2025. március 1., 20:00

Jókai, a pótolhatatlan kincs

Az Országgyűlés a Kulturális és Innovációs Minisztérium kezdeményezésére 2025-öt Jókai Mór-emlékévvé nyilvánította, ekképp tisztelegve a 200 éve Komáromban született írófejedelem életműve előtt. Ásvay Jókay Móric 1825. február 18-án, Jókay József és Pulay Mária legkisebb gyermekeként, Komáromban látta meg a napvilágot, ezért szülővárosában egész évben tartó műsorözönnel adóznak az emlékének.

 

Kivetített Jókai 200-logó a Kultúrpalota falán.
Kivetített Jókai 200-logó a Kultúrpalota falán.
Fotó: Nagy Miskó ildikó

A komáromi bicentenáriumi eseménysorozat a Jókai Közművelődési és Múzeumi Egyesület (JKME) koordinálásával, Komárom város és a Komáromi Református Egyházközség közreműködésével, Jókai Mór születésnapján kezdődött, aki a keresztnevét a 18. századi neves utazó, Benyovszky Móric tiszteletére kapta. Délelőtt a Magyar Szövetség Nyitra megyei frakciója tartott sajtótájékoztatót a megyei fenntartású Duna Menti Múzeum felújításának befejezése alkalmából, amit a Kultúrpalota első hivatalos bejárása követett. A kültéri Jókai-kiállítás megtekintése után a sokadalom a „nagy mesemondónak” az 1848-as nagy tűzvészben megsemmisült, Király püspök utcai szülőháza helyén lévő emléktáblánál, majd a Jókai-paddal is rendelkező református nagytemplomban, később a múzeum Zichy-palotabeli részlegén, végül a Jókai-szobornál, Berecz Gyula alkotásánál emlékezett. A szobor másfélszeres életnagyságban, korabeli öltözékben, mesélőként ábrázolja Jókait.

Koszorúdíszben Jókai Mór ülőszobra, Berecz Gyula alkotása.
Koszorúdíszben Jókai Mór ülőszobra, Berecz Gyula alkotása.
Fotó:  Nagy Miskó Ildikó

A kultúrműsorral és tárlatnyitóval színesített ünnepség folyamán többek között dr. Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó, Vincze Máté, a kulturális és innovációs minisztérium közgyűjteményekért és kulturális fejlesztésekért felelős helyettes államtitkára, Csenger Tibor, Nyitra megye alispánja, Fazekas László emeritus püspök, Gubík László, a Magyar Szövetség elnöke, továbbá Keszegh Béla, Észak-Komárom és dr. Molnár Attila Dél-Komárom polgármestere, valamint dr. Keszegh Margit, a JKME elnöke is köszöntőt mondott, s elhelyezte a hála koszorúit. 

Hangsúlyozták: Jókai Mór mindig tisztelettel emlékezett szeretett szülővárosára, a komáromiakat pedig büszkeséggel töltheti el, hogy magukénak mondhatják őt, aki pótolhatatlan kincs minden magyar ember számára. Nemcsak az egyik legolvasottabb magyar regényíró, hanem a magyarságtudat formálásában is kulcsszerepet játszott, s művein keresztül nemzedékek lelkületét és erkölcsi világképét formálta.

Délután négykor harangzúgás jelezte a Mester két évszázaddal ezelőtti világra jöttét, az ÉS?! Színház irodalmi kommandója pedig városszerte novellákat olvasott fel, s jubileumi emléktárgyakkal is megajándékozta hallgatóságát. A Jókai-szobor koszorúzásakor a mesterséges intelligencia segítségével „keltették életre” a nagy mesemondót. A videó-felvételen saját művéből idézett, végül a jelenlevők elénekelték nemzeti imánkat.

 

Komárom ékes keretet ad a Jókai-képnek

Bicentenáriumi rendezvényekből ezentúl sem lesz hiány. A Jókai Színházban bemutatják névadójuk egyik kevésbé ismert művét, Az elátkozott családot, amelynek még nem volt hivatásos színházi adaptációja. Továbbá egy Jókai-vetélkedőt is terveznek. A Nec arte, nec marte hagyományos múzeumi vetélkedő témája is Jókai Mór munkássága lesz. Január 16-ig látható A Jókai-kultusz és az író emlékezete a szülővárosban című új kiállításuk, amihez kapcsolódik Porpáczy Zoltán magyarországi tervezőgrafikus Jókai-idézetekkel is színesített plakátkiállítása.

