szimbolikusan átveszi az Esterházy család örökségét, folytatva és erősítve apja mély kapcsolatát a történelmi örökséghez, amit ez a jelentős család képvisel. Családtagok érkeztek a fraknói, a cseszneki és a zólyomi ágból is. Ez utóbbi képviseletében Esterházy Móric és családja jött el az ősi fészekbe, nem mellesleg ő volt az, aki ezt a nagy családi találkozót és a felvidéki látogatást kezdeményezte. Esterházy Béla, a cseszneki ág feje is eljött Galántára. 

A népes Esterházy-rokonság Nagyszombatban is tiszteletét tette, ahol kérésükre kinyitották őseik kriptáját. Történelmi pillanat volt, amikor a négy Esterházy utód együtt tartotta a kripta fedelét felnyitó láncot.

Esterházy-kastély - Galánta
Kolek Péter és Takáč Zsolt köszönti a három Esterházy-ág fejét Galántán
Fotó:  Szomolai Andrea
Ilyen megtisztelő vendégsereg még nem járt Galántán. Amikor telefonáltak, hogy megérkeztek az Esterházyak, el sem akartam hinni. Jelenlétük mély érzelmi dimenziót adott az eseménynek

– mondta Kolek Péter, Galánta polgármestere. 

Takáč Zsolt évek óta sokat fáradozik azon, hogy visszahozza a köztudatba Galánta és az Esterházy család kapcsolatát.

 Ez olyan történelmi jelentőségű pillanat, amelyet most még szinte fel sem fogunk. Évtizedek óta dolgozunk azon Galántán, hogy az Esterházy-kastély és az örökség feléledjen, és most itt vannak a hercegek, az unokatestvérek, azok, akikhez Galánta mindig is szívvel-lélekkel tartozni fog. Itt kötöttek új szövetséget a mi kastélyunkban!

Elmondtuk nekik, hogy egy Interreg projekt keretében megújul  családjuk ősi fészke, a reneszánsz kastély is. Bevallom, sírtam a meghatódottságtól, amikor megérkeztek, és beérni láttam a hosszan tartó munkánk gyümölcsét, beteljesedni az Esterházy-vérvonal sorsát – magyarázta izgatottan Takáč Zsolt, aki Esterházy Pálként szól a közönséghez a történelmi játékokon. 

Az örökség tovább él
Jelentős napok ezek az Esterházy de Galántha család életében. Azért jöttünk el őseink lakóhelyére, hogy elsimítsuk a régi ellentéteket, és szövetséget kössünk az ősi örökség ápolásának jegyében, ehhez mindannyiunknak itt kell lennünk. Nagy megtiszteltetés számunkra látni és érezni, hogy itt, Galántán egy komoly közösség alakult ki annak érdekében, hogy a történelem ne menjen feledésbe, és a nevünk, vérvonalunk fennmaradjon

– nyilatkozta lapunknak Esterházy Pál Antal, a hercegi cím várományosa. 

– Végignéztük annak a csatának a rekonstrukcióját, amelyben őseink harcoltak, és tanulni szeretnénk a múlt hibáiból, valamint büszkék vagyunk arra, hogy elődeink kiálltak az emberekért, és egyként harcoltak velük a csatatéren és a mindennapi életben is egy jobb világért. Ez roppant fontos a családunk számára. Nagy, fantasztikus pillanat volt a család életében, hogy a három ág feje egyszerre jelent meg a nagyszombati kriptánál a Keresztelő Szent János-székesegyházban. Mi, családfők együtt tarthattuk a láncot, aminek szimbolikus jelentősége van, meg is hatódtunk mindannyian. 

Megújuló ősi rezidencia

Galánta városa örömmel tájékoztatta az Esterházy családot, hogy a Tatával közös Interreg projekt keretében felújítják a reneszánsz Esterházy-kastély belső tereit, a homlokzatot, új vízvezetékeket és csatornahálózatot építenek, kicserélik az elektromos vezetékeket, felújítják a házasságkötő termet, és tanösvényt alakítanak ki az Esterházy család történetéről. Jelenleg már a közbeszerzési folyamat zajlik.

A támogatás teljes összege meghaladja az egymillió 250 ezer eurót, s célja az Esterházy névhez kapcsolódó épített örökség megőrzése, valamint Galánta és Tata kapcsolatának a szorosabbá fűzése, hiszen a két települést a közös történelem hozta össze, ami nagyon szoros szövetség.

Esterházy-kastély - Galánta
A galántai reneszánsz Esterházy-kastély honismereti múzeum
Fotó:  Szomolai Andrea

A kisebbik galántai kastélyt Esterházy Ferenc építtette 1600 körül. A kastély 1992-ben, a teljes rekonstrukciót követően nyerte el mai arculatát. A múltban egy gyönyörű parkban állt, eredeti, kéttraktusos elrendezését kisebb változtatásokkal a mai napig megőrizte. A kastélyt egy téglalap alakú erődítmény vette körül, saroktornyokkal, végül egy vizesárok. A főbejárat, amelyet felvonóhíd biztosított, a déli oldalon volt. Az erődítmény építése 1647–1648-ban fejeződött be. A 19. század második felében és a 20. század elején az épület a funkcióváltozások miatt fokozatosan lepusztult. A kastélyban műhelyeket, tornatermet és műtermeket alakítottak ki. 

Az 1970-es években az erődítményeket lebontották, és az épületet pusztulásra ítélték. Le akarták bontani, s csak a műemlékvédelmi hatóságok beavatkozásának köszönhetően sikerült megmenteni, és megkezdődtek a helyreállítás előkészületei. A felújítás több mint 10 évig tartott, 1992. április 17-én nyitották meg a nagyközönség előtt. 

Az épület több mint 20 éve a város kulturális tereként szolgál. Itt találhatók például a 19. század végi polgárházak, valamint a Galánta és környéke helytörténetét bemutató tárlat. A kastély gyönyörű esketőtermében nagyon sokan mondták ki a boldogító igent.

Az interreges projekt végrehajtása 2024. július 1-jén kezdődött, és két év alatt kell végezni a reneszánsz kastély teljes felújításával, Tatán pedig az 1783-ban létrehozott angolpark műemlékeinek helyreállításával. Tatán az Esterházyak épített örökségének jelentős részét már korábban helyreállították. 

A közös projekt további célja az Esterházy család nevéhez méltó kulturális rendezvények, komolyzenei koncertek és az Esterházy Piknik megszervezése mindkét partnervárosban. Az első pikniket 2025 májusában tervezik Galántán, amelyen lesz egy kiállítás a korhű viseletekről és a történelmi ételek kóstolója mellett korhű táncoktatás is lesz.

Megjelent a Magyar7 hetilap 2024/36. számában.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.