2024. október 18., 16:45

Katakombák magyarja – Mécs László megfigyelési dokumentumairól Pozsonyban

Katakombák magyarja címmel került sor a Csemadok pozsonyi székházának Rákosi Ernő termében Czapáry-Martincsevics András azonos című könyvének bemutatójára a Csemadok Pozsonyligetfalui Alapszervezetének szervezéseben a XXXVIII. Városi Kulturális Napok alkalmából.

Czapáry könyvbemutató
Fotó: Kaszás Kornél

A könyv, amely Mécs László premontrei szerzetes és költő megfigyelésének dokumentumait tárja elénk, a Xante Librarium kiadó gondozásában jelent meg 2023-ban. Pozsonyban a szerzővel Dunajszky Géza író, helytörténész beszélgetett a könyvről.

A Martoncsik József polgári néven született Mécs László sokáig szigorúan tiltott író volt itt, az iskolákban nem tanították, nem beszélhettek róla, s volt idő, amikor a könyveit inkább elégették az emberek, csakhogy bajba ne kerüljenek.

1945 után Szlovákiában és Magyarországion is üldözött volt, koholt vádak alapján 1953-ban a „klerikális reakció” elleni harc jegyében letartóztatták és egy koncepciós perben 10 év börtönbüntetésre ítélték, illetve eltiltották a publikálástól is. A szabadságvesztésből közkegyelemmel 1956-ban szabadult, de a Kádár-rendszer alatt is a rendszer minősített ellenségének tekintették.

czapáry-könyvbemutató
Fotó:  Dunajszky Éva

Czapáry-Martincsevics András könyve a pap költő 1945-1978 közötti életútját kísérli meg rekonstruálni az állambiztonsági szervek által a megfigyeléséről készített dokumentumok alapján. Az 1945 után létrejött új rendszer ugyanis fasisztának, irredentának, sovinisztának nyilvánította Mécset, és a rendszer ellenségeként kezelte.

Erről tanúskodnak a megfigyeléséről hátra maradt megőrzött dokumentumok, amelyek alapján állítható, hogy a Rákosi-, majd különösen a Kádár-rendszer a papköltőt az ÁVH és utódszervezetei útján kitartóan megfigyelte, és hangyaszorgalommal gyűjtötte róla az információkat.

Arról a Mécs Lászlóról, akinek költészetét Isten, a teremtett világ, az emberek, az élet és a természet szeretete jellemez. A rendszerellenesnek deklarált verseiben közös vonás csupán e szeretetvonások megsértése elleni tiltakozás” – olvasható a könyv bevezetőjében.

Amikor a kutatás szenvedéllyé válik

A szerző elmondása szerint először saját családja történetét kutatta a levéltárokban, aminek köszönhetően a kutatás a szenvedélyévé vált. „A családtörténeti kutatás befejeztével kiterjesztést kértem és kaptam a történelmi egyházak állambiztonsági és államvédelmi ellenőrzésének kutatására, ami a mai napig is zajlik” – mondta Czapáry-Martincsevics András, hozzátéve, ez egy kimeríthetetlen téma, rendkívül gazdag iratanyaggal.

Mint mondta, korábban ő maga sem hallott Mécs Lászlóról, egy véletlen folytán botlott csak bele, majd megismerkedett a költészetével és az életrajzával, s úgy gondolta, az irattárakban kell, hogy legyen olyan anyag, ami ennek a Magyarországon bujdosott üldözött pap költőnek a megfigyeléséről szól.

Ezek után az adatbázisban rákerestem Mécs Lászlóra, s a legnagyobb megdöbbenésemre 161 iratanyagban találtam említést a pap költőről, s annak is utánanéztem, hogy ez a téma még nem lett feldolgozva”

– mondta a szerző, hozzátéve, ezt követőn mérnöki módszerességgel felállított egy kutatási tervet, majd 2014 és 2018 között négy évig kutatta a témát, miközben mintegy 40 ezer oldalnyi iratanyagot böngészett át. „A harmadik év táján aztán kikristályosodott bennem, hogy ezt egy könyvben is meg kell írni, mivel ez a téma a szélesebb közvéleményt is érdekelheti” – fűzte hozzá a szerző.

Az államhatalom megfélemlített mindenkit

Mécs László a Trianon utáni felvidéki kisebbségi lét ismerője, részese és megírója volt, elismert pap költő, aki egy személyben szimbolizálta a katolikusságot és a kisebbségi magyar létet. Jól ismerte azt a kort, hiszen maga is megszenvedte. A róla készült jelentések, amelyek egy része a könyvben is olvasható, tulajdonképpen egy kortörténet, mondta a pozsonyi beszélgetés során a szerző.

czapáry-könyvbemutató
A pozsonyi könyvbemutató résztvevői
Fotó:  Kaszás Kornél

„A dokumentumok – kihallgatási jegyzőkönyvek – bizonyítják, mennyire kemény volt a diktatúra, és mennyire próbálták megtörni az embereket. Egy sokak számára ismeretlen világ rajzolódik ki Mécs László megfigyelésének kapcsán. Az államhatalom fél mindenkitől, akinek hatása lehet az emberekre. S az államhatalom megfélemlít mindenkit, akit csak lehet. Sokszor gyanútlan, jó szándékú emberek gerincét töri meg, és kényszeríti arra, hogy jelentések sokaságát írják” – írja a könyv előszavában Dr. Korzenszky Richárd emeritus perjel, aki személyesen is jól ismerte Mécs Lászlót.

