Kert a tetőn Pozsony szívében
A zöldtető egyáltalán nem úri passzió, nagyon is észszerű okai vannak annak, hogy a nagyvárosokba egyre több zöld kerüljön, és nyáron jobban elviseljük a betondzsungelben a tikkasztó hőséget. S ha már lent nincs erre elegendő tér, miért ne fordíthatnánk saját magunk javára az eddig többnyire kihasználatlanul álló tetőterületeket. A mi generációnk már biztosan nem fogja megállítani a klímaváltozást. De ellenállóbbá tehetjük vele szemben a városainkat, falvainkat, épületeinket, hogy mi és a gyermekeink is teljes életet élhessünk.

Ez is az oka, hogy a gondolkozz ökológusan és figyelj a részletekre szlogen napjainkban egyre nagyobb teret nyer. A pozsonyi Régi Vásárcsarnok is igyekszik tevékenysége során ezt a fajta gondolkodást tükrözni. Nem használnak eldobható poharakat, odafigyelnek a szelektív hulladékgyűjtésre, és egy újszerű ötlettel is előálltak, úgy döntöttek, hogy közösségi kertet létesítenek a vásárcsarnok lapos tetőterén, aminek köszönhetően nemcsak újabb zöldfelületet létesítenek a város szívében, hanem az még plusz hasznot – termést is hoz.
A vásárcsarnok lapos tetején egyelőre kísérleti jelleggel működik a közösségi kert, a termőföld műanyag és textilcserepekben van, a klasszikus magaságyások csak a tervezett tetőrekonstrukció után kerülnek majd ki. A termés ennek ellenére meglepően gazdag volt már tavaly is.
Marián Mazag, aki a Régi Vásárcsarnok Szövetségben (Aliancia Stará Tržnica) a zöld tetőtér felelőse, korábban azt nyilatkozta, egyelőre vizsgálják, melyek azok a zöldségek, növények, amelyeknek kedveznek ezek a feltételek, tapasztalatokat gyűjtenek az egyes növények termesztése során, hiszen elmondhatjuk, hogy már nálunk is vannak sajátos éghajlati viszonyok, nyáron például rendkívüli hőségeket is megélünk.
– Az ötlet a közösségi kert kialakítására a Vásárcsarnok tetején a tető rekonstrukciójának igényéből született. Amikor átvettük a vásárcsarnok épületét, gyakran beázott. Abban az időben végezték a tető felső vízálló fóliájának a karbantartási munkálatait, s idővel az is kiderült, hogy a tető '90-es években végzett rekonstrukciója nem úgy ment végbe, ahogy kellett volna, így szükség lesz a teljes felújítására. Mint minden hasonló projektet, ezt is komplex módon megvizsgáltuk, és ennek során teljesen természetes módon felmerült a zöldtető megvalósításának lehetősége – fogalmazott lapunknak Marián Mazag. Mint mondta, napjainkban a zöldtetők általános igényt jelentenek, mivel ideális intézkedésnek tűnnek az éghajlatváltozás negatív hatásainak a megelőzésére, különösen a városokban. – Mivel a Régi Vásárcsarnok a város társadalmi életének természetes központja, a zöldtetőt úgy szerettük volna megvalósítani, hogy az teret adjon a közösségi életnek is – mondta.
Ezért építészekkel és építési szakemberekkel együttműködve tanulmányt készítettek a tető rekonstrukciójához, de úgy döntöttek, hogy mielőtt a felújítás megvalósulna, addig is megpróbálkoznak egy kísérleti fázissal.
– Ennek során megtapasztalhatjuk, milyen termesztési lehetőségek rejlenek ebben a környezetben, és létrehozzuk az érdeklődők, önkéntes termelők közösségét. Jelenleg pedig már a harmadik évadot kezdtük meg – mondta Mazag, hozzátéve, idén még több ágyást létesítettek a tavalyinál, a tető hátsó részén ugyanis volt még kihasználatlan hely, és a súlyhatárokért felelős szakember szerint néhány ágyás még beépíthető volt oda. Az első idei betakarítások már meg is voltak, megérett már a borsó, az eper és a salátafélék.
Mint mondta, más kertészekkel ellentétben ők már februárban elkezdik a kiültetést, így több növénynek két szezonja is van, a retek például tavasszal és ősszel is hoz termést, ugyanígy a saláta is.
– sorjázta Mazag.
Elmondása szerint a termelők saját fogyasztásra termesztenek itt, jelenleg körülbelül 10 olyan – főleg óvárosi – család van, aki itt, a vásárcsarnok tetején termeli meg a zöldséget a konyhájába, de olyan is akad, aki Vereknyéből jár ide kertészkedni.
– Vannak köztük olyanok, akik rendkívül hatékonyan használják ki a termesztésre alkalmas időt. Amint az egyik zöldségfajta letermett, azonnal megy is ki a földből, és a helyébe a már előre elkészített palánták kerülnek. Van, hogy a kompozíció akár ötször is változik egy év alatt. Ezenkívül minden ágyásban két, három, néha négy különböző termény is van, amelyek szépen „összedolgoznak”. A lényeg a jó tervezés – mondta.
A Régi Vásárcsarnok tetejének ágyásai – amellett, hogy a termelőknek hasznot hoznak – bemutató ágyásokként is szolgálnak, sőt, workshopokat is szerveznek itt „zöld” témában. A Permakultúra Iskola egyesülettel közösen tavaly havonta egész napos programokkal is készültek a nagyközönségnek, Permakultúra a tetőn címmel. – Ezek során az embereknek elmagyarázzuk, hogy a modellünket nagyon egyszerűen alkalmazhatják bármilyen lapostetőn vagy erkélyen, de akár beltéri egységben is. Nem kell betont törni, ha zöldet akarunk, elegendőek a mobil virágedények is – magyarázza Marián Mazag, hozzátéve, még csak 30 vagy 40 eurós virágcserép sem kell hozzá, megfelel a célnak a 7 eurós habarcsos műanyagedény, csak lyukakat kell fúrni az aljára a vízelvezetéshez, és ugyanannyi pénzért mindjárt öt edényünk is van.
A zöldtetőnek több előnye is van, olyan, akár a natúr klíma, kívülről és belülről is hűti az épületet, szűri a port és meghosszabbítja a hőszigetelés élettartamát is.
– De a projektnek fontos szempontja az oktatás is. Havonta egy alkalommal kirándulásokat szervezünk ide, iskolák is ellátogathatnak hozzánk, és ha van érdeklődés, előadások vagy cikkek formájában megosztjuk másokkal is a tapasztalatainkat. Bennünket is inspirál, ha pozitív példaként szolgálhatunk mások számára – fűzte még hozzá Mazag.
A vásárcsarnok tetején működő közösségi kert a Szlovák Takarékpénztár támogatásának köszönhetően 2022 tavaszán jött létre azzal a céllal, hogy erősítse az épület városközponti funkcióját. A passzív zöldtető helyett itt egy olyan teret találunk, amely összehozza a termesztőket és az önkéntes hobbikertészeket, akik rendszeresen találkoznak itt, tapasztalatokat cserélnek, a tető pedig él.
Megjelent a Magyar7 2024/23.számában.