Iskolák rangsora a párkányi régióban
Pár hete látott napvilágot az INEKO civil szakmai ügynökség ranglistája az iskolák teljesítményéről, minőségéről. Több iskolavezető véleménye, hogy nagy tanulságot ebből nem lehet levonni, de mivel a pozsonyi szakminisztérium nem készít rangsort, a pedagógus szakma elismeri az Ineko listáját, mivel nincs más, nincs jobb.

Maga az ügynökség is kifejti, a rangsor nem értékeli átfogóan az iskolák színvonalát, hanem a tanulók eredményeiről tájékoztat csupán. Nem veszik figyelembe például a diákok szociális helyzetét, a régió társadalmi, gazdasági nyelvi sajátosságait, nem fedik le az oktatás teljes tartalmát, és nem mérik az iskola hozzáadott értékét.
Az alapiskolák esetében a tesztelés 5, a tesztelés 9, valamint a tanulóknak az államilag elismert és támogatott versenyeken elért eredményei alapján állítja össze az oktatási intézmények rangsorát.
A gimnáziumok és szakközépiskolák esetében figyelembe veszik az érettségi vizsgák és a tanulók rendkívüli versenyeredményeit, illetve a továbbtanulási százalékot és a végzősök munkanélküliségi rátáját. A tanulók rendkívüli eredményeit mindkét esetben az iskoláknak kiosztott pénzügyi támogatás összege képviseli, amely attól függ, hogyan teljesített az adott intézmény diákja a tantárgyi olimpiákon, nemzetközi projektekben. Hogy pontosan mely versenyekért jár támogatás, az oktatási minisztérium határozza meg.
A magánszemélyek által szervezett fizetős versenyek nem tartoznak ide, de például a magyarországi versenyek sem, ami több magyar tannyelvű iskola végeredményét jelentősen befolyásolhatja.
Amiért ezek az adatok mégis érdekesek, hogy mindegyik iskolánál ugyanazokat a paramétereket ellenőrzik. Nézzük, hogyan állnak ebben a rangsorban a 2023/24 tanulmányi évben a Párkány környéki magyar alap- és középiskolák, a maximum 10 pontos besorolásban.
Magyar alapiskolák (csak a teljes szervezettségű, 1–9. évfolyamos alapiskolák):
Muzsla, Endrődy János Alapiskola 5,3
Köbölkút, Stampai János Alapiskola 4,7
Szalka, Turczel Lajos Alapiskola 4,6
Szőgyén, Csongrády Lajos Alapiskola 4,6
Párkány, Ady Endre Alapiskola 4,4
Kéménd, Petőfi Sándor Alapiskola 4,3
Kürt, Magyar Alapiskola 3,5
A párkányi régió egyetlen magyar gimnáziuma 5,6 ponot ért el, ami enyhén átlag feletti eredményt jelent az országos listán.
A Párkányi Magán Összevont Szakközépiskola 8,3 pontot szerzett, ami az országos lista 5. helyét jelentette.
A Párkányi Szakközépiskola 4,7 pontot ért el, ami enyhén átlag alatti eredménynek számít az országos listán.
Farkas Iván, Muzsla polgármestere, Nyitra megyei képviselő elmondta, a mérés ad egyfajta visszajelzést – noha nem a teljes valóságot tükrözi – az iskolában zajló tevékenység szakmai színvonaláról, a diákok tehetségéről, felkészültségéről. Az összehasonlítás segítségül szolgálhat a gyermeküknek iskolát választó szülőknek.
Megjelent a Magyar7 hetilap 2025/6. számában.