A Szinnyei József Könyvtár a „Heti Jókait” futtatja a TikTok-on, a podcast-sorozatában pedig a Jókai-műveket azok részleteivel népszerűsíti. A könyvhónapban az Irodalom határok nélkül című rendezvénysorozatán is adózik majd Jókai emlékének. Ősszel a dél-komáromi Jókai Mór Városi Könyvtárral együtt háromnapos fesztivált szervez, Jókai-kvízzel, zenei, irodalmi és gasztronómiai előadásokkal.

Jubileumi logó is készült a Jókai-emlékévben.
Jubileumi logó is készült a Jókai-emlékévben.
Fotó:  Nagy Miskó Ildikó
A Czafrangó Sylvia Magán Művészeti Alapiskola Jókai Mór 200 címmel rajzversenyt hirdetett alap- és középiskolásoknak. Az Egressy Béni Városi Művelődési Központban jeles zenészek közreműködésével olyan nívós koncerteket terveznek, amelyeken az elhangzó művek vagy azok szerzői valamiképp kapcsolódnak Jókai Mórhoz. Bemutatják A cigánybáró című Strauss-operettet is, amelynek megszületését Jókai azonos című romantikus kisregénye ihlette.

Az ÉS?! Színház a Főzzön együtt az ÉS? Színházzal rendezvénysorozat keretében úgy kapcsolódik a gasztrorészhez, hogy miután a magyarországi Vendéglátóipari Múzeumban megtalálták Jókai tíz kedvenc ételének receptjét, azokból többet megfőznek. Bott Frigyes borász elkészítette Jókai kedvenc vörösborát, a Kastélyost, s már a Chocomaze Jókai-csokija is kapható, a helyi éttermekben pedig a Jókai által szívesen fogyasztott és róla elnevezett ételeket kínálják. Keszegh Béla polgármester szerint a fiatalokat majd az erődbe vonzza az a szabadulószoba, ahonnan csak Az aranyember történetének ismeretével lehet kiszabadulni. A város több pontján Jókai-idézetek kerülnek a járdakövek közé. Egy kalandtúra során pedig városszerte Čech Gábor fémszobrász mini szobrait kell megtalálni, amelyek többek között Jókait, Nagy Bellát és Laborfalvi Rózát ábrázolják.

 

Kötelességünk a Jókai-kultusz éltetése

A jubileum és a magyar széppóza napja alkalmából Jókai-szimpóziumot tartanak. Keszegh Margit, a JKME elnöke jelezte: közreműködésükkel május 14-én Pozsonyban, a Szlovákiai Magyar Kultúra Múzeumában Jókai életéről és az egyesületük újraindulásának 25. évfordulójától rendeznek ünnepi akadémiát. Vendégei lesznek a Több mint szomszéd – magyar kulturális hét rendezvénysorozatnak is Pozsonyban.

Emléktábla jelzi Jókai volt szülőházának helyét.
Emléktábla jelzi Jókai volt szülőházának helyét.
Fotó:  Nagy Miskó Ildikó

 

A komáromi események követhetők a médiában és a Jókai Mór 200 elnevezésű közösségi oldalon is.

– Komáromban a figyelem központjában vannak a Jókai-emlékhelyek is. A szülő- és lakóház helyét emléktábla jelöli, az Erzsébet-sziget dísze a felújított Jókai-filagória, melyet 2020 óta újra szobor díszít. Az egykori Református Kollégium épületén emléktábla jelzi, hogy oda járt iskolába, s a református temetőben találjuk a Jókay család sírhelyét. Az emlékhelyek közül kiemelkedik az egész alakos Jókai-szobor. Emellett Komáromban utca, iskola és színház is Jókai nevét viseli, ahogy a hazai magyar amatőr színjátszók seregszemléje is – sorolta a helyi Jókai-kultusz éltetésének bizonyítékait Keszegh Margit hozzáfűzve, hogy meg kell ismertetni a fiatalokkal Jókai műveit.

– A regényein keresztül szinte az egész magyar történelmet megismerhetik. Egyetértek Szabó Magdával, aki így fogalmazott: „Nem hiszek Jókai hanyatlásában. Jókai több mint író, ma is több, Jókai jelenség. Pótolhatatlan, őrizni való kincsünk” – zárta gondolatait a JMKE elnöke, Keszegh Margit.

Az írás megjelent a Magyar7 2025/8. számában.

 

 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.