Kallós Zoltán-díj – Két felvidéki díjazott
Augusztus 20-i nemzeti ünnepünk alkalmából átadták a Kallós Zoltán Külhoni Magyarságért díjakat. Az idén 30 éves Rovás Polgári Társulás, illetve Furik Rita koreográfus, rendező, jelmeztervező is a díjazottak között van.

A külhoni magyar közösségek érdekében egyebek mellett a közéletben, az oktatásban, a kultúrában, a nemzet örökségének megőrzésében kimagasló tevékenységet végző magyarországi és külföldi személyeknek és szervezeteknek adományozható díjat a Budavári Palota Főőrség és Lovarda épületében adták át.
Az átadón Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára a nemzeti összetartozás érzésének, tudatának, élményének megerősödését az elmúlt évek legfontosabb eredményének nevezte. Mint mondta, az összetartozás, amely „nemzeti identitásunk záróköve”, a legegyértelműbben az együttműködésben érhető tetten, a feladatok végrehajtásában és a sikerek megünneplésében.
Úgy fogalmazott, mi, magyarok közös teherviseléssel osztozunk a nehézségekben. Ezt hirdetik példamutatásukkal a Kallós Zoltán erdélyi néprajzkutatóról elnevezett díjjal kitüntetett közösségépítők, közösségszervezők, politikai, kulturális vagy vallási vezetők, mondta az államtitkár. Hozzátette, a díjat évente általában tízen vehetik át, az idén azonban tizenhárman, hat személy és hét szervezet kapta meg.
Egyikük az idén fennállásának 30. évfordulóját ünneplő kassai Rovás Polgári Társulás. A díjat Szabó Ottó, a Rovás elnöke vette át.
Mint lapunknak elmondta, sokan azt hiszik, hogy kassai magyar szervezetként valami olyan kötelezettségük kellene legyen, hogy kiszolgálják bizonyos célcsoportok igényeit, összefogják, ami széthúz, mederbe tereljék, ami szétfolyt, zsákba gyűjtsék a szertehagyott értékeket, felfedezzék a kallódó amatőröket, szórakoztassanak és megfeleljenek.
– hangsúlyozta.
Kiemelte, a Rovás magatartás, egyfajta életmód. Olyan szellemiség, amely teljes mértékben mai és magyar, egyenrangú partnere a szlovák kortárs művészetnek, a lengyelnek, a kárpátaljainak és az erdélyinek, vagy bármelyik másnak.
– Célunk, hogy felmutathatóan jelen legyen Kassán a magyar szellem. A színeivel, a hangjaival, az ízeivel, az illataival, az érzéseivel, a kreativitásával, a csavaros észjárásával, a közvetlen barátságra építkező értékrendjével.
Furik Rita koreográfus, rendező, jelmeztervező szintén a díjazottak között van. Felidézte, a díjátadón az járt a fejében, kinek köszönhetően lehet ott, és arra jutott, annak, aki javasolta a díjra és a Jóistennek.
– fogalmazott.
Mint mondta, élete folyamán nagyon sok emberrel dolgozott együtt, itt a Felvidéken, Erdélyben, a Vajdaságban, Kis-Magyarország területén.
– Északtól délig, kelettől nyugatig összekötő voltam és vagyok. A hagyomány erőteljes misztikus és szimbolikus részével, a szellemi tudással foglalkozom. Ami nemcsak tánc, nemcsak viselet, hanem eszköz ahhoz, hogy eljussunk a magyar néplélekig. Akik ismernek, tudják, akár adnak ilyen megtisztelő díjat, akár nem, én akkor is teszem a dolgom, mert ezért születtem ide, erre a földre – mondta.
Megjelent a Magyar7 hetilap 2024/34. számában.