Karácsonyi kézműves vásár a Nagykaposi Magyar Közösségi Házban
Idén negyedik alkalommal tartottak kézműves vásárt Nagykaposon, a magyar ház udvarán.

A kezdeményezés 2017-ben indult, amikor Gabri Rudolf igazgató Ilko Diószegi Mónikát kérte fel, legyen az évente négyszer megrendezendő vásár háziasszonya. Ez az első és egyelőre egyetlen kezdeményezés a régióban, ahol elsősorban hazai kézművesek árusítják portékáikat.
Van, aki idegenkedik még tőle, ám aki egyszer rákapott, az visszajár
- vallja Mónika, aki azt is hozzátette: itt az évek során kialakult egy kis közösség, amelyik rendszeresen eljön. És akár elkel az árujuk, akár nem, szívesen beszélgetnek egymással, tapasztalatot cserélnek.
Általában mintegy 20 állandó árusuk van, de ezekhez mindig újak is csatlakoznak.
Leggazdagabb mindig a húsvéti és a karácsonyi vásár, de ősszel és tavasszal is tartanak egyet-egyet. Már 2020 elején szeretnék meghatározni a jövő évi vásárok időpontját, hogy mindenki, akit érdekel, szabaddá tudja magát tenni ezekre a napokra.
Hogyan sikerült tudomást szerezni arról, hogy ki foglalkozik kézművességgel? - kérdeztük a háziasszonyt, aki mint kiderült, egy-két ember tevékenységéről eleve tudott, de leginkább szájról szájra terjedt a vásár híre, illetve a közösségi oldalon közzétett felhívás is sokat segített népszerűsítésében.
A vásárnak az a legjobb reklám, ha baráti körben vagy a munkahelyeken beszélnek róla az emberek.
Arra a kérdésünkre, hogy a Bodrogköz szívében miért nincs hasonló vásár, Mónika a következőket válaszolta: a kézműves vásárt még nem keresik fel annyian, hogy érdemes lenne egy új helyszínben is gondolkodni. De ha majd minden árucikk elkel, akkor valóban megfontolják egy újabb helyszín kialakítását.
Végül arra kérdeztünk rá, milyen árucikkek jelennek meg a pultokon, és melyek a legkeresettebbek?
Ami a többi terméket illeti, sokan készítenek horgolt állatfigurákat, karácsonyi díszeket, újabban megjelentek a babaholmik: takarók, rugdalódzók stb, vannak faragott gyertyák, bizsuk…
Legközelebb húsvét előtt találkoznak az árusok vásárlóikkal, és jó lenne, teszi hozzá a háziasszony, ha 2020-ban az élelmiszerkínálat tovább bővülhetne.
