Istervinum 2025 borverseny
Az Istervinum 2025 a Duna, Vág és Garam mentén elterülő Dél-Szlovákiai Borvidék egyik legjelentősebb szakmai eseménye, amelynek célja a régió borkultúrájának erősítése, az itt készült borok piacszervezésének és értékesítésének támogatása, továbbá az aktuális Dunaszerdahely Város Bora kiválasztása. Ma délelőtt ennek kapcsán tartott sajtótájékoztatót dr. Hájos Zoltán, Dunaszerdahely polgármestere és a szervezők a helyi városháza Makovecz-termében.

2024-ben Dunaszerdahely meghirdette a Szlovákiában élő, dolgozó magyar borászok versenyét, és a versenyre benevezett borok közül a város minősíteni szerette volna a legjobbakat, s egyben kitüntetni a Dunaszerdahely Város Bora címmel. Ezekkel a borokkal a város delegációja ünnepélyes vagy hivatalos események alkalmával megajándékozza a prominens személyeket, díszvendégeket, ami által a felvidéki magyar borászok termékeit népszerűsíti, mintegy presztízs jelleggel felruházva szűkebb és tágabb pátriánkban.
mondta Hájos Zoltán, aki azt is hangsúlyozta, hogy sokan nem gondolnak ebbe bele, de a borkészítés egy kemény munka, hiszen a szőlő telepítése, annak megmunkálása, a szüret és a konkrét borkészítés maga egy olyan művészet, amely nem borítékolja az azonnali sikert. A legjobb borokat egy matricával is ellátják, tehát azoknak a borászoknak, akik díjazottak lesznek, jogosultságuk lesz borosüvegeiken ezeket a matricákat elhelyezni, amitől még kelendőbbek lehetnek ezek a nedűk. Dunaszerdahely nemcsak díjazza a borokat, hanem vásárol is belőlük, így anyagilag is segíti a győztes borászokat.
Patasi Ferenctől megtudhattuk, hogy a dél-szlovákiai legátus valójában a borvidékek szerinti besorolás alapján jött létre. Szlovákiában hat borvidék van (Kis-Kárpátok, Dél-Szlovákia, Nyitra, Közép-Szlovákia, Kelet-Szlovákia és Tokaj), s a besorolás szerint a dél-szlovákiai legátus a Somorjáról egészen Párkányig terjedő területet öleli fel, illetve az azon belül tevékenykedő borászokat tömöríti.
hangsúlyozta Patasi Ferenc, aki szeretné, ha a borvidék fontos centrumai és járási székhelyei, illetve nagyobb települései is partnerek lennének a kezdeményezésben.
Maga a borverseny szervezője az Európai Borlovagrend Szlovákiai Konzulátusának Dél-Szlovákiai Legátusa, illetve annak polgári társulása és a Szlovákiai Magyar Borászok Polgári Társulása, versenyelnöke Geönczeöl Attila agrárközgazdász, borász, borszakíró és nemzetközi borbíráló.
Matusek István példaértékű kezdeményezésként említette a borversenyt és emlékeztetett rá, hogy a felvidéki magyar borászok zöme a Dél-Szlovákiai Borvidéken belül tevékenykedik, ezért is fontos számukra a kezdeményezés.
szögezte le Matusek István, aki a verseny borbírálatát csak a nemzetközi mércékhez való igazodással tudja elképzelni, ami garantálja a megfelelő színvonalat.
A borversenyre benevezhetnek a Szlovákiai Magyar Borászok Szövetségének tagjai illetve a borlovagrendek által ajánlott borászok, ami szintén a megmérettetés rangját hivatott erősíteni. A nevezési határidő 2025. március 14-ével zárul, a nevezési díj 10 euró per borminta. Minden nevező maximum 10 mintával nevezhet. A nevezési minták átvétele a hét gyűjtőhely egyikén 2025. március 21-én valósul meg. A borbírák 100 pontos OIV-rendszer alapján döntenek, a díjak között pedig nagy aranyérem, aranyérem, ezüstérem, Champion díj, Dunaszerdahely Város Bora cím és Bóna Labels különdíj kerül kiosztásra. A verseny 7 kategóriában zajlik, 300 borminta nevezésével számolnak, amelyet előreláthatólag 10 héttagú bizottság bírál majd el.
Maga a borverseny Dunaszerdahelyen, a Sikabonyi Közösségi Házban valósul meg 2025. április 4-én. Az eredményhirdetésre a dunaszerdahelyi Vásártéren, a Szent György-napi Borünnepen kerül sor 2025. április 24-én, amelyen borkóstolók is várják az érdeklődőket. A Dunaszerdahely Város Bora címet idén négy kategóriában osztják ki: fehér-, rosé-, vörös- és gyöngyöző-, vagy habzóbor kategóriákban.