Interaktív fizikaóra a múzeumban
A Tudományos Játékok Polgári Társulás azzal a céllal jött anno létre, hogy elsősorban a fiatalok műszaki és képzőművészeti tevékenységét fejlessze szabadidejükben. 1998-ban kezdték el tevékenységüket, első kiállításukat megalakulásuk helyszínén, Besztercebányán szervezték, azóta számtalan kiállítást tartottak itthon és külföldön egyaránt. A Kaleidoszkóp címet viselő kiállítás anyagát Beata Puobišová hozta el Királyhelmecre.

Minden kiállított játékuk valamilyen fizikai törvényszerűségre épül. Vannak, amelyek a hangtannal, a mozgással, a súrlódással, a gravitációval, a fénytannal stb. kapcsolatosak, ezekhez viszont még logikai játékok is társulnak.
A fal melletti vitrinek pedig kizárólag kaleidoszkópokat mutatnak be úgy, hogy közben elárulják a kaleidoszkópok készítésének mikéntjét is. A játékok egy része hazai termék, másokat viszont külföldi útjaik során mintegy 20 országban szerezték be a társulás munkatársai: Ázsia különböző pontjain, Svájcban vagy éppen Mexikóban.
Ahogyan Bók Tünde és Dobó Eszter, a múzeum munkatársai portálunknak elmondták: kifejezetten érdemes ellátogatni hozzájuk egy interaktív fizikaóra keretén belül, hiszen itt játékosan taníthatják és tanulhatják meg a fizika alapvető törvényszerűségeit.
Ugyancsak haszonnal forgathatják kezükben a játékokat azok a gyerekes családok is, akik aktív módon szeretnének együtt lenni szabadidejükben. Megsúghatjuk: saját példánkból kiindulva még a idősebbek kíváncsiságát is leköti a mintegy 70 játék, illetve a közel 50 darab kaleidoszkóp.
A Kaleidoszkóp címet viselő kiállítás anyagát Beata Puobišová hozta el Királyhelmecre. Január 15-én nyílott, és február 28-áig tekinthető meg a Mailáth Múzeumban. Csak ajánlani tudjuk, hiszen aki elmegy megnézni, egészen biztosan élvezettel próbálja majd ki a kiállított tárgyakat.