Téglák a hit falában

A szerző ezt az alcímet adta a könyvének, ami utalás arra, hogy a megfigyelési dokumentumokban található Mécs Lászlóról szóló jelentések nagy része, körülbelül nyolcvan százaléka az egyházba beépített pap-ügynököktől származott, akik különféle motivációk alapján vállalták el ezt a dicstelen feladatot. A hírhedt 6-os kartonok közül azonban több eltűnt, de a 2000-es évek elején a belügyminisztérium egyik irodájából előkerült egy szalag, és kiderült, hogy ezen ott van a teljes ügynöki adatbázis, mondta a szerző. Ez azonban kódolt formában volt, s a történelmi levéltár informatikusainak közel tízéves munkával sikerült ezt az információhalmazt visszafejtenie, így most már szabadon kutatható ez is, tette hozzá. „Aki ebben is meg a H-adattárban is benne van, arról biztosan állítható, hogy az ügynökrendszer része volt” – fűzte hozzá a szerző.

czapáry-könyvbemutató
Négyéves kutatómuka előzte meg a könyv megjelenését
Fotó:  Kaszás Kornél

A könyv rengeteg információt, iratanyagot, forrást tartalmaz, jegyzőkönyveket, vizsgálati és objektumdossziékat, ügynöki jelentéseket, korrajzi és életrajzi adatokat. Czapáry-Martincsevics András könyve ebben az értelemben tulajdonképpen egy forrásgyűjtemény is, hiszen a második fele mellékleteket tartalmaz, amelyekben a levéltárakból származó dokumentumokat közli a szerző. „Minden állítás, ami a könyvben szerepel tartalmaz egy hivatkozást, egy forrást, ahol bárki elolvashatja ezeket a jelentéseket. Nem egy könnyű olvasmány” – mondta a könyvbemutató során a szerző, hozzátéve, ezekből kiderül, hogy a „puha Kádár-diktatúra” mennyire nem volt puha, hogyan szigetelte el célzatosan az egyházat az ifjúságtól.

Mécs fényt hagyott maga után

Mécs László költészetét többen bírálták a kor akkori neves írói, költői közül, nem tartották irodalmi szempontból elég jónak azokat. 

Mécs verseinek irodalmi értékétől függetlenül olyan hatása volt, mint talán senki másnak. Az Evangélium értékrendje fogalmazódik meg bennük. Nyugodtan kimondhatjuk: kemény társadalomkritika szól belőlük”

– írja Korzenszky hozzátéve, Mécs olyan közkedvelt volt, hogy egy-egy Mécs-verssor kimondása elég volt ahhoz, hogy az azonosan gondolkodók egymásra találjanak.

„Létezett egy olyan rétege a társadalomnak, amelyben Mécs László gondolatai tartották a lelket, függetlenül attól, hogy a szervezett politika, mint olyan, Mécs László egész egyéniségétől távol állt. Ő, ahol megjelent, hatott. S ez veszélyesnek tűnt” – írja Korzenszky, aki szerint a könyvben elénk tárt bizonyítékok azt mutatják, hogy Mécs küldetésének súlya volt. Versei korai szamizdatként terjedtek.

czapáry-könyvbemutató
Czapáry-Martincsevics András a könyvét dedikálja
Fotó:  Kaszás Kornél

Az utókor pedig ma már nyilvánosan is kimondhatja, Mécsnek sikerült fényt hagynia maga után, átadni valamit az utókornak, amint azt egyik versében írja:

Az élet örök búcsúzás. / Ó bár csak tudnánk távozáskor / fényt hagyni, mint a Messiás, / belészeretni az szívekbe, / apostolokba, mártírokba, / hogy átadják a századoknak, / a századok az ezredeknek! / Fényt hagyni, mint a Messiás!

Czapáry-Martincsevics András könyve egyebek mellett azt a fényt is elénk tárja, amit Mécs László hagyott maga után. A feltárt dokumentumok Mécs életét egy másfajta aspektusból láttatják, ismeretterjesztés és tudományos forrásmunka ez, amelynek elsődleges célja, hogy ne felejtsünk. Ne feledjük azt a kort, amikor az egész társadalmat, az egész országot behálózta a félelem, a kiszolgáltatottság, a bizalmatlanság itt és Magyarországon egyaránt.

Czapáry-Martincsevics András (Szombathely, 1949.06.01.) okleveles villamosmérnök, igazságügyi informatikai szakértő, levéltári kutató. 2014 óta folytatott családtörténeti kutatásai mellett az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárában kutatja az 1945-1989 közötti időszak állambiztonsági és államvédelmi rendszerének működésével összefüggő ügynöktörténeteket. Többek között kutatja a történelmi egyházak, valamint a Budapesti Műszaki Egyetem államvédelmi és állambiztonsági ellenőrzését is.
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.